• Delivery Országos kiszállítás, 30.000 Ft felett és egyben 50 kg alatt szállítási díj nélkül!
 
Termékek
Akció
Kedvencek
Kosár
Minden, amit tudni érdemes a zsírban oldódó vitaminok kapcsán

Zsírban oldódó vitaminok: források és napi javasolt bevitel

A megfelelő vitaminbevitel nagyon fontos egészségünk megőrzéséhez. Cikkünkben megismerheted a zsírban oldódó vitaminok tulajdonságait és forrásait!

Az egészség hosszútávú megőrzéséhez megkerülhetetlen az esszenciális tápanyagok bevitele. Ezek mikro- és makrotápanyagok, amelyeket a szervezet nem képes előállítani, így külső forrásból kell őket biztosítani. A vitaminokat és ásványi anyagokat mikrotápanyagoknak (makronutriens) nevezzük. A vitaminok két nagy csoportba oszthatók: vízben- és zsírban oldódó. Cikkünkben megismerheted a zsírban oldódó vitaminok tulajdonságait és forrásait!

Melyek a zsírban oldódó vitaminok?

A zsírban oldódó vitaminokat (lipovitaminok) a szervezet képes tárolni a zsírszövetekben és a májban. Így kiemelten fontos, a napi javasolt bevitel követése, a túladagolás elkerüléséhez. Az alábbiakban részletesen megismerheted a zsírban oldódó vitaminok tulajdonságait, természetes forrásait és napi javasolt bevitelük mértékét.

A-vitamin (retinol)

Az A-vitamin, más néven retinol vagy axeroftol, képes az elfogyasztott tápanyagból teljesen mértékben felszívódik. A béta-karotin nevű vegyületből képes testünk A-vitamint előállítani, ennek hatékonysága azonban alacsonyabb. Az elfogyasztott ​​béta-karotin hozzávetőleg 15%-ban alakul retinol vegyületté.

Hiánya farkasvaksághoz és maradandó látáskárosodáshoz vezethet. Túladagolása, 200 mg A-vitamin fogyasztása esetén, hányingert, hasmenést, fejfájást és zavartságot okozhat.

Az A-vitamin napi javasolt bevitele: 800 μg.

A-vitamin magas koncentrációban található állati eredetű forrásokban, mint pl. sajt, tojás, olajos halak, tej, joghurt és máj. Béta-karotin pedig jelentős mennyiségben található növényi eredetű forrásokban, például: spenót, sárgarépa, édesburgonya, pirospaprika, mangó, papaya és sárgabarack.

Az A-vitamin pozitív egészségügyi hatásai:

  • Részt vesz a normál vas anyagcserében.
  • Hozzájárul a nyálkahártyák normál állapotának fenntartásához.
  • Támogatja a bőr normál állapotának fenntartását.
  • Hozzájárul a normál látás fenntartásához.
  • Támogatja az immunrendszer normál működését.
  • Szerepet játszik a sejtek differenciálódásában.

D- vitamin (kalciferol, nap vitamin)

A D-vitamin, idegen nevén kalciferol, több eltérő kémiai szerkezetű, azonos hatású vegyület gyűjtőneve. Testünk UV-B sugárzás hatására képes D-vitamint szintetizálni. A téli hónapokban, amikor a bőrfelületet nem éri elegendő napsütés, szükséges a külső forrásból történő pótlás. Ilyen külső forrás lehet a lazac, szardínia, hering és makréla, vörös húsok, máj, tojássárgája, gomba, hozzáadott vitaminokat tartalmazó növényi tej és tofu.

Hiánya gyermekkorban angolkórhoz (rachitis) vezethet, amelyek szélsőséges esetben a csontok maradandó deformálódását okozhatja. Ennek oka, hogy a D-vitamin hiány miatt kevesebb kalcium képes felszívódni a testben, ez pedig negatív hatást gyakorol a csontok egészségére. Túladagolása a kalcium szintet kórosan magasra emelheti (hiperkalcémia).

A D-vitamin napi javasolt bevitele: 5 μg

Az D-vitamin pozitív egészségügyi hatásai:

  • Hozzájárul a kalcium és a foszfor normál felszívódásához és hasznosulásához.
  • Támogatja a vér normál kalcium szintjének fenntartását.
  • Hozzájárul az egészséges csontozat fenntartásához.
  • Hozzájárul az egészséges izom funkció fenntartásához.
  • Támogatja a normál fogazat fenntartását.
  • Támogatja az immunrendszer normál működéséhez.
  • Szerepet játszik a sejtosztódásban.

E-vitamin (tokoferolok, tokotrienolok)

A D-vitaminhoz hasonlóan, az E-vitamin is több eltérő kémia szerkezetű, hasonló hatású vegyületet jelöl. 8 E-vitamint tartanak számon összesen. Az E-vitamin hozzájárul a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez.

Értékes, tápanyagokban gazdag növényi források sokaságában megtalálható. A legjobb E-vitamin források közé sorolható a búzacsíra olaj, napraforgó-, pórsáfrány olaj, szójaolaj, napraforgómag, mandula, mogyoró, mogyoróvaj, cékla zöldje, gallérzöldek, spenót, tök, piros kaliforniai paprika, mangó és avokádó.

Az E-vitamin napi javasolt bevitele: 12 mg

K-vitamin

A K-vitamin két formában érhető el: fillokinon és menakinon. Míg az előbbi zöld növényekben található meg, addig az utóbbit baktériumok állítják elő. A K-vitamin részt vesz a normál véralvadásban és a normál csontozat fenntartásában.

A legjobb K-vitamin források között tartják számon a brokkolit, spenótot, növényi olajokat és gabonaféléket.

A javasolt napi K-vitamin bevitel: 75 μg

Zsírban oldódó vitaminok táblázat

A zsírban oldódó vitaminok táblázatában szereplő napi javasolt bevitel az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) irányelveit követi. Az ajánlott napi beviteli értékek rugalmasak, azonban a referencia értékektől való jelentős eltérés nem javasolt.

 Zsírban oldódó vitamin neve 

 Napi javasolt bevitel 

 Források 

 A-vitamin 

 800 μg 

 Álllati eredetű források: sajt, tojás, olajos halak, tej, joghurt és máj. 

 Növényi eredetű források: spenót, sárgarépa, édesburgonya, pirospaprika, mangó, papaya és sárgabarack. (Ezekben a forrásokban béta karotin található, amelyből a test képes előállítani A-vitamint.) 

 D-vitamin 

 5 μg 

 Állati eredetű források: lazac, szardínia, hering és makréla, vörös húsok, máj, tojássárgája. 

 Növényi eredetű forrás: gombák, hozzáadott vitaminokat tartalmazó növényi tej, tofu. 

 E-vitamiin 

 12 mg 

 Búzacsíra olaj, napraforgó-, pórsáfrány olaj, szójaolaj, napraforgómag, mandula, mogyoró, mogyoróvaj, cékla zöldje, gallérzöldek, spenót, tök, piros kaliforniai paprika, mangó és avokádó. 

 K-vitamin 

 75 μg 

 Brokkoli, spenót, növényi olajok, gabonafélék. 

 

Melyek a zsírban oldódó vitaminok?

Gyakori kérdések a vitaminok kapcsán

Melyek a vízben oldódó vitaminok?

A vízben oldódó vitaminok listája:

  • B1-vitamin (tiamin)
  • B12-vitamin (kobalamin)
  • B2-vitamin (riboflavin)
  • B3-vitamin (niacin)
  • B5-vitamin (pantoténsav)
  • B6-vitamin (priridoxin)
  • Biotin (H-vitamin)
  • C-vitamin (aszkorbinsav)
  • Folsav (M-vitamin)

Mi befolyásolja a zsírban oldódó vitaminok felszívódását?

A zsírban oldódó vitaminok felszívódását és hasznosulását segítheti, ha étrended elegendő mennyiségű zsírt tartalmaz. Az elégtelen zsírbevitel gátolhatja a zsírban oldódó vitaminok felszívódását. Válassz olyan zsírforrásokat, amelyek értékes esszenciális zsírsavakat tartalmaznak és kerüld a telített zsírsavakat és transzzsírokat.

Egészséges zsírforrás lehet:

Lehetséges a zsírban oldódó vitaminok túladagolása?

Igen, lehetséges a zsírban oldódó vitaminok túladagolása. Mivel a vízben oldódó vitaminokkal szemben, a lipovitaminokat képes a test tárolni, így ezek túladagolása könnyebb. Fontos, hogy ne lépd át hosszú távon és jelentősen a vitaminok és ásványi anyagok ajánlott napi beviteli referencia értékét (NRV), amelyet az OGYÉI oldalán érhetsz el.

Mi a különbség a vitaminok és ásványi anyagok között?

A vitaminok és ásványi anyagok között a legfontosabb különbség, hogy a vitaminok szerves vegyületek, míg az ásványi anyagok szervetlenek. Mindkét mikrotápanyag csoport egyenlően fontos és az egészség megőrzéséhez elengedhetetlen.

Mi a különbség a zsírban és vízben oldódó vitaminok között?

A zsírban és vízben oldódó vitaminok közötti legfontosabb különbségek az alábbiak:

  • A zsírban oldódó vitaminokat képes tárolni a szervezet a zsírszövetekben és a májban, a vízben oldódó vitaminokat nem képes megőrizni.
  • A lipovitaminok felszívódását és hasznosulását befolyásolja a zsírbevitel, míg a vízben oldódó vitaminokét nem.
  • A vízben oldódó vitaminok nem oldódnak zsírban és a lipovitaminok nem oldódnak vízben.

Összefoglalás

Abban, hogy a vitamin hiánybetegségeket elkerüld, szervezeted megfelelően működjön és energikus legyél, a megfelelő étrend összeállításának kiemelkedő szerepe van. Hektikus életvitel mellett, olykor nem könnyű a zsírban oldódó vitaminok (A-, D- E- és K-vitamin) elégséges bevitelét biztosító étrendet követni. Ilyen esetekben, hasznos lehet az étrendkiegészítők fogyasztása, amelyekkel egyszerűen, költséghatékonyan és gyorsan láthatod el tested a fontos mikronutrinenesekkel.

Szeretnél kényelmes és egyszerű megoldást keresni vitaminbeviteled kiegészítésére? Ezen az oldalon találod vitamin étrendkiegészítő termékeinket!

Termékek
Üzletkereső
Kosár