A napozás sokak szerint kihagyhatatlan nyári program. De vajon milyen hatással van a bőr egészségére? Okozhat korai bőröregedést? Tudj meg többet a témában.
Egy vízparton töltött forró napon kevés kellemesebb program létezik, mint a napozás. De vajon milyen hatással van a bőr egészségére? Okozhat korai bőröregedést? Cikkünkben a témában felmerülő 15 leggyakoribb kérdést válaszoljuk meg. Tudj meg mindent a napozás kapcsán!
A napozás a legtöbbek számára kellemes, kikapcsolódással és pihenéssel járó tevékenység. A közegészségügyi hatóságok gyakran javasolják a napfénynek való kitettség csökkentését, mivel a rendszeres és jelentős UV-sugárzás elősegítheti a bőrrák kialakulását. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy a napsugárzás elősegítheti a test természetes D-vitamin termelését és jótékony hatással lehet a kedélyállapotra. Amennyiben a napozás mellett döntesz, fontos, hogy megfelelő védelmet biztosíts a bőrödnek és használj naptejet.
Nehezen tudsz lemondani a napfürdőzésről? Az alábbi tippek követésével támogathatod a bőr egészségének megőrzését:
Napozás kerülése magas UV-sugárzású időszakban: A legtöbb okostelefon rendelkezik olyan időjárás figyelő applikációval, amelyben az UV-sugárzás erőssége nyomon követhető. Általában 11 elemű UV-index skálát használnak, ahol 0 a “minimális”, míg 11 az extrém sugárzást jelöli. Értelemszerűen a magas UV-indexű időszakban kerülendő a napozás.
Naptej használata: Napozás esetén célszerű 50 SPF erősségű naptejet használni a test egészén. Fontos, hogy a termék leírásban szereplő módon és mennyiségben alkalmazd.
Fürdés után vidd fel újra a naptejet: Hűsöltél a hullámok között? Hacsak nem vízálló naptejet használtál, akkor szükséges felvinni egy réteget miután kijöttél a vízből a bőr megóvása érdekében.
A napozás utáni krém segít a bőr hidratálásában és regenerálásában. Ezekben a termékekben gyakran találhatóak gyógynövények, vitaminok és a bőrpírt enyhítő anyagok.
A meztelen napozás népszerű a nudizmus kedvelői körében. Hazánkban is található számos nudsita strand, ahol a pihenni vágyók akár fürdőruha nélkül is élvezhetik a napsugarakat. Az intim részeket takaró fürdőruhák hiányában fokozottan fontossá válik a napvédelem. Amennyiben a meztelen napozás mellett döntesz, ne feledkezz meg az érzékeny bőrterületek bekenéséről sem.
Napozás után fehér foltok a bőrön? Mi okozhatja az elváltozást? A válasz általában a napgomba (kevésbé ismert nevén pityriasis versicolor), amely az egészéges bőrön is megtalálható. A Malassezia furfur nevű élesztőgomba által okozott elszíneződés veszélytelen, így aggodalomra semmi ok. A gomba általában kisebb barnás színű foltokat okoz, ám az erős napsütés hatására a elszíneződések kifehéredhetnek. Kezeléséhez bőrgyógyász segítsége szükséges, aki általában gombaellenes készítményeket ír fel. Ezekkel rövid időn belül megszabadulhatsz a fehér foltokról.
A sós tengervíz és erős napsugárzás dehidratálhatja a bőrt. Igen, a napozás utáni testápoló segíthet a kiszáradt bőr regenerálásában. Célszerű a bőrtípusnak megfelelő készítményt választani, amely enyhén táplálja a bőrt.
A napozás terhesen nem javasolt, mivel a várandósság időszakában a bőr fokozottan szenzitív. A bőr leégése fokozhatja bizonyos krónikus betegségek kockázatát, beleértve a melanomát.
A bőrt érő napsugárzás fokozhatja a szervezet D-vitamin termelését. Ettől függetlenül érdemes a napi javasolt mennyiségű D-vitamint külső forrásból biztosítani. Hiszen a D-vitamin szintézishez nem csupán megfelelő mennyiségű időt kell a napon tölteni, de az olyan szempontok, mint a fény beesési szöge vagy a bőrtónus is fontosak. A D-vitamin deficit egy gyakori egészségügyi probléma, pótlásában segíthetnek az étrendkiegészítők.
Akárcsak a meztelenül történő napozás esetén, a monokinizés során is jobban oda kell figyelni. A melltartó nélküli napozás során fontos, hogy a kilógó érzékeny bőrfelületet is megóvja a naptej.
Fényvédelem alatt azokat a jó gyakorlatokat értik, amelyek segítenek a bőr megóvásában a túlzott UV-sugárzással szemben. Ilyen lehet például:
A beltéri és kültéri UV-sugárzás egyaránt károsíthatja bőrt. Azonban a szoláriumok körülbelül 12-szer több UVA fényt bocsátanak ki, mint a természetes napsugárzás. Így javasolt a természetes napozást választani a szolárium helyett. Ha nincs lehetőséged napozni, akkor alkalomadtán a szolárium is jó választás lehet a megfelelő szoláriumkrémek használata mellett.
Mivel az önbarnító készítmények és a napozás eltérő módon változtatja a bőrtónust, így kombinálható a két módszer. Az önbarnító után napozás nem jelent problémát.
Napozás utáni kiütések jelentkeztek a bőrödön? Lehetséges, hogy napallergiád van. A gyűjtőfogalom alatt az UV-sugárzás okozta kisebb bőrelváltozásokat értik mint például csalánkiütés, pattanások megjelenése vagy piros színű, apró foltok. Ha a tünetek valamelyikét tapasztalod, érdemes mielőbb felkeresni egy bőrgyógyászt.
Egy, a L’Oreal Research and Innovation tudományos csoport által végzett kutatás eredménye szerint a korai bőrelváltozás 80%-ban az UV-sugárzás miatt jön létre. A kutatás eredménye alapján feltételezhető, hogy a napozás hozzájárul a korai bőröregedéshez. Ha fontos számodra az anti-aging, akkor érdemes limitálni a napfürdőket.
Túlzott napozásról akkor beszélhetünk, ha nem megfelelő védelemmel és túl sok ideig vagy a napon. Ilyenkor a bőr megéghet, amely fokozhatja egyes betegségek kockázatát.
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülj új termékeinkről, ajánlatainkról, kedvezményeinkről.