Vitathatatlan, hogy a naptej az egyik leghatékonyabb eszköze a fényvédelemnek. De vajon mi az SPF jelentése, amelyet gyakran láthatunk a termékcsomagoláson?
Vitathatatlan, hogy a naptej az egyik leghatékonyabb eszköze a fényvédelemnek. Segíthet a korai bőröregedést okozó ultraibolya sugárzás elleni védelemben. De vajon mi az SPF jelentése, amelyet gyakran láthatunk a termékcsomagoláson? Hogyan választható ki az ideális védelmet nyújtó termék? Mutatjuk!
A fényvédelem gyűjtőfogalom, ami magába foglalja az összes olyan praktikát és tevékenységet, amely segíti a bőr megóvását a túlzott UV-sugárzástól. De vajon van értelme a naptej használatnak és egyéb fényvédő technikák alkalmazásának? Az American Academy of Dermatology Association tájékoztatása szerint igen:
“A bőr napsugárzás elleni védelme csökkentheti a bőrrák, a leégés és a bőr korai öregedésének kockázatát, mint például az öregségi foltok, a megereszkedés és a ráncok. Ha bőrrákja volt, a fényvédelem csökkentheti egy újabb bőrrák kialakulásának kockázatát. Éppen ezért a bőrgyógyászok minden bőrtónusú embernek ajánlják a fényvédelmet.”
Az SPF rövidítés jelentése sun protection factor, vagyis fényvédő faktor. Azt fejezi ki, hogy az adott kozmetikai cikk milyen fokú védelmet képes nyújtani a káros ultraibolya sugárzással szemben. Minél magasabb az SPF érték, annál erőteljesebben óvja meg a bőr a veszélyes UV-sugarakkal szemben.
Gyakori félreértés az SPF jelentése kapcsán, hogy a napon tölthető idő mértékét befolyásolja. A tévhit szerint, amennyiben naptej nélkül 1 óra alatt égne le a bőrünk, SPF 15 faktorszámú termék használata esetén ehhez 15 órára van szükség a megégéshez azonos feltételek mellett. Ezzel szemben azt SPF 15 faktorszámú naptej valójában 15-ször nagyobb mértékű UV-sugárzás befogadását teszi lehetővé leégés nélkül. Mi jelenti a különbséget? Az, hogy az ultraibolya sugárzás mértéke napközben jelentősen ingadozik. Rendszerint 10:00 és 16:00 között a legmagasabb az UV-sugárzás mértéke, míg reggel és késő délután alacsonyabb.
A fényvédő termékek hatékonyságát nem minden esetben az SPF rövidítéssel jelölik. Előfordulhat FF (fényvédő faktor) vagy LSF (lichtschutzfaktor) betűszó is a termékcsomagoláson. Mindhárom kifejezés azonos tulajdonságot jelöl, így nincs különbség.
A megfelelő SPF fényvédő faktor választáshoz két dolgot érdemes figyelembe venni: az átlagos szabadban töltött időt és a bőrszínt. Minél több időt tervezel a napon tölteni, annál nagyobb a bőrfelületet érő UV behatás. Ez szükségessé teszi a fokozott fényvédelmet. Általában igaz, hogy a sötétebb bőr árnyalatú személyek kevésbé fényszenzitívek. Ettől függetlenül minden bőrszínű személy számára javasolt a körültekintő és alapos fényvédelem. A következőkben bemutatjuk, milyen erősségű napvédő terméket érdemes használni az egyéni igények alapján.
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülj új termékeinkről, ajánlatainkról, kedvezményeinkről.