• Delivery Országos kiszállítás, 30.000 Ft felett és egyben 50 kg alatt szállítási díj nélkül!
 
Termékek
Akció
Kedvencek
Kosár
A pigmentfoltok idősebb korban mindenkinél megjelennek

A pigmentfolt kialakulásának okai és lehetséges kezelési módszerei

A pigmentfolt egy bőrhiba, aminek több fajtája létezik. Néhány esetben magától felszívódik, de olykor elkél a külső segítség – íme néhány kezelési mód!

A pigmentfolt definíciójával nem egy megfogalmazásban találkozhattál már – öregségi folt, májfolt stb. –, hiszen több típusát is megkülönböztetjük. Tévhit, hogy csupán a kor előrahaladtával jelentkezhet, de tény, hogy negyven éves kor felett szinte mindenkit érintő probléma. Ennek ellenére már fiatalon is feltűnhetnek a bőrszíntől pár árnyalattal sötétebb, apró kis barna foltok, ezért jó, hogyha tisztában vagy a szépséghiba megjelenésének okaival és lehetséges kezelési módszereivel – most dőlj hátra, és ismerd meg a témakör legfontosabb tudnivalóit!

A pigmentfoltról és kialakulásának hátteréről általánosságban

A pigmentfoltok megjelenése

A hajunk, a bőrünk és a szemünk színéért a festék–, más néven pigmentsejtek vagy melanociták felelnek, amiknek feladata a pigmentszemcse, avagy melanin termelése. Emellett egy másik nagyon fontos szerepet is betöltenek, mégpedig úgy, hogy intenzív védelmet biztosítanak a bőr számára az UV-sugarak káros hatásával szemben.

Viszont, ha a pigmentsejtek egyik vagy másik okból kifolyólag a kelleténél több színezőanyagot termelnek, hiperpigmentáció jön létre, aminek következményeként makacs szépséghibák, avagy pigmentfoltok jelennek meg a bőr felületén. (Első ránézésre az anyajegyhez hasonlítanak a legjobban, de attól általában halványabbak, és alakjukban is eltérők.)

A hiperpigmentáció kialakulása

A felfokozott melanintermelést több minden befolyásolhatja. Leggyakrabban a nap – pontosabban a napfény és az UV-sugárzás – váltja ki, de emellett:

  • hormonális változások (pl.: terhesség, fogamzásgátló szedése, változó kor),
  • bőrgyulladások és –sérülések,
  • egyes gyógyszerek,
  • és az életkor is előidézhetik.

A kiváltó okok sokszínűségének tekintetében a pigmentfoltoknak több típusa, és ezáltal kezelési módszere létezik.

Pigmentfolt-típusok: a májfolttól egészen a napfoltokig

1) A májfolt, avagy a melasma

A májfoltok nagyobb méretűek, főként a felső ajaknál, az orcán és az orron tűnnek fel. Megjelenésüket a melanint befolyásoló hormonok szintjének változása befolyásolja, így főként nők körében jelentenek problémát. Szerencsére csak esztétikailag bosszantók, minden más szempontból ártalmatlannak tekinthetők.

A korábbiakból következik, hogy leggyakrabban a fogamzásgátlót használó nők és a várandós kismamák küszködnek a bőrükön megjelenő pigmentfoltokkal. Jó hír viszont, hogy a gyógyszer elhagyása, illetve a gyermek megszületése után a hormonrendszer helyreáll, így a barna elváltozások sokszor maguktól felszívódnak. Persze, akad példa az ellenkezőjére is, a kevésbé szerencséseknek lehet, hogy évekig dolgozniuk kell a makacs pigmentfoltok eltávolításán.

2) Gyulladásos bőrbetegségek okozta pigmentfoltok

Ha a bőr begyullad, akkor a pigmentszemcsék termelődése turbó fokozatra kapcsol, és szinte azonnal feltűnnek a nem túl esztétikus bőrhibák – tipikus példa erre az akné utáni állapot. Jellemző ilyenkor, hogy nemcsak barna, de rózsaszínes, piros foltok is megjelennek. Annak ellenére, hogy a napsütés közvetlenül nem képes kiváltani a gyulladást követő hiperpigmentált állapotot, még ugyanúgy fokozhatja a helyzetet, ezért ilyenkor is jó, hogyha odafigyelsz az UV–védelemre! A gyulladást követő pigmentfoltokat a PIH (Post Inflammatory Hyperpigmentation) rövidítéssel szokták jelölni.

3) Napfolt, avagy az öregségi folt

Végül, de nem utolsó sorban ejtsünk néhány szót az időskori pigmentfoltokról is, hiszen ez gyakorlatilag egy mindenkit érintő helyzet! A korosodás a szervezet optimális működését sokszor felülírja, de a funkcionalitáson túl, esztétikai elváltozásokban is megmutatkozik.

Az idő múlásával egyre mélyülő ráncok mellett az öregségi pigmentfoltok is felütik a fejüket, amiknek elsődleges okozója a már emlegetett UV-ártalom – ezért is kapta a napfolt elnevezést. Természetesen ezt az állapotot nem feltétlenül a kor előrehaladta váltja ki, sokkal inkább az, hogy korábban ki és mennyire védte magát a napsugárzástól.

Akik mindig is hangsúlyt fektettek az UV-sugarak elleni bőrvédelemre, azok esetében feltehetőleg jóval később alakulnak ki öregségi foltok. Ezzel szemben, akik nem foglalkoztak vele nagy valószínűséggel sokkal előbb szembesülnek a bőrhibákkal, és a test több pontján is megbírkóznak velük (kézfej, arc, dekoltázs stb.). Az öregségi foltok teljesen nem tüntethetők el, de a megfelelő kezelési módszerek segítségével a színük enyhítésére létezik megoldás.

Így szabadulj meg a “pigmentfeleslegtől”!

Attól függően, hogy a pigmentfoltok melyik típusával állsz szemben, a gyógyító eljárások változóak lehetnek. A gyulladás okozta barnás elváltozások jelentkezésénél és enyhébb tünetek esetén jobb minőségű kozmetikai készítmények segíthetnek a foltok elhalványításában és eltávolításában. A legjobb, ha ilyenkor az olyan összetevőkkel rendelkező termékeket választod, amik a bőr felső rétegének megújulásában is képesek szerepet játszani! Ide tartozik minden olyan szépségipari kence, amit AHA-savval és/vagy az anti-aging tulajdonsággal bíró retinollal ötvöztek.

Alapvetően ezt a két szuper anyagot alkalmazhatod egyszerre és személyre is szabhatod – például heti egy intenzív AHA-kezelés és a napi retinol együttes használata ugyanolyan jó lehet, mint a több gyengéd AHA-kezelés és retinol alkalmazása). Amit viszont fontos tudnod, hogy egyik sem módosítja a pigmenttermelést, csupán a meglévő felesleg eltávolítására képes. Ezen túl a világosabb elváltozások korrigálására a pigmentfoltok elleni intenzív szérumok és fehérítő krémek is jó megoldások lehetnek.

Napjainkban viszont már elérhetők a pigmentfolt eltávolító lézeres kezelések is. A beavatkozások során a lézer szétbontja a felesleges festéksejteket, amiknek maradványait végül az immunrendszer eltávolítja. Így gyakorlatilag a szervezet önmaga szabadul meg a bőrhibáktól, miközben újra megindul kollagéntermelés és a hámrétegképződés. A technológia korszerűségének hála, ezzel a módszerrel a májfoltoktól is könnyedén meg lehet szabadulni.

Ezek a hatóanyagok segíthetnek a pigmenttermelés mérséklésében

Hiába, hogy az AHA-savak és a retinol segítenek megszabadulni a bőrhibáktól, a melanin termelésébe például nem tudnak beleavatkozni. Ezzel szemben viszont léteznek olyan hatóanyagok, amik erre is képesek.

Elsők között fontos megemlíteni a C-vitamint, hiszen egy könnyen és sokféleképp elérhető összetevő. Segítségével nagymértékben hozzá tudsz járulni a bőrápolási szokásaidhoz, mert egyszerre képes a kollagéntermelés serkentésére, a bőr védelmére, miközben köztudottan felveszi a harcot a pigmentfoltokkal is. Tuti tippként írd fel magadnak, hogy az olyan szérumok még hatékonyabbak lesznek, amiknek összetevői között a C– mellett megjelenik az E-vitamin és a ferulic sav is! (A ferulic sav egy olyan antioxidáns, ami képes a C-vitamin hatásának megnövelésére.)

A pigmentfoltok kezelésében és a pigmentsejtek termelődésének blokkolásában az édesgyökér-kivonatok (pl. édesgyökér-kapszula) egyaránt segíthetnek. Hatékonyságuk az egyik csodaösszetevőnek, a glabridinnak köszönhető, ami képes a szervezet génjeinek átkódolására. Az egyetlen probléma, hogy minél magasabb a növényi kivonat glabridin tartalma – ami persze kifejezetten nagy előny –, annál drágább maga a készítmény is.

Óvd meg bőröd egészségét az év 365 napján!

A problémák elkerülésének aranyszabálya az elővigyázatosság. Mivel a bőr első számú ellensége a napsugárzás okozta UV-ártalom, a megfelelő minőségű, magas faktorszámmal rendelkező napfényvédő termékek rendszeres alkalmazásával máris nagyobb eséllyel elkerülheted a pigmenfoltok jelentkezését! Ne feledd, a nyári időszakon túl a hűvösebb évszakok alatt is célszerű használni a fényvédőket, de ekkor az SPF 50 helyett elengedő lesz az SPF 30-as típusuk is!

Termékek
Üzletkereső
Kosár