Ha babával indulunk útnak, változtatnunk kell a régi, jól bevált utazási szokásainkon, de a nyaralásról így sem kell lemondani!
Egy kisbaba születése után szinte minden átalakul a család életében, de ha elég rugalmasak vagyunk, a nyaralás kisbabával is megoldható. A gyermekágyi időszakot érdemes otthon tölteni, hogy az anyuka regenerálódhasson, amennyire lehet, pihenhessen, a baba immunrendszere pedig edződjön a kinti világhoz – ezt követően azonban, ha mindenki készen áll, felkerekedhet a család! A pár hónapos babával először tegyünk kisebb próbautakat: látogassunk el nagyszülőkhöz vagy egy-két napos utakra, hogy kitapasztaljuk, hogy működik az utazás a babával.
A kicsik még sokkal rugalmasabbak, mint hinnénk: elég nekik a szülő közelsége és az igényeik kielégítése, és komfortosan érzik magukat. Azonban a kialakult napirend is fontos, főleg nagyobb babáknál, ezt érdemes valamelyest megtartani még nyaralás közben is: az étkezésekre, a napközbeni pihenésekre biztosítsunk alkalmat a babának. Persze nem kell az időpontokat kőbe vésni, mégis csak nyaralásról van szó, de az biztos, hogy a gyerekek sokkal könnyebben viselik a változást, ha vannak fix pontok, amikhez lehet igazodni. Ezenkívül segítenek a megszokott tárgyak: takarók, alvós állatok, kendők, amik szintén biztonságot nyújtanak a babának.
A szállás kiválasztása során legyünk körültekintőek, és mérjük fel előre, milyen szolgáltatásokat nyújtanak. Ma már nagyon sok helyen teljes mértékben felkészültek, és nem kell magunkkal vinni a babakádat, utazóágyat vagy az etetőszéket, mert ezeket biztosítják a szálláson. Azonban, ha már kúszó-mászó gyerekkel utazunk, érkezés után vizsgáljuk meg a szobát, és ügyeljünk arra, hogy ne legyenek törékeny vagy borulékony tárgyak, elérhető konnektorok a baba keze ügyében!
Ha nincs autónk, vagy külföldre utaznánk, akkor sem kell lemondani az útról: vonattal, busszal és repülővel is elindulhatunk babával. Minden esetben hasznos, ha van egy kisebb úti pakk, amiben a legfontosabb dolgokat tároljuk, és ami mindig kéznél van: ebbe tegyünk elegendő pelenkát, váltóruhát, enni- és innivalót, törlőkendőt, nagyobb babáknak puha könyveket, csörgőt. Autóban gondoskodjunk az árnyékolásról, és hosszabb út esetén időnként álljunk meg pihenni, nyújtózkodni, ha szükséges. Készüljünk fel a szoptatásra is: gondoljuk át, milyen lehetőségeink lesznek az autóban vagy a tömegközlekedésen! Repülőn elkerülhetjük a baba fülfájását, ha a fel- és leszállás során szoptatjuk, vagy cumit, cumisüveget adunk neki. Minden esetben legyen kéznél egy kis takaró és egy vékony pamut sapka, hogy ne kelljen aggódnunk a klíma miatt!
Ha lehet, próbáljuk úgy időzíteni az utazást, hogy ne este érkezzünk a szállásra, így az utazás és az új hely okozta izgalmak lecsengenek, mire az esti alvásra kerül a sor.
Az étkezést az utazás során sem kell túlgondolni, de az fontos, hogy a baba mindig kapjon elegendő folyadékot, mert a kiszáradás komoly problémákhoz vezet. Ha már hozzátápláljuk a babát, készüljünk olyan ételekkel, amiket már kóstolt, és biztonsággal ehet. Egy botmixer nem foglal sok helyet, viszont könnyedén elkészíthetjük vele a jól bevált zöldség- vagy gyümölcspüréket. Az új ételek kóstolását ne a nyaralásra időzítsük – senkinek nem lesz jó, ha véletlenül allergiás reakció lép fel, vagy hasfájással küzd majd a baba. Ugyanígy a szoptatós anyukának is érdemes figyelni a táplálkozásra: együnk-igyunk eleget, és továbbra is tartózkodjunk azoktól az ételektől, amik a babának hasfájást okozhatnak!
A nyaralás során is bízzunk magunkban és a babánkban, és legyünk rugalmasak! Ha nem rúgjuk fel teljesen a napirendet, és sikerül megfelelő kompromisszumokat kötni, biztos, hogy új élményekkel gazdagodunk majd, és egyre magabiztosabbak leszünk!
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülj új termékeinkről, ajánlatainkról, kedvezményeinkről.