• Delivery Országos kiszállítás, 30.000 Ft felett és egyben 50 kg alatt szállítási díj nélkül!
 
Termékek
Akció
Kedvencek
Kosár
Napraforgóolaj

Napraforgóolaj kisokos: tápanyagok és felhasználás

A napraforgóolaj az egyik leggyakrabban használt növényi olaj főzéshez. Kisokosunkban megismerheted tápanyagtartalmát, előnyeit és felhasználási módjait.

A napraforgóolaj az egyik leggyakrabban használt növényi olaj főzéshez Magyarországon. A sokoldalú, enyhe ízű, E-vitaminban és esszenciális zsírsavakban gazdag olaj nem csak ételekben, de kozmetikai cikkekben is megtalálható. Cikkünkben megismerheted tápanyagtartalmát, előnyeit és felhasználási módjait.

Napraforgóolaj előnyei

1. Sokoldalúság

Legyen szó a gasztronómiai vagy szépészeti felhasználásról, a napraforgóolaj valódi jolly joker. Az étolaj a legtöbb magyar recept elengedhetetlen része. A természetes alapanyagokat használó kozmetikai cikkekben is gyakran megtalálható a magas E-vitamin tartalmú olaj. Vegyszermentes hajbalzsamokban, pakolásokban és bőrápolási termékekben sokszor fellelhető a napraforgóolaj.

2. Neutrális íz

A fenti pontban említett diverz felhasználás egyik oka a napraforgóolaj semleges íze. Mivel az olajnak nincs karakteres, jellegzetes íze, így a legkülönbözőbb receptekben használható. A neutrális íz mellett az olaj hőkezelés nélkül enyhe illatú. Ez kiemelten fontos a szépészeti célú alkalmazások miatt.

3. A napraforgóolaj ára kedvező

A napraforgóolaj ára kedvezőnek minősül az olíva-, kókusz-, tökmag- és szőlő olajhoz képest. Amennyiben fontos számodra a spórolás, dönts a kedvezőbb árú napraforgóolaj mellett.

4. Magas vitamintartalom

Tudtad, hogy az étolaj E-vitamin tartalma kimagasló? Az Egészségvonal tájékoztatása szerint:

  • Az E-vitamin hozzájárulhat a látás, a bőr, az agy és a szív egészségének megőrzéséhez.
  • Támogathatja az immunrendszer megfelelő működését.
  • Szerepet játszhat a sejtek sejthártyáját védelmében.
  • Támogathatja az öregedési folyamatok mérséklését.
  • Antioxidáns hatása van, így támogatja a szabadgyökök elleni védelmet.

5. Esszenciális zsírsavak

A zsírsav tartalma akár 60% is lehet, amelynek közel 70%-a többszörösen telítetlen. Növeld napi telítetlen zsírsav beviteled a napraforgóolaj segítségével! 

A napraforgóolaj kalória-, makro és mikrotápanyag tartalma

Jól ismert tény az olajokról, hogy magas energiatartalmuk. Nincs másképp ez a napraforgóolajjal sem. Magas kalóriatartalma ellenére, akár diétában is fogyasztható, amennyiben sikerül a kalória deficit állapotát fenntartani.

A napraforgóolaj kalória-, makro és mikrotápanyag tartalma:

  • Energia: 884 kcal
  • Fehérje: 0 g
  • Zsír: 100 g
  • Telített:13 g
  • Egyszeresen telítetlen: 46,2 g
  • Többszörösen telítetlen: 36,4 g
  • Szénhidrát: 0 g

Mi az hidegen sajtolt napraforgóolaj?

Az ENSZ 2019-es adatai szerint globálisan 20,29 millió tonna napraforgóolajat állítanak elő egy évben. A hidegen sajtolt napraforgóolaj ennek egy töredék részét teszi ki. De mi a különbség a finomított és a feldolgozatlan olaj között?

Míg a finomított eljárás során vegyi- és hőkezelésnek teszik ki az alapanyagokat, addig a hidegsajtolási folyamatban csupán mechanikus erőt használnak az olaj extrakcióhoz. Így a hőérzékeny vitaminok és esszenciális zsírsavak az olajban maradnak.

Hidegen sajtolt napraforgóolaj

Gyakori kérdések és válaszok

Mennyi a napraforgóolaj szavatossága?

A napraforgóolaj szavatossága nem túl hosszú. Az eltarthatóságot jelentősen befolyásolja az, hogy milyen körülmények között tartják az olajat. Míg egy meleg, fényes polcon jelentősen rövid ideig őrzi meg minőségét, addig egy hűvös és sötét szekrényben jelentősen tovább fogyasztható marad. Minden esetben a termékcsomagoláson található lejárati idő szerint járjunk el.

Lehetséges napraforgóolaj készítése házilag?

Igen, erre a leghatékonyabb módszer olyan gyümölcs- és zöldségfacsaró gép használata, amely képes hidegen sajtolni magvakat. Így hőhatás nélkül kinyerhető a napraforgómagból az olaj.

Mi a napraforgóolaj forráspontja?

A feldolgozott napraforgóolaj forráspontja 232 °C, míg a feldolgozatlan étolajé 160 °C.

Használható a hidegen sajtolt napraforgóolaj sütéshez?

Bár használható a hidegen sajtolt napraforgóolaj sütéshez, fontos azonban, hogy forráspontja jelentősen alacsonyabb. Érdemes olyan sütési eljárást választani, ahol alacsonyabb hőhatás éri az olajat.

Alkalmazható a napraforgóolaj hajra?

A napraforgó vitaminokban és esszenciális zsírsavakban gazdag, így tápláló lehet a haj- és bőr számára. Nem véletlen, hogy számos kozmetikai termék (samponok, arckrémek, testápolók) tartalmaznak napraforgóolajat. A napraforgóolaj hajra pakolásként és balzsamként is használható.

Repceolaj vagy napraforgóolaj: melyiket érdemes választani?

Az egészségtudatos fogyasztókban gyakran felmerülő kérdés: a repceolaj vagy napraforgóolaj jelenti a jobb választást? Mindkét élelmiszer része lehet egy egészséges és kiegyensúlyozott étrendnek. Azt javasoljuk, hogy dönts gasztronómiai ízlésed szerint, amennyiben kezelőorvosod vagy dietetikusod nem tanácsol mást.

Kókuszolaj vagy napraforgóolaj: mi mellett döntsek?

Vajon a kókuszolaj vagy napraforgóolaj jelenti a jobb választást? Hasonlóan az előző válaszhoz, a közepes láncú zsírsavakban gazdag kókuszolaj és az E-vitaminban dús napraforgóolaj egyaránt része lehet egy egészséges étrendnek. Válaszd azt, amelyik jobban megfelel ízlésednek!

Napraforgó étolaj diétában is fogyasztható?

Igen, az életmódváltás során nem szükséges kizárni az étolajat. Amennyiben az étrend kalória deficithez vezet, a fogyás mindenképpen bekövetkezik.

Tekintsd meg napraforgóolaj kínálatunkat!

Termékek
Kedvencek
Belépés
Kosár