• Delivery Országos kiszállítás, 30.000 Ft felett és egyben 50 kg alatt szállítási díj nélkül!
 
Termékek
Akció
Kedvencek
Kosár
Spórolás

Spórolás hatékonyan: tippek az eredményes megtakarításhoz

Pár egyszerű és könnyedén követhető szabály segítségével jelentősen visszafoghatod kiadásaidat. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan tedd a spórolás folyamatát izgalmassá!

A pénzügyi tudatosság tanulható és fejleszthető képesség. Bár a spórolás és tudatos fogyasztás szokásaink megváltoztatását igénylik, pár apró trükkel azonban számottevő megtakarítást halmozhatunk fel idővel. Cikkünkben hasznos tanácsokkal segítünk a hatékony spórolásban!

Spórolás okosan

Az anyagi öngondoskodás és pénzügyi tudatosság kiemelten fontos saját és családunk biztonságának megteremtése érdekében. Az előre nem látható események miatti váratlan kiadások fedezése megterhelő lehet kellő pénzügyi tartalék hiányában. Magyarországon a háztartások:

  • egyharmada (körülbelül hárommillió ember) nem rendelkezik megtakarítással,
  • egyharmada 3 hónapot el nem érő megtakarítást,
  • míg a fennmaradó egyharmada 3 hónapot meghaladó pénzügyi tartalékot halmozott fel.

A megtakarítás mértékét jelentősen befolyásolja a háztartás bevétele, azonban sokszor alacsonyabb jövedelem szint mellett is lehetséges kisebb összeget félretenni. Idővel az apró összegek jelentős megtakarítássá válhatnak.

Spórolás okosan? Cikkünk további részében 8 hasznos spórolási tippel segítünk, amelyeket jövedelmi szinttől függetlenül bevethetsz a kiadások csökkentéséhez!

Spórolás tippek, amelyek valóban beválnak

Az alábbi spórolás tippek segítségével jelentősen csökkentheted a lakhatás és étkezés költségeit. Válassz az alábbi listából a pénzügyi céljaidhoz megfelelő tippeket! Fontos, hogy a kiválasztott trükköket konzisztensen alkalmazd a mindennapok során.

1. Költségvetés vezetése, spórolás táblázat

A pénzügyi tudatosság egyik legfontosabb lépése a költségvetés vezetése. Hogy ez pontosan mit takar? A személyes pénzügyek kontextusában a költségvetés olyan adatbázis, amely a kiadásokat és a bevételeket tartalmazza. A kiadási lista segít abban, hogy átlásd és megérts, milyen termék és szolgáltatás csoportokra költöd a pénzed. Míg a bevételi lista segíthet abban, hogy a bevételi forrásaid optimalizáld.

Bár elsőre bonyolultnak hangzik a költségvetés vezetése, számos ingyenes applikáció, jegyzetfüzet vagy táblázatkezelő program is alkalmas lehet a feladatra. Amennyiben a spórolás táblázat mellett döntesz, az alábbiak mindenképpen szerepeljenek benne:

  • Név: a megvásárolt szolgáltatás vagy termék neve.
  • Ár: a vásárlás teljes költsége.
  • Mennyiség: termék mennyiség, ahol lehetséges.
  • Kategória: alakíts ki az életvitelednek megfelelő költség kategóriákat, ilyen lehet például: élelmiszer, utazás, bérleti díj és rezsi, sport, kozmetikai termékek, háztartás, szórakozás, tanulás. Ha szükséges, létrehozhatsz alkategóriákat, például a szórakozáson belül: mozi, könyv, koncert.
  • Dátum: a vásárlás dátuma.
  • Megjegyzés: itt szerepelhet a kiadáshoz tartozó egyedi megjegyzés, ami segít az adatok későbbi elemzésében.

2. Pénzügyi ismeretek fejlesztése

A pénzügyi ismeretek fejlesztése már rövid távon megtérülő befektetés lehet. Ahhoz, hogy a személyes pénzügyekhez szükséges ismereteket elsajátítsd, nem feltétlen szükséges sokéves egyetemi képzésben részt venni. Rengeteg magyar és idegennyelvű forrásból sajátíthatjuk el a pénzügyi alapokat. Az alapismeretek segíthetnek abban, hogy személyes pénzügyi céloknak megfelelő banki, biztosítási és befektetési döntéseket hozz. Ezzel a felesleges kiadások drasztikusan csökkenthetőek. Hasznos tudásforrás lehet:

  • ingyenes online pénzügyi képzés,
  • személyes pénzügyek témájú blog oldal és podcast,
  • pénzügyi témájú könyvek és hangoskönyvek,
  • közösségi média csoportok és fórumok.

3. Spórolás a konyhában

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2020-as felmérése szerint a magyar háztartások kiadásainak több mint egynegyed részét (26,1%) élelmiszerek és alkoholmentes italok teszik ki. Tudatos vásárlási szokások bevezetésével nagy összegeket takaríthatunk meg az élelmiszer vásárlással, az alábbiakban ehhez adunk hasznos tippeket.

Spórolás a konyhában:

  • Vásárolj saját márkás termékeket az élelmiszerüzletekben! A saját márkás élelmiszerek rendszerint 10-25%-kal kedvezőbb árúak mint a márkás termékek!
  • Vásárolj a szezonnak megfelelő gyümölcsöket és zöldségeket! Ezzel a vásárlás költségei és az ökológiai terhelés is redukálható.
  • Csökkentsd az élelmiszer-veszteséget! A megfelelő tárolási körülményekkel jelentősen növelhető az ételek tárolhatósági ideje.
  • Akciós egy tartós élelmiszer, amit rendszeresen szoktál vásárolni? Ideje nagyobb mennyiségben vásárolni!
  • A romlandó élelmiszerekből csak annyit vásárolj, amennyi 2-3 napon belül elfogy. Így tovább csökkenthető az élelmiszer-veszteség!
  • Válassz rövid elkészítési idejű ételeket! Ezzel a sütéshez és főzéshez használt energiafelhasználás csökkenthető!
  • Kövess egy jól megtervezett, változatos étrendet! Ezzel csökkentheted az impulzív vásárlásokból következő extra kiadásokat!

Extra spórolási tipp: kerüld az éttermi étkezéseket, ha szeretnéd az étkezésre fordított kiadásokat minimalizálni.

4. Felesleges szolgáltatások lemondása

Több streaming szolgáltatásra fizetsz elő, azonban a többségét nem használod? Visszatérő kiadást jelent egy szoftver díja, amelyet több hónapja nem használtál? Dupla utasbiztosítást fizetsz? A visszatérő kiadások, akármekkora összegről van szó, jelentős költséget jelenthetnek hosszabb időtávra vetítve. Egy 2000 forint összegű, kihasználatlan zene streaming szolgáltatás egy év alatt 24000 forint, míg 5 év alatt 120000 forint kiadást jelenthet. Kövesd az alábbi lépéseket a felesleges szolgáltatások lemondásához:

  1. Nyomtasd ki a bankszámlakivonatod! Ehhez szükséges az online bankfiókodba belépni. Válassz legalább 3 hónapos időszakot, hiszen több szolgáltatás díját nem havonta kell megfizetni.
  2. Nézd végig az összes tranzakciót és kiemelő segítségével jelöld az összes visszatérő szolgáltatási költséget (streaming, szoftver díjak, biztosítások stb.)!
  3. A megjelölt költségtételeket csoportosítsd kategória szerint!
  4. Ezt követően hozz döntést a szolgáltatás lemondásáról! Javaslat: mondd le azokat a szolgáltatásokat, amelyeket nem használtál az elmúlt 1 hónapban vagy redundáns (tehát más hasonló vagy megegyező, egyéb használt szolgáltatással)!

5. Bevásárló lista használata

Ismerős az érzés, amikor éhesen mész vásárolni és nem bírsz ellenállni az impulzus vásárlásoknak? A megoldás egyszerű: sose menj vásárolni bevásárlólista nélkül! A pontos lista nem csupán hasznos emlékeztető, de segít a szükségtelen vásárlás elkerülésében.

6. Víz spórolás

A víz spórolás anyagi és ökológiai előnyökkel jár. Ahhoz, hogy a háztartás vízfogyasztását drasztikusan csökkenthesd, az alábbi tippeket érdemes megfogadni:

  • Ellenőrizd a csapok állapotát! Egy csöpögő csap akár napi 75 liter vízveszteséget is okozhat.
  • Használj víztakarékossági berendezéseket! Ilyen lehet a víztakarékos zuhanyfej, csapfej vagy WC tartály!
  • Használd fel az esővizet öntözéshez!
  • Ültess olyan növényeket, amelyek alacsonyabb vízigényűek!

7. Spórolás a háztartásban

A háztartási kiadások csökkentése korántsem nehéz feladat. Oldalunkon számos cikkben számoltunk be arról, hogy tradicionális, ökotudatos takarítószerekkel, hogyan tarhatod ragyogóan tisztán lakásod. Ezekkel a takarító szerekkel akár 50%-kal is csökkentheted az adott termékkategóriában a kiadásaid!

Spórolás a háztartásban öko takarítószerekkel:

8. Vásárolj nagyobb kiszerelésű termékeket

A nagyobb kiszerelésű termékek általában kedvezőbb választást jelentenek. Magyarországon minden bolt köteles feltüntetni az egységárat. A folyadékoknál általában literre, míg a szilárd termékeknél kilogrammra vetítve láthatod az egységárakat. Ha az ár apaján szeretnél a különböző kiszerelésű termékek közül választani, akkor ellenőrizd az egységárat!

Termékek
Kedvencek
Belépés
Kosár