• Delivery Országos kiszállítás, 30.000 Ft felett és egyben 50 kg alatt szállítási díj nélkül!
 
Termékek
Akció
Kedvencek
Kosár
Zsíroldó házilag: ilyen az ökotudatos zsíroldás

Zsíroldó házilag: az ökotudatos zsíroldás 4 legjobb módszere

Zsíroldó házilag? Egyszerűbb, mint gondolnád. Cikkünkben az ökotudatos és költséghatékony zsíroldás 4 legeredményesebb módszerét ismerheted meg!

Zsíroldó házilag? Egyszerűbb, mint gondolnád. A hatásos konvencionális zsíroldószerek mellet, számos eco tisztítószer is elérhető. Mielőtt a kémia zsíroldókhoz nyúlnál, érdemes próbát tenni a környezetbarát, olcsó és a legtöbb háztartásban megtalálható összetevőkkel. Cikkünkben az ökotudatos és költséghatékony zsíroldás 4 legeredményesebb módszerét ismerheted meg!

Zsíroldó házilag: az ökotudatos zsíroldás 4 legjobb módszere

1. Szódabikarbóna: környezetbarát zsíroldószer mosogatáshoz

A szódabikarbóna (nátrium-hidrogén-karbonát) egy enyhén lúgos só. A vízben remekül oldódó, kedvező árú és sokoldalúan felhasználható anyag kedvelt vegyszermentes takarítószer. Az autó szagtalanítás, szőnyegtisztítás és folteltávolítás mellett, alkalmazható környezetbarát zsíroldószerként is. Kövesd az alábbi lépéseket a házi zsíroldáshoz.

  • 1. lépés: Önts 20 gramm szódabikarbónát egy konyhai súrolószivacsra!
  • 2. lépés: Erős körkörös mozdulatokkal tisztítsd meg a zsírfoltos evőeszközöket, tányérokat és poharakat!
  • 3. lépés: Öblítsd le a mosogatnivalót alaposan!
  • 4. lépés: Ismét dörzsölő mozdulatokkal tisztítsd meg az étkészletet!
  • 5. lépés: Végül öblítsd le az evőeszközöket és tányérokat!

2. Ecet: zsíros foltok eltávolításához

Zsíroldó házilag? Sokaknak ez egyet jelent az ecettel. A majdnem minden háztartásban megtalálható ecet savanyú ízét az ecetsav (etánsav) adja. A savas kémhatású, áttetsző anyagot fertőtlenítésre, felülettisztításra és még szagtalanításra is használják. A vegyszermentes foltkezeléshez rengetegen válasszák az ecetet. Ez nem véletlen, hiszen az alacsony költségű háztartási szerrel hatékonyan szabadulhatsz meg akár a legmakacsabb foltoktól is.

  • 1. lépés: Helyezz egy szórófejes flakonba fele-fele arányban vizet és ecetet! Alaposan rázd össze a flakont a folyadék elkeveréséhez! Válassz 20%-os savtartalmú ecetet a maximális hatékonyság érdekében.
  • 2. lépés: Fújd a zsírfoltra az öko zsíroldót! Használj több fújást!
  • 3. lépés: Dörzsöld egy puha felületű szivaccsal a szennyezett területet!
  • 4. lépés: Szükség esetén térj vissza a 2. és 3. lépéshez több alkalommal!

3. Ecet, só és paraffinolaj: súrolószer a zsíros szennyeződések ellen

Több hetes zsírfoltra leltél a konyhapult egy eldugott részén? A gáztűzhely oldalán egy száraz szennyeződést találtál? Mielőtt bevetnéd a kémiai zsíroldószereket, próbáld ki az alábbi házi zsíroldási praktikát!

  • 1. lépés: Keverj össze 20 gramm sót, 20 milliliter paraffinolajat és 20 milliliter ecetet! Használj lapos tálat vagy nagyszájú üvegcsét! Ügyelj arra, hogy a keverék homogén állagú legyen!
  • 2. lépés: A keveréket vidd fel egy szivacs segítségével a szennyezett felületre! Körkörös, dörzsölő mozdulatokkal távolítsd el az odaszáradt zsírfoltot!
  • 3. lépés: Vizes törlőkendővel tisztítsd meg a felületet!

Extra tipp: A paraffinolaj gyógyszertárakban és sport üzletekben is beszerezhető.

4. Mosószóda: erőteljes zsíroldó áztatáshoz

A lúgos kémhatású, fehér színű, kristályos mosószóda (nátrium-karbonát) széles felhasználási körű öko takarítószer. Sőt, a legtöbb hagyományos kémiai mosószer alapjául is nátrium-karbonátot használnak. Fontos, hogy alumínium, gyapjú, viaszos és egyéb nem lúgálló felületek tisztításához nem javasolt mosószódát használni.

  • 1. lépés: 0,5 liter meleg vízben oldj fel 10 gramm mosószódát! Makacs, zsíros szennyeződés tisztításához használj akár 20 gramm nátrium-karbonátot is!
  • 2. lépés: Az elkészült oldatot töltsd szórófejes műanyag flakonba! Rázd meg alaposan a flakont a hatékony keveredés érdekében!
  • 3. lépés: Fújd a folyadékot a zsíros felületekre!
  • 4. lépés: Körkörös mozdulatokkal távolítsd el a zsírfoltot a felületről, végül töröld át a felületet egy vizes ronggyal!

Zsíroldás

Gyakori kérdések a zsíroldás kapcsán

Mit jelent a zsíroldószer koncentrátum és szuper koncentrátum?

A zsíroldószer koncentrátum, olyan speciális takarítószer, amely az aktív hatóanyagokat magas arányban tartalmazza. A koncentrátum készítményeket használat előtt hígítani kell. A pontos hígítási arányt, vagyis azt, hogy milyen mértékben kell keverni a koncentrátumot vízzel vagy az egyéb hígító anyaggal, a termék csomagolásán megtalálod. A szuper koncentrátum még erősebb vegyület, amelyet nagyobb mértékben kell hígítani, mint a koncentrátumot. A zsíroldó koncentrátum és szuper koncentrátum formulák előnye a könnyű szállíthatóság és a kisebb térfogat. Hátrányuk, hogy nem használatra készek hígítás előtt.

Lehet káros hatása annak, ha nem mossuk le az evőeszközökről a zsíroldószert?

Igen, lehet káros hatása annak, ha nem mossuk le az evőeszközökről a zsíroldószert. Fokozottan ügyelj, arra, hogy a zsíroldószereket maradéktalanul eltávolítsd az evőeszközökről, tányérokról és egyéb olyan felületekről, amelyek érintkezhetnek élelmiszerekkel. Bár az olyan természetes zsíroldó szerek, mint például az ecet, kisebb egészségügyi veszélyt jelentenek az erős vegyszereknél, ettől függetlenül, a házi zsíroldó szereket is alaposan le kell mosni.

Használható zsíroldószer teflon felületen?

Nem használható zsíroldószer teflon felületen. A teflonban található alumínumot oldják a lúgos kémhatású vegyszerek. Így kizárólag lúgálló felületek tisztítására használhatóak a zsíroldószerek. Javasoljuk, hogy a teflon felületen található zsíros szennyeződést inkább mosogatószerrel távolítsd el!

Használható zsíroldószer a csempén?

Igen! A zsíroldószerek alkalmasak a csempén található makacs zsírfoltok eltávolítására. Érdemes érdes felületű mosogatószivacsot használni a csempék illesztése közé ragadt szennyeződés eltüntetéséhez.

Van különbség a hideg és meleg zsíroldószerek között?

Igen, van különbség a hideg és meleg zsíroldószerek között. Míg a meleg zsíroldókat a termékleírásban meghatározott hőmérsékletre kell hevíteni a hatékonyan tisztítási képesség eléréséhez, addig a hideg zsíroldókat nem szükséges melegíteni. A hideg zsíroldó készítmények intenzívebb zsíroldó képességgel rendelkeznek.

Konklúzió

A zsíroldás házilag korántsem bonyolult. A fent bemutatott 4 módszer alkalmazásával a legtöbb háztartásban megtalálható, környezetbarát összetevők felhasználásával varázsolhatod tisztává konyhádat. Nem csupán ökológiai lábnyomod csökkentheted az öko takarítószerek választásával, de akár a kiadásaidat is! Tégy egy próbát a fenti házi zsíroldó szerekkel és mondj búcsút a makacs zsírfoltoknak!

Termékek
Üzletkereső
Kosár