• Delivery Országos kiszállítás, 30.000 Ft felett és egyben 50 kg alatt szállítási díj nélkül!
 
Termékek
Akció
Kedvencek
Kosár
Laktózérzékenység

Laktózérzékenység: melyek a laktózintolerancia tünetei?

A laktózérzékenység (más néven laktózintolerancia) az egyik leggyakoribb emésztési zavar. Tudd meg, melyek a tünetei és mit tehetsz ellene!

A laktózérzékenység (más néven laktózintolerancia) az egyik leggyakoribb élelmiszer érzékenység. Tudd meg, melyek a tünetei! Egyes szakértői becslések szerint a világ lakosságának mintegy 68%-a laktóz felszívódási zavarban szenved. Ebben a cikkben bemutatjuk a leggyakoribb tüneteket és hasznos tanácsokkal szolgálunk a kellemetlenségek elkerüléséhez.

Mi az a laktózérzékenység?

Laktózérzékenység, laktózintolerancia, tejcukor-érzékenység és laktóz felszívódási zavar – sok eltérő megnevezés, azonban ugyanazon emésztési problémára utalnak. A tejben található tejcukor (laktóz) lebontásához egy speciális, laktáz nevű enzim szükséges. Amennyiben a szervezet nem állít elő megfelelő mennyiségű laktáz enzimet, a tejcukor emésztése nem lehetséges. Ilyen esetekben nem változatlan formában jut a vastagbélbe a laktóz, amely hidrogéngázzá és zsírsavakká alakul. A lentebb részletesen bemutatott tünetek súlyosságát a rendelkezésre álló laktáz enzim mennyisége befolyásolja.

A laktózintolerancia okai: mitől alakul ki a laktózérzékenység?

A laktózintolerancia több mint az emberek kétharmadát érinti, így az egyik leggyakoribb emésztési probléma. De vajon mi okozza a kellemetlen tünetekkel járó állapotot? A laktózintolerancia lehetséges kiváltó okai között megtalálhatóak:

  • genetikai tényezők,
  • krónikus bélgyulladás,
  • kezeletlen gluténérzékenység (glutén intolerancia) és
  • emésztőrendszeri fertőzés.

Ahogy a fenti felsorolásból látszik, míg egyes esetekben a tejcukor-érzékenység gyermekkortól jelen lévő probléma, más esetekben felnőtt korban alakulhat ki. Ez alapján megkülönböztetjük a következő kategóriákat:

  • Elsődleges laktázhiány: Az elsődleges laktázhiány csecsemőkortól jelen van, okai genetikaiak.
  • Másodlagos laktázhiány: A másodlagos laktázhiány többnyire egyéb betegségek, fertőzések és sérülések következtében alakul ki.

Laktózintolerancia

A laktózérzékenység tünetei: melyek a laktózérzékenység jelei?

Gyakori kérdés a kellemetlen emésztési tünetek észlelését követően: melyek a laktózérzékenység jelei? Mindenkit óva intünk az öndiagnózistól és azt javasoljuk, hogy gyanú esetén fordulj egészségügyi szakemberhez. Így a következőkben felsorolt tünetek kizárólag tájékoztató jellegűek.

Laktózérzékenység tünetei:

  • csökkent immunitás
  • fokozott bélgázképződés
  • hányinger, hányás
  • intenzív gyomorfájdalom
  • konstans hasmenés
  • puffadás
  • rossz közérzet
  • székrekedés
  • tápanyag deficitek miatti hiánybetegségek

Termékek, amelyeket érdemes lecserélni, ha tejcukor-érzékeny vagy

Amennyiben tejcukor-érzékeny vagy, minden olyan terméktől érdemes megszabadulni, amelyek laktózt tartalmaznak. Ez magába foglalja a tejet, vajat, joghurtokat, kefireket és egyéb tejkészítményeket. Következzen pár hasznos tanács az alternatívákról.

  • Tej helyett: Válassz laktózmentes tejet vagy növényi italokat – ezek a termékek nem tartalmaznak laktózt, így bátran fogyaszthatóak.
  • Vaj helyett: A vaj is tartalmazhat laktózt, így ezt is érdemes lecserélni. A margarin kiváló választás lehet, ez ugyanis növényi alapanyagokból készül és nem rendelkezik tejcukorral.
  • Joghurt helyett: Gyakran fogyasztasz joghurtot? Tejcukor-érzékeny személyeknek javasolt elhagyni a laktóz tartalmú joghurtokat és inkább növényi alternatívákat választani.
  • Kefir helyett: Válassz laktózmentes kefirt vagy házi készítésű vegán alternatívát a tejcukor elkerüléséhez.
  • Tejföl helyett: Tégy próbát a vegán tejfölökkel vagy laktózmentes termékekkel! Azonos ízélmény, nulla tejcukor.
  • Tejsavófehérje és kazein helyett: Rendszeresen fogyasztasz protein porokat? Válassz borsó-, szója-, kender- vagy egyéb növényi alapanyagból készült fehérjeport a tejcukor elkerüléséhez. Egyes tejsavófehérje izolátum termékek laktóz tartalma minimális, azonban fogyasztásuk okozhat emésztési problémát a laktózérzékenyeknek. További lehetőség a marhafehérje, amely teljesen laktózmentes.

Gyakori kérdések és válaszok

Mi az a laktózérzékenység teszt?

A laktózérzékenység teszt során orvosi eszközökkel vizsgálják egy személy tejcukor-érzékenységét. Szemben az alacsony megbízhatósági szintű diagnózissal, az orvosi laktózérzékenység teszt alkalmas pontos következtetések levonására. A leggyakoribb módszerek a következők:

  • Genetikai vizsgálat: A szájból történő fájdalommentes és gyors kenetvételt követően elvégzett genetikai vizsgálat segíthet feltárni az elsődleges laktázhiány. A tesz a másodlagos hiány megállapítására alkalmatlan.
  • Vércukorvizsgálat: A teszt során éhgyomorra szükséges elfogyasztani egy tejcukros vízoldatot, majd vércukorvizsgálatot végeznek. Laktáz enzim hiány esetén nincs jelentős vércukorszint emelkedés, hiszen a szervezet képtelen lebontani a tejcukrot. A teszt mindkét típusú laktázhiány vizsgálatára alkalmas.
  • Hidrogén kilégzés teszt: A hidrogén kilégzés teszt során, hasonlóan az előző vizsgálathoz, éhgyomorra fogyasztanak tejcukros vízoldatot, majd egy berendezés segítségével vizsgálják a kilélegzett levegő hidrogéntartalmát. Amennyiben emésztési probléma áll fenn, a normálistól eltérő mennyiségű hidrogén található a levegőben. A teszt szintén alkalmas mindkét típusú laktózérzékenység vizsgálatára. 

Melyek a laktózérzékenység bőrtünetei? Okozhat laktózérzékenység kiütést?

A laktózérzékenység bőrtünetei között megtalálhatóak az apró kiütések és a fokozott ekcéma kockázata.  

Mennyibe kerül a laktózérzékenység vizsgálat?

A laktózérzékenység vizsgálatot ingyenesen elvégzik állami egészségügyi intézményekben, amennyiben rendelkezel szakorvosi beutalóval. Magán intézményekben a teszt költsége körülbelül 20000 forint.

Eltérőek a laktózérzékenység tünetei gyerekeknél?

Igen, a laktózérzékenység tünetei gyerekeknél eltérhetnek. A kezeletlen tejcukor-érzékenység miatti tápanyagfelszívódás probléma tartós problémákat okozhat. Amennyiben a gyermeked a tejcukor-érzékenység tüneteit mutatja, fordulj mielőbb szakemberhez.

Vezethet a laktózérzékenység hízáshoz?

Nem, a laktózérzékenység és hízás között nincs kapcsolat.

Hogy derül ki a laktózérzékenység?

A laktózérzékenység korai jelei általában az emésztési panaszok. Ezt követi általában a fokozott önmegfigyelés. Sokan átmenetileg elhagyják a tejtermékeket, majd fokozatosan visszavezetik étrendjükben. Amennyiben a tünetek megjelenése összefügg a tejcukor fogyasztással, feltételezhető az emésztési probléma. Általában ilyenkor fordulnak gasztroenterológushoz, aki a megfelelő vizsgálatot követően felállítja a diagnózist.

Laktózmentes termékek megtekintése

Termékek
Kedvencek
Belépés
Kosár