• Delivery Országos kiszállítás, 30.000 Ft felett és egyben 50 kg alatt szállítási díj nélkül!
 
Termékek
Akció
Kedvencek
Kosár
Baba hajmosás

Babahajmosás: hogyan kell ápolni a csecsemők haját?

A hajmosást a legtöbb újszülött nem szereti. Cikkünkben bemutatjuk, hogy a babahajmosás hogyan tehető egy fokkal kellemesebb élménnyé.

A hajmosást a legtöbb újszülött nem szereti. Cikkünkben bemutatjuk, hogy pár apró trükk bevetésével a babahajmosás hogyan tehető egy fokkal kellemesebb élménnyé a kicsi és a szülők számára is.

Hány hónapos kortól kezdhető a babahajmosás?

Mielőtt kifejtenénk a gyakorlati lépéseket, fontos tisztázni, hogy hány hónapos kortól kezdhető a babahajmosás. A kisgyermekek hajának, fejbőrének tisztítása már néhány napos korban szükségessé válhat. Természetesen, a hajmosás alatt nem a felnőttek esetén alkalmazott eljárást szükséges követni. Nem minden csecsemő születik dús hajjal, sok esetben anélkül, vagy csak egészen ritkás, puha hajszálakkal rendelkeznek. Ennek ellenére, a fürdetés során érdemes a fejbőr területét is érinteni. Erre legtöbbször nem azért van szükség, mert az újszülött haja szennyezetté válik, sokkal inkább a fejbőrön található izzadság eltávolítása a cél. Ebben az időszakban még nem szükséges babasampont használni, elegendő langyos vizzel leöbliteni, vagy törölni a kicsi fejét.

Általános szabályként elmondható, hogy a gyakoribb babahajmosás egészen addig szükséges, amíg a haj kellően erőssé válik és képes megvédeni az érzékeny fejbőrt az izzadságtól. Ez az időszak gyermekenként eltérő lehet. A hosszabb és dúsabb hajjal született, valamint izzadásra kevésbé hajlamos kisbabák esetén elegendő lehet ritkábban, akár 2-4 naponta hajat mosni.

Segíthet a koszmó megelőzésében

Általában a babák 6 hónapos koráig a szülők gyakran találkozhatnak az úgynevezett koszmóval. Ez nem más, mint az elhalt hámsejtekből és a bőrmirigyek faggyújából álló, elsősorban a kutacs környékén megjelenő bőrelváltozás. A megfelelő higiéniás lépések betartásával, könnyedén megszabadulhatunk az egyébként legtöbbször ártalmatlan problémától. Érdemes a vízzel történő tisztítás mellett, kisbabák számára készült babaolajat vagy makacsabb bőrelváltozás esetén koszmó elleni sampont is bevetni.

Segít a korpa kezelésében

A koszmó mellett, a baba fejbőrének hámlása, korpásodása is előfordulhat. Ennek oka a faggyúmirigyek túlműködése. Aggodalomra a legtöbb esetben szintén nincs ok, a probléma legtöbbször könnyedén kezelhető és megszüntethető. A különböző babaolajak a korpa ellen is hatásosnak bizonyulnak. Érdemes a baba fejbőrét fürdetés előtt bekenni és néhány percig rajta hagyni, majd alaposan lemosni és akár babahajkefével kiméletesen eltávolítani a maradék elhalt hámsejtet.

Gyulladt, váladékozó bőrelváltozás esetén feltétlen keresd fel gyermeked kezelőorvosát és konzultálj vele a megfelelő kezelési módokról.

A babahajmosás lépései

Bár a legtöbb gyermek és szülő számára nem élvezetes, mégis néhány elővigyázatos lépéssel egyszerűbbé tehető ez a sokszor küszködésekkel teli folyamat. Lássuk, melyek a babahajmosás lépései!

1. Szükséges felszerelések összegyűjtése

Jelentősen megkönnyítheted a dolgod, ha a hajmosási rituálé kezdete előtt minden szükséges eszközt egyszerűen elérhető helyre összegyűjtesz. Mivel ez egy kevésbé kellemes folyamat a kisgyermekek számára, gyakran megunják vagy fázni kezdenek, ezért célszerű minél hamarabb túlleni rajta.

Az alábbi eszközökre lehet szükség a babahajmosás során:

2. Kád feltöltése vízzel

A babakád feltöltése során ügyelj a megfelelő vízhőmérséklet megtalálására. A babák bőre jelentősen érzékenyebb a felnőttekénél, ezért mindenképp fontos az elővigyázatosság. Az ideális vízhőmérséklet általában 34-36°C. Ezt ellenőrizheted karoddal vagy akár hőmérővel is. Fontos, hogy mindezek ellenére is óvatosan és lassan helyezd a babát a fürdővízbe.

3. Baba fürdetés és hajmosás

A kisgyermek fejét és a hátát karoddal alátámasztva tarts a fürdővízben. Ha koszmó vagy korpa található a baba fejbőrén, a fürdetés megkezdése előtt kend be a megfelelő olajjal vagy egyéb készítménnyel. Mivel a hő a csecsemők esetén könnyedén távozik a fejbőrön keresztül, ezért a hajmosást csak azután kezdd meg, hogy elvégezted a baba általános fürdetését. Finom, kíméletes mozdulattal, elölről-hátulra töröld át a baba fejét langyos vízzel, úgy, hogy a víz ne kerüljön a szemébe. Ehhez alkalmazhatsz puha törlőkendőt, mosdókesztyűt vagy szivacsot. Ha korábban olajjal kented be a baba fejbőrét, óvatosan mosd le vattapamacs segítségével. Legtöbbször elegendő sima langyos vizet használni, ha azonban a gyermek hosszabb hajjal rendelkezik vagy makacs bőrelváltozást tapasztalsz, alkalmazz speciális, babáknak készült sampont.

4. Szárítás

A szárítás során ügyelj arra, hogy maradéktalanul eltávolítsd a vizet, esetleges olajat vagy sampont a baba bőréről, különös figyelmet fordítva a hajlatokra. Az alapos és gondos törléssel elkerülhető a nedves környezetben könnyedén kialakuló gombásodás és bőr kipirosodás. Ezt követően átfésülheted a baba fejbőrét puha sörtéjű hajkefével, ezzel a fennmaradt koszmó és korpa is eltávolítható.

5. Bőrápolás

A babahajmosás utolsó lépéseihez tartozik a megfelelő bőrápolás. Általában a legjobb megoldást a minél kevesebb és kizárólag természetes összetevőt tartalmazó készitmények jelentik. Ilyenek lehetnek például az illatanyagoktól és parabéntől mentes fürdetőkenőcsök, ápoló olajok, popsikenőcsök és hintőporok.

Újszülött baba hajmosás

Extra tippek, amelyek segíthetnek neked

Babahajmosás védő (hajmosókarika) használata

Ha gyermeked igazán nem szereti a fürdést és kifejezetten nehéz vele, próbáld ki a praktikus hajmosókarikát. A babahajmosás védő használata jelentősen megkönnyíti a tisztítás folyamatát, ráadásul egyszerűen elkerülhető a homlokra rögzíthető eszközzel a víz szembe kerülése.

Hajmosás játékos módon

A hajmosás játékos módon is történhet. Fontos már kicsi korban megszerettetni a higiéniát a kisgyermekekkel, hiszen egész életükben a mindennapjaik része lesz. A stresszes élményből szórakoztató folyamatot varázsolhatsz, ha fürdetés közben szóval tartod kisbabád, beszélsz hozzá vagy eltereled a figyelmét. Nagyobb gyermekek esetén segíthet az úszásoktatás is, így hamar megtanulja, hogy nem szükséges félelmet éreznie a víztől.

A kulcs az időzítés

A kisbabák nagyon könnyedén veszítenek hőt a fejbőrükön keresztül, ezért kiemelten fontos az újszülött hajmosás időzítése. A hajmosás mindig a fürdetést kövesse, így minél kevesebb ideig lesz nedves a fejbőr. Emellett, a napszak folyamán is érdemes kijelölni egy idősávot, amelyet következetesen betartasz. Ez segít a kisgyermeknek hozzászokni a fürdetéshez és hajmosáshoz, ezáltal könnyebben szokássá válhat.

Vásárolj kellékeket a babaápoláshoz online!

Termékek
Üzletkereső
Kosár