A fehérjék – amiket a szervezet építőköveiként is emlegetnek – maguk is egymással összekapcsolódó építőkockákból állnak, amiket aminosavaknak hívunk.
Ezeknek az aminosavaknak egy részét a szervezetünk képes előállítani, illetve visszaépíteni, de a hiányzó részeket táplálkozás útján kell pótolni: ezek az esszenciális aminosavak.
S hogy miért olyan fontos ez? Azért, mert a fehérjék biztosítják többek között a test építéséhez szükséges anyagokat, szerepet játszanak a szervezet működésének szabályozásában, az elpusztult hámsejtek pótlásában és a megfelelő izomzat kialakításában.
Ha már a táplálkozásról szó esett, még két fogalmat érdemes tisztázni, ezek pedig a komplett (teljes értékű) és az inkomplett (nem teljes értékű) fehérjék. Előbbiek állati eredetűek – húsok, húskészítmények, halak, tejtermékek, tojás –, amik megfelelő mennyiségben és arányban tartalmazzák az összes esszenciális aminosavat. Az inkomplett fehérjék ezzel szemben csak akkor válnak teljes értékűvé, ha a növényi nyersanyagokat állatiakkal ötvözzük, vagy a növényi nyersanyagokat megfelelő arányban válogatjuk össze. Ezért például a vegetáriánusoknak sem kell megijedniük, de az étrendjük kialakítása nagyobb odafigyelést kíván. (Kiváló növényi fehérjeforrás például a borsó, a bab, a lencse, de a zöldleveles zöldségek és a spenót is, valamint az olajos magvak és a gabonák.)
De térjünk át a sportra! A fehérje nélkülözhetetlen az izomépítés, az izmok megtartása szempontjából, de ha szükséges, energiaforrásként is hasznosítja a szervezetünk. Ráadásul hiány fellépése esetén a szervezet izomszövetet kezd el lebontani, valamint az izmok és fehérjék építőanyagaként szolgáló aminosavakat használja fel. Sportolás közben bizonyos mennyiségű fehérjét is égetünk, különösen, ha szénhidrátraktáraink alacsonyak. Ezért a testmozgás után érdemes pótolni, hogy segítsük a testünk felépítő és regeneráló folyamatait.
A fehérjefogyasztást célszerű reggelre, valamint a sportolás utánra időzíteni. Ez lehet egy finom fehérjeturmix vagy egy gyorsan bekapható fehérjeszelet, a lényeg, hogy megtaláld a számodra legjobbat, ami a megfelelő időben, megfelelő mennyiségben szállítja a fehérjét a szervezetedbe!
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint a javasolt napi fehérjebevitel egészséges felnőttek számára vegyes, kiegyensúlyozott táplálkozás esetén 0,8 gramm/testtömegkilogramm. Ennél azonban többre van szükség csecsemők, fejlődésben lévő szervezet, idősek, várandósok és betegek esetében, és természetesen a sportolóknak is. Az állóképességi sportágakat űzőknél ez a szám 1,4-1,6, míg – a példa kedvéért – azoknak, akik az izomtömegüket szeretnék növelni, már 2-3 g/ttkg fehérjére van szükségük. Bármelyik csoportba is tartozol, a jó hír az, hogy kínálatunkban változatos összetételű és ízű készítmények közül válogathatsz: https://ecofamily.hu/termekek/elelmiszer/protein-feherje-termekek.html