A növényi olajok fontos szerepet játszanak táplálkozásunkban, de a bőrápolásban is nagy hasznukat vehetjük. Mire ügyeljünk a termékek kiválasztásánál?
Az egészséges növényi olajok a táplálkozás fontos részét képezik. Sokféle olaj közül választhatunk, de melyek a legjobbak a főzés, a táplálkozás és az egészség szempontjából, illetve miben számíthatunk rájuk az arcápolás terén?
A növényi olajok magvakból vagy a növények más részeiből nyert olajok, amelyeket használhatunk főzéshez és sütéshez is, emellett a feldolgozott élelmiszerekben is megtalálhatók, beleértve a salátaönteteket, a margarint, a majonézt és a süteményeket.
A legelterjedtebb növényi olajok közé tartozik
Egészségre gyakorolt hatásuk attól függően változik, hogy milyen zsírsavakat tartalmaznak, milyen növényekből nyerik ki, és hogyan dolgozzák fel őket. Még a legegészségesebb növényi olajak is mértékkel használandók, mivel magas a kalória- és zsírtartalmuk.
Bizonyos olajok pozitívan járulhatnak hozzá az egészségedhez. Az olívaolaj csökkentheti az LDL- koleszterinszintet, amelyet rossz koleszterinnek is neveznek, miközben a HDL, azaz a jó koleszterinszintet is növelheti. Az olívaolaj más nagyszerű tápanyagokat is tartalmaz, például béta-karotint és A-, E-, D- és K-vitamint.
Ha növényi olajokat használnál sütéshez, főzéshez, érdemes megismerni a különböző zsírtípusokat.
A szőlőmagolaj egyszerű, tiszta íze nem üt át az ételeken, ráadásul viszonylag magas a forráspontja, így minden szép ropogósra sül benne anélkül, hogy aggódnod kellene, hogy az olaj megég és fanyar íze lesz az ennivalónak. A főzés során akár az olívaolaj helyettesítésére is használható.
A természetes olajokat, például a kókuszolajat, a sheavajolajat és az olívaolajat évszázadok óta használják bőr- és hajápolásra, az elmúlt évtizedben pedig újra előtérbe kerültek, mivel sokan igyekeznek adalékanyag-mentes, megfizethető és hatékony termékeket találni a tudatos bőrápoláshoz.
Sokunknak sorakozik a polcán otthon finomított olívaolaj, kókuszolaj vagy napraforgómagolaj a konyhaszekrényben, de vajon ezeket alkalmazhatod kozmetikai célokra is? Természetesen nem. A bőrápoláshoz használjunk inkább extra szűz, hidegen sajtolt, finomítatlan olajokat.
A csipkebogyó magjából kinyert olaj hidratáló, öregedésgátló hatású, gyulladásos bőrbetegségek, például ekcéma enyhítésére is használják. A száraz, hámló bőrt táplálja esszenciális zsírsavaival, és megvédi a környezeti ártalmaktól.
A préselt nyers mandulából készült mandulaolaj az érzékeny bőrt megnyugtatja, és feltölti élettel, hiszen tele van E-vitaminnal, cinkkel és káliummal. Könnyebb textúrájú, mint az olívaolaj és a shea vaj, amit sokan vonzónak találnak az arcápolásnál.
A gránátalmamag-olaj kiemelkedő C-vitamin-tartalmával táplálja bőrünket. Regeneráló, gyulladáscsökkentő, antioxidáns és öregedésgátló tulajdonságokkal rendelkezik, és helyreállítja a bőr rugalmasságát.
Az argánolaj segít helyrehozni a nap okozta károsodások és az öregedés jeleit. Ez a szuper puhító olaj igazi szépségápolási jolly joker, hiszen még érzékeny bőrön is használható. Kenhetjük arcra, kézre, körmökre, nyakra, sőt a hajra is éjszakai maszkként vagy nappali frissítésként.
Természetes összetevőkkel szeretnéd ápolni arcbőrödet? Az EcoFamily kínálatában számtalan arcápoló terméket találhatsz, köztük, arckrémeket és szérumokat, amelyek növényi hatóanyagokkal táplálják és fiatalítják meg arcbőrödet.
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülj új termékeinkről, ajánlatainkról, kedvezményeinkről.