• Delivery Országos kiszállítás, 30.000 Ft felett és egyben 50 kg alatt szállítási díj nélkül!
 
Termékek
Akció
Kedvencek
Kosár
Mosószóda használata lépésről lépésre

Mosószóda használata lépésről lépésre

A mosószóda (sziksó) környezetbarát tisztító-, mosó-, vízlágyító-, zsíroldó- és áztatószer. Cikkünkben részletesen megismerheted a mosószóda használatát.

A mosószóda (nátrium-karbonát) környezetbarát tisztító-, mosó-, vízlágyító-, zsíroldó- és áztatószer. A sokoldalú, ökotudatos háztartási szer nem csak a természetnek, de pénztárcádnak is kedvez, hiszen nagyon kedvező áron vásárolható meg. A mosószóda használata gyors és egyszerű, azonban van több apró trükk, amit érdemes észben tartani. Blogbejegyzésünkben lépésről lépésre megismerheted a mosószóda különböző felhasználási módjait!

 Mi az a mosószóda?

A mosószódát sok egyéb néven ismerheted: ammóniákszóda, szóda, sziksó és kuksó. Számos háztartási felhasználási módja van, alkalmazható általános tisztításra, vízlágyításra, zsíroldásra és mosásra. De mi pontosan a mosószóda?

A mosószóda nem más, mint nátrium-karbonát (képlete: Na2CO3), amely egy lúgos kémhatású vegyület. Természetes állapotában a mosószóda szilárd, fehér színű, kristályos por. A legtöbb konvencionális mosószer alapját a nátrium-karbonát jelenti, ezeket azonban egyéb vegyszerekkel is kiegészítik. Használata hosszú múltra tekint vissza. Már az ókori Egyiptomban is alkalmazták a kőzetekből kioldódó nátrium-karbonátot szövet anyagok tisztításához, élelmiszerek tartósításához, sőt még a mumifikáláshoz is.

Alumínium, viaszolt felületek, gyapjú és valódi selyem ruhák tisztítására nem alkalmas. Ezektől eltekintve, bármely ruha és háztartási felület tisztítására alkalmas. Kedvező ára és környezetbarát tulajdonsága miatt a mosószóda kiváló választást jelent!

Ezekkel az előnyökkel jár a mosószóda használata

A mosószóda használata villámgyors és egyszerű. Az alábbiakban alkalmazásának legjelentősebb előnyeit gyűjtöttük össze.

  • Természetbarát: A nátrium-karbonát fellelhető a természetben, például szikes tavak vizében és szikes talajban. A mosószóda előállításának ökológiai lábnyoma alacsony, hiszen gyártás során nem keletkezik a természetre káros anyag. Használata után lebomlik a vízben, így a vízkörforgásra sem gyakorol negatív hatást.
  • Foszfor-mentes: Szemben a modern háztartási készítmények többségével, a mosószóda nem tartalmaz foszfor vegyületeket. Ökotudatos fogyasztók számára ez jelentős előny, hiszen a vízi ökoszisztéma számára ártalmas vízvirágzásért (eutrofizáció) a víz-körforgásba jutó foszfor felelős.
  • Kedvező ár-érték arányú: A környezetvédelmi előnyökön felül, a tudatos fogyasztás másik fontos szempontja, az ár-érték arány optimalizálás is a mosószóda használata mellett szól. Kedvező ára ellenére, hatékony tisztító-, mosó-, vízlágyító-, zsíroldó- és áztatószer. Az erősen lúgos hatású porból kevés mennyiség is elég a takarításhoz, így biztos lehetsz abban, hogy sokáig elég a megvásárolt mosószóda.
  • Sokoldalú: Az ecethez és citromsavhoz hasonlóan, a nátrium-karbonát is olyan hagyományos takarítószer, amely sokszínű felhasználást tesz lehetővé. Ellentétben a modern háztartási készítményekkel, amelyek többnyire egy tisztítási funkcióra korlátozódnak, a mosószóda megannyi takarítási feladatra felhasználható.
  • Kreatívan felhasználható: Meguntad az öblítő illatát és szeretnél egy új aromát kipróbálni? A felmosószer fenyő illata helyett kipróbálnád a tavaszi rét illatot? Mosószóda választásakor illóolajjal vagy mosóparfümmel kreatívan, aktuális igényeid szerint váltogathatod az aromákat.
  • Hatásos: A mosószóda erőteljes lúg, így effektív zsíroldó. Segítségével könnyen eltávolíthatóak a zsíros szennyeződések mosáskor, mosogatáskor és takarításkor.

Így használható a mosószóda

Általános takarítás

  1. Erős szennyeződés tisztításához 1 liter meleg vízben oldj fel 1 evőkanál mosószódát! Nagyon erős szennyeződés tisztításához 1 liter forró vízben oldj fel 3-4 evőkanál mosószódát!

  2. Az oldatot töltsd szórófejes műanyag flakonba és használd spréként! Nincs szórófejes flakon kéznél? Az elkészült oldatot törlőkendő, vagy szivacs segítségével is felviheted a megtisztítani kívánt felületre!

  3. Súroló mozdulatokkal távolítsd el a szennyeződést a felületről!

  4. Töröld át a felületet egy vizes szivacs segítségével!

  5. Végül pedig töröld szárazra a felületet!

Ruhák áztatása, textíliák tisztítása

  1. Áztatás előtt a legmakacsabb foltokat kefe segítségével, a 2. lépésben bemutatott oldattal próbáld eltávolítani!

  2. 5 liter meleg vízhez adj 1-2 evőkanál mosószódát és áztasd a ruhát 1-2 órán keresztül! Erősen szennyezett ruhák esetén az áztatás több órán keresztül folytatható. Gyors, félórás áztatáshoz 6-8 evőkanál mosószóda használható.

  3. Az áztatást követően öblítsd le a ruhákat!

  4. Áztatást követően a ruhák alacsonyabb hőfokon moshatóak, így elegendő lehet a 60°C-os mosás is!

Áztatás, mosogatás

  1. Áztatás előtt a legmakacsabb foltokat szivacs segítségével, a 2. lépésben bemutatott oldattal próbáld eltávolítani!

  2. 5 liter meleg vízhez adj 1-2 evőkanál mosószódát és áztasd az evőeszközöket, poharakat és edényeket 1-2 órán keresztül!

  3. Az áztatást követően öblítsd le a tisztítandó konyhai eszközöket!

  4. Végül pedig töröld foltmentesre a konyhai eszközöket egy száraz konyharuha segítségével!

Odaégett edények tisztításánál növelhető a mosószóda koncentráció. Makacs szennyeződések esetén akár 3 evőkanál nátrium-klorid is szükséges lehet. Fontos, hogy ilyenkor kézméretednek megfelelő gumikesztyűt viselj.

Gépi mosás, vízlágyítás

Vízlágyítás

A vízlágyításhoz nincs szükséged másra, mint hogy 1 evőkanál mosószódát tegyél a mosógépbe a mosás elején a használt mosóporral együtt a vízlágyítás érdekében!

Fehér ruhák mosása

  1. Fehér ruhák mosásához használj kizárólag mosószódát!

  2. 10 kilogramm, közepesen szennyezett ruhához használj 4 evőkanál nátrium-karbonátot!

  3. A mosógép beállításait nem szükséges módosítani!

Színes ruhák mosása

  1. Színes ruhák mosásához keverd fele-fele arányban mosószered, mosószódával!

  2. 10 kilogramm, közepesen szennyezett ruhához használj 2 evőkanál nátrium-karbonátot és 2 evőkanál hagyományos mosószert!

  3. A mosógép beállításait nem szükséges módosítani!

Ablaktisztítás

  1. Ha nagyon szennyezett az ablak, akkor meleg vizes szivaccsal töröld át a többi lépés megkezdése előtt!

  2. Ablaktisztításához 1 liter meleg vízben oldj fel 1 evőkanál mosószódát!

  3. Az oldatot töltsd szórófejes műanyag flakonba és használd spréként!

  4. Használj ablaktisztító eszközt, vagy elektromos ablaktisztító eszközt a felület takarításához! Amennyiben nem áll rendelkezésére ablaktisztító eszköz, használhatsz törlőkendőt is!

  5. Utolsó lépésként töröld foltmentesre az ablakot egy száraz ronggyal!

Szeretnéd kipróbálni a mosószódát saját lakásodban? Nova Csodaszóda mosószóda termékünk elérhető üzleteinkben és webshopunkban!

Termékek
Üzletkereső
Belépés
Kosár