A mák a magyar konyha egyik jellegzetes alapanyaga: sütemények töltelékeiben, palacsintában, péksütemények tetejére szórva, mákos tésztaként készítjük leginkább, de a sort hosszan lehetne folytatni. A karácsonyi asztalnál sok családban elengedhetetlen a mákos guba és a mákos bejgli, de a hétköznapokban is érdemes gyakran fogyasztani akár olaj formájában is, mert rengeteg hasznos tápanyagot tartalmaz.
A mák többek között kifejezetten jó kalciumforrás, rendszeres fogyasztása segíthet megelőzni a csontritkulást. Vastartalma miatt jó szolgálatot tehet a vérszegénység megelőzésében, emellett fokozhatja a szervezet védekező mechanizmusát, jó hatással lehet a koleszterinszintre, de idegerősítő, nyugtató hatása sem elhanyagolható.
A tésztához:
A mákos töltelékhez:
A kenéshez:
Elkészítés:
Fél deci fejet meglangyosítunk, hozzáadunk egy teáskanál cukrot. Belemorzsoljuk az élesztőt, felfuttatjuk. A lisztet átszitáljuk, belemorzsoljuk a vajat, és gyors mozdulatokkal összedolgozzuk.
Hozzáadjuk a maradék tejet, a cukrot, a tojást, a sót, az élesztőt, és összegyúrjuk. Konyharuhával letakarva, meleg helyen két órán keresztül kelesztjük.
Közben a mákot összekeverjük a cukorral, a vaníliás cukorral, a lekvárral, és leöntjük forró tejjel. Hagyjuk hűlni.
A megkelt tésztából négy egyforma nagyságú gombócot gyúrunk, majd mindegyiket téglalap alakúra, kb. fél cm vastagságúra nyújtjuk. Megkenjük a töltelékkel, majd egy konyharuha segítségével szorosan feltekerjük. Tepsire tesszük őket, és megkenjük tojássárgájával. Hagyjuk megszáradni, majd megkenjük a tojásfehérjével is.
Hűvös helyen pihentetjük fél órán keresztül, majd megszurkáljuk a tetejét villával vagy fogpiszkálóval, és 190 fokra előmelegített sütőbe tesszük kb. 30 percre.
Ha szeretne elsőként értesülni akcióinkról, vagy szívesen olvasna hasonló cikkeket, iratkozzon fel hírlevelünkre!
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülj új termékeinkről, ajánlatainkról, kedvezményeinkről.