• Delivery Országos kiszállítás, 30.000 Ft felett és egyben 50 kg alatt szállítási díj nélkül!
 
Termékek
Akció
Kedvencek
Kosár
Környezettudatos vásárlás: 8 tipp környezetbarát vásárlóknak

Környezettudatos vásárlás: 8 tipp környezetbarát vásárlóknak

A környezettudatos vásárlás egyszerűbb, mint gondolnád. Cikkünkben 8 környezetbarát vásárlási tippet ismerhetsz meg ökológiai lábnyomod csökkentéséhez!

A hétköznapok során számos fogyasztói döntést hozunk meg. Vásárlói döntéseink hasonlóak, mint a szavazatok. Amikor egy vállalat termékének megvásárlása mellett döntünk, a fogyasztói ár kifizetésével az adott vállalatot támogatjuk, vagyis az adott vállalatra “szavazunk”. A környezettudatos vásárlás célja, hogy a fogyasztásunkkal minimalizáljuk a környezetkárosító hatást, olyan üzleti gyakorlatokat támogassunk, amelyek hosszú távon fenntartható gazdasági fejlődéssel összeegyeztethetőek. Az alábbi cikkben a környezettudatos vásárlás gyakorlati megvalósításáról olvashatsz. 8 olyan tippet ismerhetsz meg, amely környezetbarát vásárlók számára kihagyhatatlan!

Mi az a környezettudatos vásárlás?

A környezettudatos vásárlás egy gyűjtőfogalom, azokat a fogyasztói szokásokat összegzi, amelyek az ökológiai lábnyom csökkentésére törekednek a vásárlás során. Az ökotudatos fogyasztók célja, hogy fogyasztói igények kielégítésével ne növeljék drasztikusan az ökológiai lábnyomot. Az alábbi hat alkategóriára tagolható az ökológiai lábnyom:

  • Szénlábnyom: Az adott emberi tevékenység során létrejött szén-dioxid (CO2) elnyeléséhez szükséges erdőterület.
  • Legelő lábnyom: Azon terület, amely az állatállomány tartásához szükséges.
  • Erdő lábnyom: A faipari termékek előállításához szükséges terület.
  • Halászati lábnyom: Az édesvízi és tengeri halászathoz, illetve a halállomány újra termeléséhez szükséges terület.
  • Szántó lábnyom: Az emberi és állati fogyasztásra szánt növényzet termesztéséhez szükséges terület.
  • Beépített területek: Az emberi infrastruktúrához szükséges terület.

Hogyan tehetünk a fenntartható fejlődésért vásárlóként? Az alábbiakban 8 környezettudatos vásárlási tippet gyűjtöttünk össze, amelyeket akár rögtön alkalmazhatsz!

Környezettudatos vásárlás: 8 tipp környezetbarát vásárlóknak

1. Konzumerizmus vs. tudatos fogyasztás

Konzumerizmus (vagy másnéven konzumizmus) alatt a túlfogyasztásra ösztönző nézetek összeségét értjük. A konzumista fogyasztási magatartás sokszor öncélú vásárláshoz vezet. Ezzel szemben a tudatos fogyasztó etikai és környezeti szempontokat is figyelembe vesz a vásárláskor.

Ahhoz, hogy környezet tudatos vásárlók legyünk, fontos, hogy a tudatos fogyasztás elveit gyakoroljunk. Így törekedjünk valós szükségleteink alapján meghozni vásárlói döntéseinket!

2. Biológiai úton lebomló termékek, természetes tisztítószerek (mosószóda, ecet, mosószappan)

Sokszor a természetes tisztítószerek (mosószóda, szódabikarbóna, ecet, citromsav) nem csupán kedvezőbb ár-érték arányúak, de környezetbarátabbak is. Remek példa erre a mosószóda (nátrium-karbonát)!

A mosószóda megtalálható a természetben. Szikes tavak vizében és szikes talajban egyaránt fellelhetők. A mosószóda előállításának ökológiai lábnyoma alacsony. A gyártás során nem keletkezik a természetre káros anyag. Használat után lebomlik a vízben, így a vízkörforgásra sem gyakorol negatív hatást. Ellentétben a modern háztartási készítmények nagy részével, a mosószóda nem tartalmaz foszfor vegyületeket. Környezettudatos vásárlók részére ez jelentős előny, mivel a vízi ökoszisztéma számára ártalmas vízvirágzásért (eutrofizáció) a víz-körforgásba jutó foszfor felelős.

Szeretnéd kipróbálni a nátrium-karbonátot? Üzletünkben megtalálható a mosószóda!

3. Lokális élelmiszerek

Nem csupán az élelmiszer előállítása lehet környezetkárosító hatású, de a szállítása és tárolása is. Akár több ezer kilométeres szállítással jelentősen megnőhet egy termék ökológiai lábnyoma, hiszen a szállításhoz használt járművek is rendelkeznek károsanyag kibocsátással. Bizonyos élelmiszerek tárolása jelentős energia igénnyel bír. Ilyenek a távolról szállított, fagyasztott élelmiszerek, amelyeket a nagykereskedelmi hideg ellátási láncon (angulul cold chain) keresztül szállítanak. Fontos a magyar emberek számára az élelmiszer származási helye?

Egy, a Táplálkozásmarketing folyóiratban megjelent 2014-es kutatás azt vizsgálta, hogy a magyar személyek miként viszonyulnak a helyi élelmiszerekhez. A kutatás 1000 fős, országosan reprezentatív mintát használt. A kutatási eredmény szerint, a magyar emberek jelentős érdeklődést mutatnak a helyi élelmiszerek iránt.

4. Környezetbarát csomagolás, csomagolásmentes termékek

A 2019-2020 időszakra vonatkozó Budapest Környezeti Állapotértékelése szerint, csupán a fővárosban évi 1,6 millió tonna hulladék keletkezik, amelynek jelentős része lakossági hulladék. Bár a szelektív szemétgyűjtés növekvő népszerűségnek örvend, nem helyettesíti a hulladék keletkezésének a csökkentését.

Hogyan járulhatsz hozzá környezettudatos vásárlóként a hulladékmennyiség csökkentéséhez? A szükségtelen fogyasztás csökkentése mellet, válassz olyan termékeket, amelyek környezetbarát csomagolást használnak, vagy csomagolásmentesek!

5. Hulladékmentes alternatíva az egyszer használatos termék helyett

Hosszú élettartamú, ökotudatos termékek vásárlásával szükségtelenné teheted a jövőbéli újabb vásárlást. Az alábbiakban pár gyakorlati példán keresztül bemutatjuk, hogy melyek a hulladékmentes alternatívák az egyszer használatos termékek helyett:

  • Papírzsebkendő helyett válassz szövet zsebkendőt!
  • Papírtörlő helyett, válassz szövetből készült konyharuhát!
  • Papír szalvéta helyett, válassz szövetből készült szalvétát!
  • Válassz egyszer használatos pelenka helyett, textil pelenkát!
  • Sérülékeny puha anyagból készült bútorok helyett, válassz tartósabb darabokat!
  • Kerüld az eldobható műanyag zacskókat és táskákat! Helyettük használj újrahasználható bevásárló zsákot és szatyrot!
  • Kerüld a műanyag evőeszközöket és szívószálakat! Válassz inkább saját evőeszközt, fém vagy szilikon szívószálat!
  • Kerüld a PET palackos üdítőket, használj saját kulacsot!

A tartós termékek ára gyakran magasabb az egyszer használatos fogyasztási cikkeknél. Ne felejtsd azonban, hogy a tartós termékeket akár éveken keresztül is használhatod. Így az egy használatra jutó költség jelentősen alacsonyabb lehet.

6. Évszaknak megfelelően kapható zöldségek és gyümölcsök (szezonális táplálkozás)

Az évszaknak megfelelően kapható zöldségek és gyümölcsök nem csupán kedvezőbb ár-érték aránnyal bírnak, de sokszor az ökológiai lábnyomuk is alacsonyabb. Ezeket az élelmiszereket ugyanis nem szükséges eltérő klímájú, távoli országokból szállítani. Az alábbiakban felsorolunk pár vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, évszaknak megfelelően kapható zöldséget és gyümölcsöt:

  • Tavasz: bazsalikom, karalábé, petrezselyem, sárgarépa, sóska, újburgonya, újhagyma, zöldborsó, hónapos retek.
  • Nyár: alma, áfonya, bab, meggy, paprika, paradicsom, uborka, szilva, cukkini, cseresznye, eper, barack, dinnye, kukorica.
  • Ősz: brokkoli, szőlő, füge, csemegekukorica, földimogyoró, gyömbér, karfiol, fokhagyma, kelbimbó, kínaikel, mandula, zöldbab.
  • Tél: kelkáposzta, kökény, cékla, csicsóka, fekete retek, lilakáposzta, téli alma, zellergumó.

A környezettudatos vásárlás ezen praktikája nem csak a környezetkárosítást, de a szükségtelen pénzügyi terheket is minimalizálja.

7. Körforgásos gazdaság, használt termékek vásárlása

A környezettudatos vásárlás egyik legfontosabb praktikája, a használt termékek vásárlása és a megunt, használaton kívül termékek továbbadása. A PwC az alábbiak szerint definiálja a körforgásos gazdaságot:

“A körforgásos gazdaság egy olyan rendszer, amelyben nincsenek hulladékok és amelyben a ma termékei egyben a jövő alapanyagai. Azért körforgásos, mert a mai – jellemzően lineáris – rendszerrel szemben, amikor a termékeket legyártjuk, felhasználjuk, majd kidobjuk, a körforgásos gazdaságban a termékek a kuka helyett – azonos, vagy feldolgozott formában – visszakerülnek a gyártásba.”

Környezettudatos vásárlóként szeretnéd alkalmazni a Körforgásos gazdaság elveit a hétköznapokban? Nincs más dolgod, mint vásárlás / egy használati cikk kidobása előtt az alábbiakat mérlegelni:

  • A megvásárolni kívánt termék elérhető használtan valamelyik aukciós oldalon, garázsvásáron, egyéb elérhető helyen? Ha igen, érdemi termékminőség csökkenés nélkül beszerezhető kedvezőbb áron?
  • A kidobni kívánt használati cikk hasznos lehet valakinek? Ha igen, el tudom érni azokat a személyeket?

8. Veganizmus, a fenntartható fejlődésért

A kizárólag növényi eredetű összetevőket tartalmazó fogyasztási cikkek előállítása általában kevesebb természeti erőforrás felhasználásával és kisebb károsanyag kibocsátással jár, mint az állati eredetű összetevőket is tartalmazó termékek esetében. Így, ha még nem váltottál vegán életvitelre, érdemes lehet a növényi alapú termékeket választani.

Szívesen kipróbálnál pár új vegán terméket? Webshopunkban és üzletünkben számos növényi alapú termék közül válogathatsz!

Záró gondolatok a környezettudatos vásárlásról

A fenti 8 tipp segíthet abban, hogy környezettudatos vásárlóként redukálhasd ökológiai lábnyomod. Az egyszerűen gyakorlatba ültethető tippekben közös, hogy akár rögtön alkalmazhatod őket. Üzleteinkben és webshopunkon számos környezetbarát termék érhető el, mint például természetes háztartási szerek, vegán-, hazaitermékek.

Termékek
Üzletkereső
Belépés
Kosár