A gin egy nagy múltú, borókaízesítésű, gabona alapú szeszes ital. Annak ellenére, hogy az alap ízt a boróka adja, többféle gint készítenek, különböző gyógy- és fűszernövények hozzáadásával. Más gyógynövényes likőrökkel ellentétben a gint nem szokás magában, röviditalként fogyasztani, mivel a boróka és a többi növény jellegzetes ízvilága, valamint a hozzáadott fűszerek – például koriander, fahéj – más italokkal keverve érvényesülnek igazán.
A borókabogyót már az ókorban is alkalmazták gyógyszerek összetevőjeként, nem csoda, ha a gin XVII. századi ősét is egy holland orvos nevéhez kötik – de a gyógynövényes párlat receptje már egy XVI. századi holland gyűjteményben is megjelent mint betegségek elleni csodaszer.
A gin a holland gyökerek ellenére Angliában indult diadalútra, bár eleinte az igencsak rossz minőségű párlatok jöttek divatba, amikbe boróka helyett sokszor mérgező terpentint kevertek. A szigetországban a XIX. századra alakult ki a mai gin dry stílusa, ami kevésbé aromás desztillált gin, édesítetlen, és nem tartalmaz hozzáadott ízanyagokat (London Dry). A holland típusú gin, a jenever vagy genever testesebb és fűszeresebb, míg a Plymouth ginre a kettő közti átmenetként lehet tekinteni.
És hogy honnan ered a gin-tonik? A válasz sokkal prózaibb, mint gondolnánk, ugyanis a trópusi brit gyarmatokon a malária elleni egyetlen ellenszer a kinin volt, aminek keserűségét ginnel tompították. A kinint szénsavas vízben oldották fel, ezt az italt ma tonikként ismerjük, bár a mai változat sokkal kevesebb kinint tartalmaz, ezért az eredetinél kevésbé keserű. A gin ma már nemcsak a gin-tonik alapja: rengeteg finom koktélt készíthetünk belőle. Télen egy kis fűszerezéssel igazán jóleső tud lenni, ezért ne féljünk az őszi, téli koktélozástól!
Téli gin-tonik naranccsal, fahéjjal és csillagánizzsal
Hozzávalók 1 adaghoz:
50 ml gin
150 ml tonik
1 egész darab fahéj
1 db csillagánizs
1 gerezd narancs
jégkocka
Elkészítés:
A csillagánizst és a fahéjat pirítsuk meg száraz serpenyőben. A pohárba halmozzunk jeget, öntsük rá a gint, majd töltsük fel tonikkal. Adjuk hozzá a csillagánizst, a fahéjat és a narancsgerezdet (esetleg frissen facsart narancslevet), majd keverjük össze.