• Delivery Országos kiszállítás, 30.000 Ft felett és egyben 50 kg alatt szállítási díj nélkül!
 
Termékek
Akció
Kedvencek
Kosár
A folyadékpótlás szabályait ne felejtsük el

Folyadékpótlás: forró nyári tippek kiszáradás ellen

A folyadékpótlás kánikulában a család minden tagjára nézve kötelező, de nem mindegy mit és mikor fogyasztunk. Miért olyan fontos a megfelelő hidratáltság?

Egész évben a nyárra vártál, amikor végre ragyogó napsütésben piknikezhetsz családoddal a kertben, strandolhattok a kültéri medencékben, túrázhattok nagyokat az erdőben, egyszóval mindent lehet, amiről a télen csak álmodoztál. De a hőmérő higanyszálának emelkedésével oda kell figyelni egészségünk egyik lényeges aspektusára, a megfelelő folyadékbevitelre. Hogyan tudjuk a gyorsan párolgó folyadékot pótolni szervezetünk számára, hogy az még jól is essen? Hogy tudod rávenni a gyerekeket és a család idősebb tagjait, hogy ne feledjenek el inni a szabadban töltött idő alatt? Mire ügyelj sportolás közben?

Biztos te is voltál már olyan szomjas, hogy amikor végre italhoz jutottál, egyszerűen nem tudtál betelni vele? Feltételezhetően dehidratálódtál, vagyis a tested annyi vizet vesztett, hogy nem tudott már optimálisan működni. De mi is az a hidratáltság? Milyen tünetei vannak a hidratált és dehidratált állapotoknak szervezetünkben?

Mit jelent a hidratálás?

Testünk 60%-ban vízből áll, így a megfelelő folyadékbevitel elengedhetetlen egészségünk fenntartásához.

Az elfogyasztott víz:

  • optimalizálja a vérnyomást,
  • szabályozza a testhőmérsékletet,
  • fenntartja az ízületek rugalmasságát,
  • eltávolítja a salakanyagokat a szervezetből
  • és megkönnyíti az emésztést.

A dehidratáltság jelei közé tartoznak:

  • az izomgörcsök,
  • a zavarodottság,
  • az átmeneti szédülés,
  • a szapora pulzus
  • és a fejfájás.

Agyunk megközelítőleg 73%-a vízből áll. Ha nem ügyelünk a vízbevitelre, különösen hőségben vagy sportolás közben, kognitív képességeink hanyatlásnak indulnak. Valójában a test víztartalmának 2%-os csökkenése memória- és figyelemzavarhoz vezethet.

Ahhoz, hogy a testünk ismét visszakerüljön a rendes kerékvágásba, a gyors folyadékpótlás létfontosságú. A megnövekedett nyári hőmérséklet és a szabadtéri tevékenységek fokozzák a vízveszteséget, mivel az izzadás és a párologtatás segítségével szervezetünk igyekszik folyamatosan hűteni magát.

Hasznos tippek, hogy jól menjen a folyadékpótlás a hőségben

A folyadékpótlás fontosságát már értjük, a kérdés viszont továbbra is az, hogyan növelhetjük a vízbevitelünket anélkül, hogy dehidratáltnak éreznénk magunkat vagy ötpercenként a mosdóba kéne szaladgálnunk?

Íme a 10 legjobb tippünk, hogy idén nyáron is hidratált maradj, és jól érezd magad!

1. Biztos, hogy eleget iszol?

Az ajánlások súlytól, életkortól és aktivitási szinttől függően alakulnak, de egy könnyen megjegyezhető javaslat a napi 8 pohár folyadék. Van aki a napi 3 liter vízre esküszik, de sok szakértő szerint egyszerűen a szomjúság legyen folyadékfogyasztásunk fokmérője: tehát ha szomjas vagy, igyál! (De akkor tényleg!)

2. Igyál ízesített vizet, hogy elűzd az egyhangúságot!

Szereted a citromot, a narancsot, a bogyós gyümölcsöket és az uborkát? Dobd bele a vizedbe, hogy sose legyen unalmas a folyadékpótlás. Ha változatosságra vágysz, kóstold meg az ízesített ásványvizeket, így még a kiegészítőkkel sem lesz gondod.

3. Igyál kicsit, ha éhes vagy!

Délután gyakran ránk tör a nassolási vágy, amikor egyszerűen muszáj valamit bekapni. Mielőtt valami kalóriadús harapnivaló után nyúlnál, igyál egy kis vizet! Néha az agyunk összekeveri a szomjúságot az éhséggel, ezért legközelebb, amikor csillapíthatatlan vágyat érzel egy kis csokira, kortyolj el inkább egy pohár szörpöt, és a maró éhség tovaillan.

4. Egyél folyadékot!

Jó hír, hogy a napi folyadékbeviteled, 20-30%-át fedezheted ételekből is. Minden teljes értékű gyümölcs és zöldség jó nagy mennyiségű vizet tartalmaz, de a legjobbat akkor teszed magaddal, ha ezeket fogyasztod:

  • 97% víz: uborka
  • 95% víz: paradicsom
  • 92% víz: görögdinnye
  • 91% víz: spenót, eper, brokkoli

Ha nincs a kezed ügyében épp semmi egészséges rágcsálnivaló, kortyolgass gyümölcs- és zöldségleveket, hogy elűzd a szomjúságot!

5. Szentelj külön figyelmet a gyerekeknek és az időseknek a családban!

A kicsikre különösen lázas, hasmenéssel, hányással járó állapotok veszélyesek, hiszen könnyen kiszáradhatnak. Vicces poharakkal, szívószálakkal játékot vihetünk a folyadékfogyasztásba, így könnyebben rávehetjük őket, hogy eleget igyanak.

Az időseknél gyakran előfordul, hogy egyszerűen megfeledkeznek az ivásról. Emlékeztessük őket időről időre, hogy elkortyoljanak egy pohár üditőt, limonádét. Mindig legyen az asztalon egy kancsó gyógytea, hogy megkínálhassuk őket kedvenc italukkal.

Emelt folyadékbevitel: hidratáció sport közben

A szabadban végzett sport remek módja, hogy egy kis szórakozást csempésszünk a mozgásba, de sose felejtsük el közben a megfelelő folyadékpótlást. Melegben testünk jobban izzad, hogy segítsen lehűteni a szervezetet. A hőmérséklettől, a páratartalomtól, vagy egyszerűen a mozgás örömétől előfordulhat, hogy észre sem veszed, mennyit izzadtál. Sport közben ne bízd rá magad pusztán a szomjúságérzetre, igyál edzés előtt, közben és után is rengeteg folyadékot, hogy munkában tartsd az izmokat, és elkerüld a fáradtságot.

Termékek
Kedvencek
Belépés
Kosár