Az énidő szót olvasva sokan csak legyintenek: „mikor keríthetnék sort rá?”
Pedig szakértők szerint érdemes tudatosítani, hogy ha szeretnénk megelőzni a kiégést, a fásultságot, akkor időt kell szakítanunk magunkra anélkül, hogy az egyedüllétet önzésnek vagy luxusnak tekintenénk.
Az énidőbe ugyanis nem tartozik bele, ha kávézunk a barátnőnkkel, de az sem fog segíteni, ha a magunkra szánt időben a telefonunkat nyomogatjuk. Arra van szükség, hogy minőségi időt töltsünk magunkkal, hogy elcsendesedhessünk, befelé figyelhessünk, elengedhessük a multitasking fárasztó gyakorlását, és tudatosíthassuk, mire van valójában szükségünk.
Mindezekről azonban könnyebb beszélni, mint művelni is: épp elég gondoskodni a munka–család egyensúlyáról, és a sok tennivaló mellett sokszor nem is vesszük észre, hogy a saját szükségleteink háttérbe szorultak. Sőt sokan lelkiismeret-furdalást éreznek, ha kicsit eltávolodnak, és az egyébként imádott családtagjaik nélkül szeretnének időt tölteni. De egy kis gyakorlással és odafigyeléssel az énidőt beépíthetjük a családi rutinba, és mindenki érezni fogja az áldásos hatásait: türelmesebben, lelkesebben és koncentráltabban leszünk jelen a hétköznapokban.
Mindenkinek mások az igényei, ezért nincs általános szabály arra vonatkozóan, mit „kell” csinálni az úgynevezett énidő során. Csodásan hangzik egy wellness hétvége vagy pár nap a hegyek között egyedül, de a hétköznapok realitásában ezeknél kisebb lépések is rengeteget számítanak, és segítenek abban, hogy feltöltődjünk, és megtaláljuk a saját harmóniánkat. Kezdetnek az is tökéletes, ha csak pár percre elvonulunk egy kávéval vagy teával, bámulunk ki az ablakon, vagy hallgatjuk a madarak csicsergését. Vegyük észre, milyen íze van az italunknak, milyen színek és zajok vesznek körül, és tudatosítsuk az egyedüllétet! Ajánlott lehalkítani a telefonunk értesítéseit, vagy akár teljesen kikapcsolni a készülékeinket, ennyi idő alatt nem fogunk lemaradni semmiről.
Az alkotás szintén tökéletes lehetőség az énidő gyakorlására: a festés, színezés, kötés, horgolás stb. nemcsak segítenek kikapcsolódni, de az érzelmeink megélésére és kifejezésére is lehetőséget adnak.
Ha eddig nem tettük, a sportolást is érdemes felvenni a listára, mert a rendszeres mozgás amellett, hogy karban tartja a szervezetünket, csökkentheti a feszültséget és remekül oldja a stresszt. Választhatsz bármilyen mozgást: legyen szó rendszeres sétálásról, jógáról vagy például futásról, a lényeg, hogy jól érezd magad benne!
Ha pedig a napi teendők elsodortak, és este döbbensz rá, hogy megint elmaradt az énidő, vegyél egy illatos fürdőt, lefekvés előtt pedig tölts fél órát olvasással – mindkettő remek hatással van a mentális egészségre, ráadásul azzal a tudattal alhatsz el, hogy ma is szántál időt önmagadra!