• Delivery Országos kiszállítás, 30.000 Ft felett és egyben 50 kg alatt szállítási díj nélkül!
 
Termékek
Akció
Kedvencek
Kosár
Bizonyos édesítőszerek sütéshez és főzéshez is biztonsággal használhatóak.

Édesítőszerek: mértékkel használva megédesítik napjaidat

Bár az édes íznek nehéz ellenállni, a túl sok hozzáadott cukor fogyasztása ártalmas lehet az egészségre. Ha csökkenteni szeretnéd a finomított édesítőszerek, például a fehér cukor bevitelét, számos alternatíva közül választhatsz, amelyek közül néhány nulla vagy nagyon kevés kalóriát tartalmaz. Melyik a legjobb édesítőszer, és hogyan válaszd ki a számodra leginkább megfelelőt?

 

Mik azok az édesítőszerek? 

Az édesítőszerek a cukrot helyettesítő anyagok, amelyeknek olyakor édesebb az íze, mint a cukornak, így nagyon kevés kell belőlük az ételek és italok édesítéséhez. Más cukorhelyettesítők, az úgynevezett cukoralkoholok viszont kevésbé édesek a cukorhoz képest. 

 

Az édesítőszerek fajtái: cukoralkoholok, természetes és mesterséges édesítőszerek 

A "cukormentes" vagy "diétás" címkével ellátott élelmiszerek többnyire tartalmaznak valamilyen cukorhelyettesítőt, amelyek 3 kategóriába sorolhatók: mesterséges édesítőszerek, cukoralkoholok és természetes édesítőszerek. A mesterséges édesítőszereket gyakran intenzív édesítőszereknek is nevezik, mivel az asztali cukorhoz hasonló, de akár jóval édesebb ízt biztosítanak, előállításuk pedig laboratóriumban, vegyi anyagok felhasználásával történik. 

A természetes édesítőszereket növényi eredetű, kalóriamentes cukorhelyettesítők, amelyek nem vezetnek súlygyarapodáshoz vagy vércukorszint-emelkedéshez. Emellett jellemzően kevésbé feldolgozottak, és a mesterséges édesítőszerekhez képest jobban hasonlítanak a természetes cukorforrásokhoz. Ide tartozik például az allulóz, a stevia vagy a tagatóz. 

 

Az Európai Unióban engedélyezett, biztonságos édesítőszerek 

Ezek az EU-ban engedélyezett (2023-as adat)adalékok megtalálhatók többek között  italokban, desszertekben, készételekben, süteményekben, rágógumikban és fogkrémekben. 

 

Cukoralkoholok 

  • Szorbit (E 420) 
  • Mannit (E 421) 
  • Izomalt (E 953) 
  • Maltitok (E 965) 
  • Laktit (E 966) 
  • Xilit (E 967) 
  • Eritrit (E 968) 

 

Intenzív édesítőszerek 

  • Aceszulfám K (E 950) 
  • Aszpartám (E 951) 
  • Ciklamátok (E 952) 
  • Szacharinok (E 954) 
  • Szukralóz (E 955) 
  • Taumatin (E 957) 
  • Neoheszperidin DC (E 959) 
  • Szteviol glikozidok (E 960) 
  • Neotám (E 961) 
  • Aszpartám-aceszulfámsó (E 962) 
  • Advantám (E 969) 

 

Az édesítőszerek mellékhatásai 

Nagy mennyiségű cukoralkohol bevitele gázképződéssel, görcsökkel, puffadással és hasmenéssel járhat, ezért fogyasztásuknál a mértékre mindig ügyelj! Bár a természetes édesítő, a stevia számos előnyös tulajdonsággal bír, és segíthet a súlygyarapodás megelőzésében és a vércukorszint csökkentésében is, hátrányai közé tartozik, hogy ritka esetekben fogyasztóinál hányinger és gyomorpanaszok is előfordulhatnak. 

Az édesítőszerek hatása a vércukorszintre jelenthet veszélyt bizonyos esetekben.

 

A legegészségesebb édesítőszer, amelyet nyugodt szívvel használhatsz 

Melyik tehát a legjobb cukorhelyettesítő, amely mértékkel fogyasztva jó eséllyel nem okoz galibát a bélrendszer számára? 

 

A legjobb édesítőszer cukor helyett 

  • Az eritritol az egyik ilyen alacsony kalóriatartalmú édesítőszer, amely nem emeli meg a vércukor- vagy inzulinszintet, és nem befolyásolja a vérzsírok, például a koleszterin vagy a trigliceridek szintjét sem. Ez a cukoralkohol a bélrendszerből szívódik fel a szervezetedbe, és végül változatlan formában ürül ki a vizelettel. 
  • A xilit nagyon népszerű egészséges cukorhelyettesítő, amely szintén egy cukoralkohol, és grammonként körülbelül 2,4 kalóriát tartalmaz. Patkányokon végzett kísérletek szerint javíthatja a csontsűrűséget és csökkentheti a csontritkulás kockázatát is, viszont nem emeli meg a vércukorszintet. Egyszerre túl sokat fogyasztani belőle viszont nem szabad, mert emésztési problémákat okozhat, különösen, ha más cukorfajtákkal, például fruktózzal kombinálják. 
  • A glicin kiváló cukorhelyettesítő sütéshez, de természetes aminosavként még a pihentető alvásban és a fiatalos bőr megőrzésében is segít. Ám a diétázóknak csínján kell vele bánni, mivel nagyon sok kalóriát tartalmaz, így büntetlenül ezt az édesítőszert sem lehet fogyasztani. 

 

A legjobb édesítőszer cukorbetegeknek 

A cukorbetegeknek cukor helyett még ki lehet próbálni egészséges édesítőszer gyanánt a stevia mellett a tagatózt is, ami egy monoszacharid, és korlátozott mennyiségben megtalálható gyümölcsökben, valamint a tejben, bizonyos gabonafélékben, sőt még a kakaóban is. Ha ezt az édesítőszert választod, akkor viszont mélyen a zsebedbe kell nyúlnod, mert az előállítása, így az ára is igen borsos. 

Fontos azonban megjegyezni, hogy számos cukoralternatívaként emlegetett termék nem alkalmas diabétesz esetén. A nádcukor a cukorbetegeknek például ugyanolyan káros, mint az asztali cukor, de az agave szirup sem jelent megoldást, mivel ugyan a glikémiás indexe alacsony, a szénhidráttartalma igencsak jelentős. 

 

Melyik édesítőszer nem káros? A kutatások szerint a stevia például egészségesnek bizonyult.

 

Édesítőszerek, cukorhelyettesítők az ecofamily kínálatából 

Szeretnél odafigyelni a cukorfogyasztásodra, és biztonságos édesítőket keresel? Az ecofamily választékában biztos megtalálod a kedvenc termékeidet, legyen az akár egy Süssina édesítőszer vagy egy Szafi Reform négyszeres erősségű cukorhelyettesítő.

Rendelj otthonod kényelméből webshopunkban könnyen és gyorsan, vagy látogass el üzleteink egyikébe! 

Termékek
Üzletkereső
Kosár