Szinte nincs olyan ember, aki ne szeretné az édes ízeket. A cukor a test és az agy fontos tápanyaga, ráadásul azonnal energiával látja el a szervezetet. Azonban, ahogy az élet minden területén, a cukorfogyasztás esetében is fontosa a mértékletesség: a WHO ajánlása szerint naponta legfeljebb 25 g cukor elegendő lenne a szervezet számára! Ezt nemcsak azért nehéz betartani, mert kívánjuk az édességet, hanem azért is, mert az élelmiszerek nagy része tartalmaz cukrot.
Persze az, hogy csökkentsük a cukor mennyiségét, nem jelenti azt, hogy meg kéne vonnunk magunktól az édes ízeket! Több olyan alternatívát is találunk, ami helyettesíti az ételekben, italokban, de akár akkor is, ha csak valami finomságra vágyunk, ami energiával lát el. Ilyen esetben jó szolgálatot tesznek az aszalt gyümölcsök, natúr gyümölcsszeletek, amik sokkal több értékes tápanyagot tartalmaznak, mint egy szelet csokoládé.
Az egyik legismertebb és a legtöbb háztartásban előforduló cukorhelyettesítő a méz, ami ugyanúgy energiával lát el, mint a cukor, viszont sokkal több vitamin és ásványi anyag található benne: összesen 190 tápanyagot tartalmaz! Viszont ezeknek a nagy része a hőkezelés során megsemmisül, ezért ügyeljünk rá, hogy amit lehet, ne forró állapotban ízesítsünk a mézzel – süteményben ezt nem tudjuk megoldani, de például a tea ízesítésénél várhatunk addig, amíg italunk fogyasztható hőmérsékletűre hűl.
A különböző szirupok (például datolya-, agavé vagy juharszirup) is jó szolgálatot tesznek a cukor helyettesítése során. Felhasználhatjuk őket süteménybe, zabkásába, palacsintára, sőt kávét, teát is ízesíthetünk velük. Mindhárom gazdag tápanyagokban, és jelentősen növelik az energiaszintet, ezért müzliszeletekbe is tehetjük cukor helyett.
Az eritrit cukorbetegek számára ideális választás, és mivel kalóriamentes, diétázók is szívesen pótolják ezzel a cukrot. A sztévia sütéshez és főzéshez is használható, ráadásul ez a növény gyulladás- és vérnyomáscsökkentő hatással is bírhat. Ha por állagban alkalmazzuk, akkor pont annyira édesít, mint a cukor, így sütésnél nem kell kísérletezni az arányokkal.
A kinézetében is a cukorhoz hasonló xilitet nyírfakéregből vagy kukoricarostból vonják ki, alacsony kalóriatartalmú, de jobban édesít a cukornál.
Amennyiben úgy döntünk, hogy szeretnénk kiváltani a cukrot vagy a cukor egy részét, érdemes kísérletezni, melyik cukorhelyettesítőt miben tudjuk tökéletesen használni, és építsük be bátran az étrendünkbe!