Tejitalok, pépek és csecsemőtápszerek sokasága vásárolható meg, de vajon melyiket érdemes választani? Cikkünkben a babatápszerek fajtái kerülnek bemutatásra!
Bár a legtöbben egyetértenek abban, hogy az újszülöttek táplálásának legjobb forrása az anyatej, olykor kialakulnak helyzetek, mikor a szoptatás nem megvalósítható. Vajon a tejitalok, pépek és csecsemőtápszerek alkalmasak arra, hogy gyermekünk számára minden szükséges tápanyagot biztosítsunk a megfelelő fejlődéshez? Cikkünkben ezt a témát járjuk körbe, valamint a babatápszerek fajtái is górcső alá kerülnek.
Az anyatejnek minden cseppje aranyat ér - tartja a mondás. Bár igaz, a babatápszerekkel történő táplálás is teljes mértékben fedezheti a csecsemők tápanyagszükségletét. Azok a gyermekek, akiket születésüktől fogva a megfelelő babatápszerrel, anyatejpótló készítménnyel etetnek, a közhiedelemmel ellentétben semmilyen mértékben nem szenvednek hiányt a szervezetük megfelelő működéséhez szükséges ásványi anyagokból, fehérjékből, vitaminokból és más nyomelemekből. Mi több, ugyanolyan egészségesen fejlődnek, mint a szoptatott kortársaik, akik anyatejen cseperednek fel.
Előfordulhat az a jelenség, hogy az édesanyák egy bizonyos ideig képtelenné válnak a szoptatásra, vagy valamilyen háttérben húzódó betegség, kedvezőtlen állapot miatt egyáltalán nem kivitelezhető, hogy gyermeküket anyatejjel táplálják. A mellek fájdalmas gyulladása, a tej ideiglenes elapadása, a fokozott mértékű stressz vagy szülés utáni depresszió következtében is lehetetlenné válhat akár a szoptatás. Az sem ritka, hogy genetikai okok akadályozzák meg a tejelválasztást. Egyes nők mellében alapvetően kevesebb tejmirigy található, ennek következtében pedig jóval kevesebb anyatejet tudnak termelni.
A szülés utáni első két hétben sokszor nem tapasztalható semmilyen probléma, ám azt követően előfordulhat, hogy teljesen elapad a tej - ilyenkor pedig előtör mindenkiben az aggodalom, hiszen kérdés, hogy mi mással táplálják akkor a kisgyermeket. Bár az anyatej serkentés tejserkentő készítmények használata esetén hatásos lehet, mégis fontos beszélni az alternatívákról.
A babatápszerek ideálisak abban az esetben, amikor az édesanya nem tudja megoldani a szoptatást.
Sokakban felmerülő kérdés: biztonságosak a babatápszerek?
A babatápszerekkel szemben sokszor fennáll bizonytalanság és kétely, leginkább amiatt, hogy valóban ideálisak-e a kisgyermekek teljes értékű táplálására. Mivel ezek a leggyakrabban orvos által felírt, receptre, gyógyszertárban TB kedvezménnyel megvásárolható tápszerek, így bátran elhihetjük, hogy biztonságosak.
Amennyiben anyatej-helyettesítő babatápszerre van szükség, elengedhetetlen, hogy konzultáljunk egy szakorvossal, aki a legjobb készítményt fogja kiválasztani számunkra. Anyatej-helyettesítéskor a boltokban megtalálható alternatívák között is válogathatunk, ha megbizonyosodtunk afelől, hogy gyermekünk egészséges és nincsenek speciális igényei. A babatápszerek biztonságosak, ám körültekintőnek kell lenni, hogy a kisbabánk szükségleteit fedező tápszert vásároljuk.
A babatápszerek fajtái több szempont szerint csoportosíthatók attól függően, hogy anyatej-kiegészítésről vagy teljes mértékű pótlásról van-e szó. Továbbá megkülönbözteti őket az is, hogy milyen összetevőkkel rendelkeznek, azok milyen arányban vannak jelen bennük - sok kisgyermek számára a szakorvos ajánl speciális formulákat bizonyos egészségügyi állapotok kezelésére.
Amire nagyon fontos odafigyelni, hogy egyes babák érzékenyek lehetnek bizonyos összetevőkre, így számukra a standard tápszerek nem ideálisak. Amennyiben nem megoldható az anyatejjel táplálás, mindenképpen érdemes egy szakorvossal konzultálni, aki a csecsemő alapos kivizsgálását követően a számára legjobb anyatej-helyettesítő tápszert fogja javasolni.
Az anyatej-helyettesítő tápszerek alkalmasak arra, hogy teljes mértékben fedezzék a kisbabák étkezési szükségleteit. Tápláló formulájuknak köszönhetően általában minden egészséges kisbaba számára megfelelőek. Ezek olyan tejalapú készítmények, amelyek a kezdetektől fogva képesek pótolni vagy kiegészíteni az anyatejet. Azt fontos kiemelni, hogy orvos írja fel őket és TB támogatással vásárolhatók meg. Jellemzően hat hónapos korig étkeztethető velük a baba.
A babatápszerek fajtái között a leggyakrabban anyatej-kiegészítő készítmények iránt merül fel igény. Ez az előzőhöz nagyon hasonló, ám némiképp különbözőek az összetevőket tekintve. Hat és kilenc hónapos kor között ajánlott alkalmazni őket az anyatejes táplálás kiegészítéseként vagy a hozzátáplálás részeként.
Allergiás megbetegedéssel, lelassult fejlődéssel vagy más érzékenységgel, betegséggel küzdő kisbabák számára speciális HA-tápszerek, HA pépek, nagyfokban hidrolizált fehérjét tartalmazó tápszerek, szója-alapú tápszerek, aminosav-alapú tápszerek, AR-tápszerek és más egyedi készítmények is megtalálhatók a kategóriában.
Az újszülötteknél gyakori, hogy étkezést követően vagy a késő esti órákban sírnak, nyugtalankodnak. Ha azt vesszük észre, hogy kisbabánk gyakran sír a cumiztatás, szoptatás után, érdemes lehet hasfájásra gyanakodni. Ezt okozhatja az életkorának nem megfelelő tápszer, laktózintolerancia, gyakori puffadás vagy a túl sok mennyiségű étel fogyasztása. Ha bizonyos összetevőket nehezen emészt meg a szervezete, például a laktózt, segíthet az, ha az anya laktózmentes étrendre vált vagy olyan tápszert vásárol, amely a hasfájós babáknak ideális.
Gyakori eset, hogy a babáknak pár hónapos korukig savas refluxa van. Ez azt jelenti, hogy az anyatej visszacsorog a gyomorból a nyelőcsőbe, mivel a nyelőcső záróizma még nem elég fejlett ahhoz, hogy a nyelést jól kivitelezze. A reflux jellemzően fájdalommal jár, gyakran hányást, köhögést okoz, ám vannak esetek, amikor tünetmentesen jelentkezik.
Ha a gyermek magát étkeztetés közben hátrafeszíti, erőteljesen sír, Sandifer-Sutcliffe szindrómára is gyanakodhatunk, amelynek hátterében tehéntej-fehérje intolerancia lehetősége állhat. A hagyományos tehéntej, valamint az abban található kazein (fehérje) sok kisgyermeknél okoz ételintoleranciát. Amennyiben az állapot fennállására gyanakszunk, forduljunk mihamarabb szakemberhez! Az orvos refluxos babáknak speciális babatápszert fog javasolni.
A hipoallergén babatápszer olyan összetevőkből áll, amely a hagyományos tápszerekkel, készítményekkel ellentétben nem okoz allergiás reakciót. Amennyiben a baba érzékeny valamilyen alkotóelemre, jellemzően a tejfehérjére, olyan alternatívát kell keresni, amiben az nincsen jelen. A szója-alapú készítmények és a kifejezetten allergiás gyermekek számára kifejlesztett babatápszerek ugyanolyan alkalmasak a teljes értékű tápláláshoz, mint bármely másik.
Mint minden esetben, itt is ideális szakorvossal konzultálni, aki a baba életkorához és fejlődéséhez szükséges legjobb alternatívát fogja javasolni. A hipoallergén babatápszer a háziorvorvos által felírt receptre vásárolható meg kiemelt támogatással 1 éves korig, 1-6 éves kortól már csak a szakorvos javaslatára. Újszülött kortól 6 hónapos korig kizárólagos táplálékként adhatók. A szója-alapú alternatíva 6 hónapos kortól receptre kapható gyógyszertárakban.
Mielőtt bármely babatápszer megvásárlása mellett döntenénk, kiemelten fontos, hogy konzultáljunk gyermekorvossal. A megfelelő állapotfelmérő vizsgálatok elvégzése hiányában szülőként nem biztos, hogy a baba számára ideális és biztonságos tápszert választunk. A legjobb szándéktól vezérelten is dönthetünk rosszul, ezáltal veszélyeztetve gyermekünk egészséges fejlődését.
A babatápszerek fajtái között széles választék áll rendelkezésre, így biztosak lehetünk abban, hogy megtaláljuk azt, amire a csecsemőnek szüksége van. Legyen szó ideiglenes vagy permanens állapotról, amely megakadályozza, hogy a kisgyermeket anyatejjel tápláljuk, a babatápszerekre a kezdetektől fogva számíthatunk.
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülj új termékeinkről, ajánlatainkról, kedvezményeinkről.