• Delivery Országos kiszállítás, 30.000 Ft felett és egyben 50 kg alatt szállítási díj nélkül!
 
Termékek
Akció
Kedvencek
Kosár
Babaruha mosás

Minden, amit a babaruha mosás kapcsán tudni érdemes

Gyermekünk egészsége érdekében kiemelten fontos a megfelelő higiénés szokások kialakítása. Olvad el cikkünket és ismerd meg a babaruha mosás fortéjait!

Gyermekünk egészsége érdekében kiemelten fontos a megfelelő higiénés szokások kialakítása. A csecsemők bőre rendkívül érzékenyen tud reagálni bizonyos tisztítószerekre, köztük azokra, amelyekkel a babaruhákat mossuk. Cikkünkben megismerheted a babaruha mosás fortélyait és a vegyszeres mosószerek természetes alternatíváit.

Babaruha mosás lépésről-lépésre

A babaruha mosás nem olyan nagy kihívás, mint elsőre gondolnánk. Az alábbiakban megismerheted a legfontosabb lépéseket, tippeket és trükköket, melyek tudatában gyerekjáték lesz kisgyermekek ruháinak tisztítása.

1. Megfelelő mosószer kiválasztása

A legtöbb szülőben még a gyermekvárás időszakában felmerül a kérdés, hogy milyen tisztítószerekkel érdemes mosni a gyermek ruháit, ágyneműjét, valamint a kimosható pelusokat. Komoly fejtörést okozhat, míg megtaláljuk a legjobb megoldást, amellyel nem csak tökéletesen megtisztíthatjuk a textíliákat, hanem kisbabánk bőrének egészségét is biztonságban tudhatjuk. Sokan nem tudják, hogy a babák bőre jóval vékonyabb, mint a felnőtteké és csak idővel vastagszik meg, ezért sokkal érzékenyebbek a környezeti hatásokra.

A csecsemők - különösen az újszülöttek - bőrét könnyen irritálhatják azok az általános mosószerek, melyek szembe jönnek velünk a drogériák és szupermarketek polcain. Akár egy illatanyag is kiválthat irritációt, így különösen oda kell figyelni a babaruha mosás során alkalmazott tisztítószerek kiválasztására annak érdekében, hogy elkerüljük az allergiás és ekcémás bőrirritációk kialakulását.

A szintetikus vegyszerek helyett érdemes olyan természetes és egyúttal környezetbarát alternatívákat előnyben részesíteni, mint a mosódió és a mosószappan. Széles körben elterjedtek a hipoallergén és antibakteriális hatásuk miatt, arról nem is beszélve, hogy sokszor költséghatékonyabb megoldásnak bizonyulnak az általános folyékony vagy por állagú mosószerekkel szemben.

Léteznek kifejezetten bababőrt kímélő, antiallergén tisztítószerek is, amelyeknél csekély az esélye, a bőrirritáció kialakulásának. Ha a mosószer mellett döntünk, érdemes gél állagút választani a por állagúval szemben, ugyanis ez könnyebben oldódik és nem hagy szemcséket a ruhaneműben.

2. Áztatás

Ha makacs szennyeződés került a ruhaneműre, érdemes pár órára beáztatni vagy előmosni, hogy könnyebb legyen később eltávolítani a foltokat. Az áztatás és az előmosás között mindössze annyi a különbség, hogy az előbbi több ideig tart. Az áztatás leginkább a mosható pelenkák esetén indokolt a szennyeződés típusától (széklet, vizelet) függően. Érdemes akár a csap alatt, lavórban, kézzel és szappannal megtisztítani a textilpelenkákat, majd áztatni őket egy éjszakán át, mielőtt bekerülnek a mosógépbe.

Az előmosás tulajdonképpen az áztatás gépi alternatívája. Ha környezetbarát szempontokat is figyelembe veszünk, mindenképpen emellett döntsünk. Sok esetben igaz az, hogy egy szennyeződés csak áztatással jön ki, így, ha biztosra szeretnénk menni, válasszuk ezt a megoldást. Időhiány esetén - ami a legtöbb szülőnél sajnos komoly probléma az első hónapokban - a gépi előmosást javasoljuk.

3. Előmosás

Általános szabály, hogy minden textíliát, amely a baba bőrével érintkezhet, elő kell mosni, beleértve a saját ruhánkat is. Az újonnan vásárolt termékekben gyakran megmaradhatnak a gyártás során használt vegyszerek maradványai és más szennyeződések is, amelyek komoly irritációt és allergiás reakciót válthatnak ki, ha közvetlenül érintkeznek az érzékeny bababőrrel. Arról nem is beszélve, hogy ezekhez az anyagokhoz rengeteg idegen ér hozzá a boltokban, a kézre tapadt szennyeződések pedig könnyen átkerülhetnek kisbabánk bőrére, irritációt és egészségügyi problémákat okozva.

Az előmosás azért is szükséges és erősen javasolt, mert a mosógép nem tudja tökéletesen eltávolítani az összes szennyeződést. Az egyes textíliák szálai között megbúvó baktériumok ugyan felszívódnak a mosás során, de a mélyebben található, a gyári termelés során alkalmazott vegyszerek továbbra is megmaradhatnak bennük.

Az előmosás különösen indokolt az erősen piszkos anyagok esetében. Az alacsony hőfokon történő előmosás fellazítja a nagyobb részecskéjű szennyeződéseket, ezáltal a mosógép könnyebben távolítja el azokat. A fehérje alapú foltoknál (anyatej, vizelet, széklet) mindig alkalmazzuk előmosást! Ha ezt a lépést kihagyjuk és csak mosógépben tisztítjuk őket, eltávolíthatatlanul rögzülhetnek a szövetbe.

4. Babaruha tisztítása mosógépben

Ha megtörtént az előmosás vagy az áztatás, illetve az ideális tisztítószer is rendelkezésünkre áll, nincs más hátra, mint a babaruha tisztítása mosógépben.

Egy gyakori tévhit, hogy a babaruhákat kötelező külön mosni a saját ruháinktól. Ha pamut, biopamut, len, lyocell és más természetes anyagból készült ruhát viselünk, nyugodtan tisztíthatjuk egyben gyermekünk ruháival. A külön mosás indokolt, ha kényesebb, gyűrődésre hajlamos textíliákból készült babakelengyéket mosunk, illetve, ha mi magunk sok műszálas ruhát hordunk. Gyermekünk bőre érzékeny, így minden esetben természetes anyagból készült ruhákat érdemes vásárolni számára, illetve kerülni a műszálas anyagokat.

A babaruhákat kíméletes hőfokon mossuk. A legtöbb mosógépben külön van erre speciális program, ám ha nincsen, válasszuk a 40 °C hőmérsékletű programot. Ha túl magas a hőmérséklet, könnyen összemehetnek a ruhák.

5. Szárítás / vasalás

A szárítás történhet szárítógépben alacsony hőfokon vagy levegőn. A nap természetes sugarai, illetve a vasalás egyaránt hozzájárul ahhoz, hogy minden káros anyag eltávolításra kerüljön a ruhaneműből, textíliából, a forró hő ugyanis extra fertőtlenítő hatással bír. Gondolnád, hogy a pamut, biopamut anyagokból készült babaruhák akár 4-10%-kal is összemehetnek? Légy tudatos, hiszen kár lenne a gyönyörű babaruhákért!

Lehetséges a babaruha tisztítása öko tisztítószerekkel?

A mosódió, a mosószóda és a különféle érzékeny bőrhöz ideális mosószappanok kíméletesen és magas fokú hatékonysággal tisztítják meg a babaruhákat. Az öko tisztítószerekkel áztatás, előmosás és gépi mosás esetén is könnyű dolgozni. Mivel fenntarthatóbb megoldásnak bizonyulnak a hagyományos vegyszeres társaikkal szemben, ideális megoldást jelentenek a babaruha mosás során.

Babaruhák fertőtlenítése

Amikor a mosás nem elegendő: babaruhák fertőtlenítése

A babaruhák fertőtlenítése nagyon fontos lépés a patogének megsemmisítéséhez. Amikor új ruhát, mosható pelenkát vagy más textíliát vásárolunk, az első lépés, hogy fertőtlenítünk, mielőtt az anyag közvetlenül érintkezne kisbabánk bőrével. Az előmosás és az áztatás segít eltávolítani a gyártási folyamat során esetlegesen a szálak között megragadt vegyszermaradékokat. Mielőtt bármit kimosnánk a mosógépben, ne feledkezzünk el ezekről a lépésekről.

Ha makacs szennyeződéssel van dolgunk, alkalmazzunk áztatást. Akár egy egész estére helyezzük egy lavór vízbe a ruhaneműt, ez idő alatt feloldódnak azok a foltrészecskék, melyek egy sima gépi mosás esetén könnyen rögzülnének. Természetes anyagú, bababarát mosószappannal mossuk át a textíliát, majd alkalmazzuk az áztatást. Szappan helyett más, erre a célra ideális öblítőt is használhatunk.

Tisztítószereket a babaruha mosáshoz

A babaruha mosás során alkalmazni kívánt tisztítószereket online webáruházunkban és üzleteinkben is beszerezheted. Széles választék áll rendelkezésre az ideális tisztítószerek megtalálásához. Minden esetben érdemes tájékozódni, mielőtt egy termék megvásárlása mellett döntünk, hiszen lehetséges, hogy az, ami másnak bevált, nekünk nem fog. A babaruha mosáshoz alkalmas tisztítószerek között mindent megtalálhatsz, amire csak szükséged lehet.

Vásárolj tisztítószereket a babaruha mosáshoz online webáruházunkban vagy üzleteinkben!

Termékek
Kedvencek
Belépés
Kosár