A szaloncukor, ahogy ma ismerjük, hosszú utat tett meg, mire elnyerte jellegzetes formáját és ízét. Gyökerei a 14. századi Franciaországba nyúlnak vissza, ahol a fondant-cukor néven ismert, puha, kikristályosodott édességet készítettek. Ez a túltelített cukoroldatból felfőzéssel készült massza volt az alapja a későbbi szaloncukroknak.
Magyarországra a 19. században érkezett német bevándorló cukrászmesterek közvetítésével. Eleinte inkább a polgári és főúri házak szalonjaiban kínálták ezt a fajta édességet az ünnepi látogatóknak, innen ered a neve is. A szalonokban kis tálkákban tartották, és míg a vendég a szalonban várakozott, addig az inasok vagy a cselédek ezt a fajta édességet kínálták.
A karácsonyfa-állítás szokásával együtt terjedt el a szaloncukor is. Kezdetben a karácsonyfákat mézeskaláccsal, aszalt gyümölcsökkel és egyéb édességekkel díszítették. Később, a szalonban addig tálkákban kínált cukorkát díszként a karácsonyfára helyezték fel, így vált a karácsony szimbólumává.
A szaloncukor készítése eleinte kézműves munka volt, de a 19. század végén megjelentek az első fondantkészítő gépek, amelyek nagyban meggyorsították a gyártást. Magyarországon a Stühmer Frigyes hamburgi cukrászmester által alapított, első magyar gőzüzemű csokoládégyárban gyártották a karácsonyi édességet a Gerbeaud cukrászda számára.
Az évek során a szaloncukor számos változáson ment át, új ízek és töltelékek jelentek meg, de hagyományos formája és íze továbbra is megőrizte népszerűségét. A szaloncukor ma már nemcsak egy édesség, hanem egy hagyomány, amely összeköt minket a családdal, barátokkal és a karácsonyi ünnepekkel.
Az Ecofamily kínálatában számos népszerű márka képviseli a hagyományos és modern ízeket egyaránt. Válogass a népszerű márkák, mint Haribo, Sportszelet, Milka, Tibi, Stühmer szaloncukrok, vagy a kedvelt Szamos és Dolcetta karácsonyi édességet is.
Úgy tűnik, még nem adtál semmit a kosaradhoz.
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülj új termékeinkről, ajánlatainkról, kedvezményeinkről.