Zöldséglevek
Vitaminpótlás télen – frissen préselt zöldséglevekkel
Ha unod a banánt, próbáld ki a zöldségeket! Télen nehéz friss zöldséghez és gyümölcshöz jutni, de nem lehetetlen. A zöldség-és gyümölcslevek szuper vitaminpótlást jelenthetnek, persze itt nem a cukros vagy szénsavas gyümölcslevekre gondolunk. Legjobb, ha saját magad préseled ki a zöldségek, gyümölcsök levét, de ha nincs rá időd, készen is vásárolhatsz frissen préselt, bio alapanyagokból készült zöldségleveket. Répa, cékla, gyömbér, saláta, narancs vagy alma: a hozzávalókat illetően csak a képzeleted és az ízlésed szabhat határt. Minél színesebb az összetevők skálája, annál jobb!
Sárgarépa
Arra nincs tudományos bizonyíték, hogy szebben fütyülünk-e tőle, de az biztos, hogy a sárgarépa tele van értékes vitaminokkal és nyomelemekkel. A sárgarépalé tartalmaz kalciumot, káliumot, nátriumot, foszfort, vasat, magnéziumot, krómot, karotint, sót, A-, B-, C-,E-, G- és K-vitaminokat. A sárgarépa jellegzetes színét a béta-karotin adja, ami egy nagyon értékes A-vitamin-forrás. Szervezetünk ugyanis a béta-karotint A-vitaminná alakítja át, ami fontos a jó látás és a nyálkahártyák egészsége szempontjából, szerepet játszik a fehérvérsejtek képzésében és az immunrendszer erősítésében. Az A-vitamin zsírban oldódik, ezért annak, aki diétázik, és emiatt kevés zsiradékot visz be a szervezetébe, érdemes egy kanál lenmag – vagy olívaolajat magában vagy salátával elfogyasztania a sárgarépalé előtt, hogy az értékes vitaminok biztosan hasznosuljanak. A répában sok C-vitamin is van, mely az antitestek képzését segíti elő, így erősíti szervezetünk ellenállását a kórokozókkal szemben. Ne feledkezzünk meg az E-vitaminról sem, mely bőrünk szépségéért felel, csökkentve a gyulladásokat és mérsékelve az öregedést. Sok benne a B-vitamin, riboflavin és folsav is amelyek segítik az emésztést, beindítják a zsírégetést. Sportolás után rágj el 2 sárgarépát, vagy idd meg a levét!
Cékla
Ideje másképp nézni a céklára: nem csak ecetes salátaként finom! Ennek a gyönyörű színű vitaminbombának az immunerősítésben és téli fáradtság leküzdésében is fontos szerepe lehet. A cékla egész évben termő zöldség, és nemcsak egy sokféleképpen elkészíthető alapanyag, de számos fronton támogatja az emberi szervezet egészségét. Ami általában elsőre beugrik mindenkinek a céklával kapcsolatban, az a vashiány kezelése: könnyen felszívódó vas- és folsavtartalma mellett serkenti a vérképződést azáltal, hogy segíti a vörösvértestek regenerálódását és szaporodását. A vas mellett nagy mennyiségben található benne C-vitamin, folát és kálium is, illetve olyan ásványi anyagok, mint a kalcium, vas, magnézium, mangán, foszfor, nátrium, cink, réz és szelén. A céklalé frissen préselt almalével kombinálva nem csak finom, hanem igazi vitaminbomba is. A rendszeres céklafogyasztás növeli a vér nitráttartalmát, javítja a keringést, ennek következtében pedig javul a szövetek oxigénellátása. Egy kutatás során biciklistákon tesztelték a céklalé hatásait, és kiderült, hogy azok a sportolók, akik naponta 4 dl céklalevet ittak, gyorsabban teljesítették a 10 km-es távot, mint azok a társaik, akik egyáltalán nem fogyasztottak céklalevet.
Homoktövis
A homoktövist a homok aranyának is nevezik, nem véletlenül: magasan vezeti a C-vitamin tartalmú gyümölcsök és zöldségek listáját. Ezek a kis, narancssárga bogyók a citrom C-vitamin tartalmának a tízszeresét tartalmazzák, de több C-vitamin van bennük, mint az eperben, kiviben vagy a narancsban. Ha ez még nem lenne elég, E-vitaminban és esszenciális zsírsavakban is bővelkedik, és kiemelkedő a béta-karotin tartalma. Ez utóbbi azért fontos, mert a szervezetünk át tudja alakítani A-vitaminná, ami a szemünk, a bőrünk és a nyálkahártyáink egészségének védelmében játszik fontos szerepet. Az E-vitamin és az esszenciális zsírsavak jelenléte miatt a kozmetikumok fontos alapanyaga is. Vegánok számára jó hír, hogy B12 vitamint is tartalmaz, mely egyébként nagyrészt csak állati eredetű élelmiszerekben fedezhető fel. A frissen préselt homoktövis lé mézzel remek megoldás a napi vitaminpótlásra, de aki bírja a savanykás ízeket, akár natúr formában is kipróbálhatja.
Búzafűlé
A vidám, élénkzöld színű búzafűlé egyre népszerűbb az egészséges táplálkozás hívei között. A fiatal búzából préselt édeskés, zöld lé fogyasztása nem újdonság: egyes források szerint már az ókori Egyiptomban is itták frissítő és fiatalító hatása miatt. Vitathatalan, hogy nagy mennyiségben tartalmaz természetes vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket és enzimeket: az egyik leggazdagabb A és C vitamin forrás. Szervezetünk könnyen fel tudja dolgozni, mert emésztése kevés energiát igényel, így a gyenge emésztésűek is fogyaszthatják. A búzafű magas klorofil tartalma miatt dúsítja a vérünket oxigénnel, a sejtek oxigénellátása javul, így a gyulladások megszüntetésében komoly szerepe van. Előállítása nem bonyolult, akár otthon is kipróbálhatjuk: egy fél napos áztatást követően egy napos csíráztatás után földbe vetve 6-10 nap alatt kb. 10-20 centiméteres zöld füvet kapunk. Ez önmagában is ehető (pl. salátaként), de ha kipréseljük a levét, már kész is a házi búzafűlevünk. Ha nincs időnk a műveletre, készen is vásárolhatunk búzafűlével készült zöldkoktélt, mely további értékes anyagokkal, például zöldtea-kivonattal, spirulina mikoroalgával és gyümölcslevek hozzáadásával készül.