A kenyér – különböző formákban – a legtöbb nép konyhájában megtalálható. Alapvető élelmiszerként tekintünk rá, ami az otthont, az életet szimbolizálja.
Augusztus 20. az államalapítás és az új kenyér ünnepe.
Az augusztushoz, a nyár utolsó hónapjához több népszokás is kapcsolódik, az egyik ilyen az aratóünnep, ekkorra már learatják a búzát, és lehet az új búzából kenyeret sütni. Ebben a hónapban az aratóünnepek során búzakalászból és mezei virágokból aratókoszorút készítettek, búzababát kötöttek, amit az aratók a gazda elé vittek, majd mulatsággal zárták az ünnepet. A termény betakarítását sok helyen hálaadással is ünnepelték: az aratók a templomban adtak hálát a termésért, és az aratóünnepeken sütött kenyereket szétosztották a jelen lévők között.
Az új kenyér ünnepét ma már együtt emlegetjük az államalapítással, és ezen a napon nemzeti színű szalaggal átkötött kenyér jelképezi a haza és az élet összekapcsolódását. A Magyar Pékszövetség 2011 óta kenyérverseny keretén belül dönti el, melyik versenymű lesz az ország első számú kenyere.
Ha arra nem is lesz módunk, hogy megkóstoljuk az idei év díjazottját, a saját konyhánkban mindenképp belevághatunk a kenyérsütésbe! Az elmúlt években szinte divat lett a dagasztás, és ebben számos videó, recept segíti a vállalkozó kedvűeket. Érdemes belekezdeni, mert egy kis rutinnal finomabbnál finomabb kenyerekkel nyűgözhetjük le a családot.