Márton napjához több népszokás is kapcsolódik. Ez a nap a karácsonyt megelőző 40 napos böjt előtti utolsó ünnepnap, ezért hagyományosan nagy lakomákat rendeztek, aminek fő fogása a liba volt.
Sokan nem tudják, de a „püspökfalat” kifejezésünk is innen ered: régen szokás volt a libahúsból a papnak is küldeni, jellemzően a legfinomabb hátsó részéből...
A borászok és borkedvelők számára Márton napja piros betűs ünnep, hiszen hagyományosan ezen a napon mutatják be a nagyközönségnek az újborokat. Az újbor erjesztés után, érlelés nélkül kerül a palackba, ezért az érlelési illatok és ízek még nem dominálnak benne. Természetesen a palackban is kialakulnak az érlelési jegyek, ezért ezeket a borokat a következő év húsvétjáig szokás csak újbornak nevezni.
Ezek a friss, üde borok különösen gyümölcsösek, a szőlő illata és íze erősen megjelenik bennük. Újborból fehér, vörös és rozé típust egyaránt találunk, de a borászok hangsúlyozzák, hogy az otthoni érleléssel ne próbálkozzunk, az újbort egy éven belül fogyasszuk el!