• Delivery Országos kiszállítás, 30.000 Ft felett és egyben 50 kg alatt szállítási díj nélkül!
 
Termékek
Akció
Kedvencek
Kosár
Szúnyog elleni védekezés

Szúnyog és kullancs elleni védekezés: 5+1 tipp

A meleg idő beköszöntével a kullancs és szúnyog elleni védelem egyre fontosabbá válik. Cikkünkben természetes módszereket ismerhetsz meg a zavaró rovarok ellen!

Miért fontos a szúnyog és kullancs elleni védekezés? A jó idő beköszöntével megkezdődik hazánkban is a szúnyog és kullancsinvázió. A vérszívó rovarok száma késő tavasszal, nyáron és ősz elején rohamosan növekszik, így kiemelten fontos figyelmet fordítani ezen kártevők elleni védekezésre. Bizonyos szúnyog és kullancs félék nem csupán az emberekre, hanem az állatokra is veszélyt jelentenek, ezért a házikedvenceink egészségére is fokozottan ügyelni kell ezekben az időszakokban. Cikkünkben a szúnyog és kullancs elleni védekezés leghatékonyabb módszereit járjuk körbe.

Tippek kullancs ellen

A kullancsok olyan pókszabású ektoparaziták, melyek a gazdatestbe fúródva annak vérével táplálkoznak. A hazánkban élő 1-4 mm nagyságú közönséges kullancs található meg a legnagyobb számban a gazdag aljnövényzetű kertekben, bokros-fás erdőkben. A kullancsok által okozott kórok közül kiemelkedően veszélyes az agyvelő- és agyhártyagyulladás, a Lyme-kór, valamint a vérzéses kullancsláz, hiszen a megfelelő kezelés hiányában ezen megbetegedések akár halálhoz is vezethetnek. Nem szabad alábecsülni a védekezés fontosságát, különösen a melegebb időszakokban. A megfelelő védekezéssel jelentősen csökkenthető annak esélye, hogy egy kullancs megfertőzzön minket, mialatt a szabadban tartózkodunk. Íme néhány hasznos tippek kullancs ellen!

1. Kullancs elleni védekezés kutyáknál

A kullancs elleni védekezés kutyáknál is kiemelt jelentőséggel bír, hiszen a paraziták által terjesztett kórok szőrös családtagjainkat is megbetegíthetik. Napjainkban mintegy 700 kullancsféle ismert világszerte, amelyből hazánkban körülbelül 42 fajtája található meg. A viszonylag nagytermetű, 1-6 mm közötti kullancsok jelentik a legnagyobb veszélyt szőrös házikedvenceinkre.

A leggyakoribb kullancsfélék, amelyek veszélyesek a kutyára nézve:

  • Kutyakullancs
  • Közönséges kullancs
  • Barna kutyakullancs

Ezek a kullancsfélék leggyakrabban kutyába, macskába fúródnak, hogy vérükből táplálkozzanak, de olykor szárnyasokat sem kímélnek. A kullancscsípés olyan szövődményeket okozhat, mint a lépmegnagyobbodás, máj- és vesekárosodás, hasnyálmirigy gyulladás. A megfelelő védekezés hiányában idegrendszeri károsodáshoz, ritka esetben halálhoz is vezethet.

Ha tisztában vagy azzal, hogy mikor van a legnagyobb esélye, hogy kutyádat megcsípje egy kullancs, hatékonyan tudsz védekezni ellene. Egy séta alkalmával a parkban vagy a kerti játék közben könnyen szenvedhet el kutyánk kellemetlen kullancscsípést. A hosszabb, vastagabb szőrű kedvenceknél nehezebb lehet észrevenni a kullancsot, így ők fokozottabb figyelmet igényelnek a kullancsszezon alatt. A kullancs leggyakrabban a kevés szőrrel rendelkező testrészeken található meg: orr, nedves szem környéke, fülek, ágyék és hónalj területe, szájüreg, mancsok, comb belső része.

Nem lehet eléggé hangsúlyozni a védekezés fontosságát. Gondoskodj kiskedvenced védelméről azáltal, hogy időben elviszed őt a kötelező oltásokra, illetve a kullancsszezon alatt rendszeresen átvizsgálod a szőrét, miután a természetben járt. A kullancs elleni védőoltások, spray-k, orvosi készítmények (tabletták), nyakörvek, valamint a rendszeres átvizsgálás együttesen segíthetnek csökkenteni a kullancscsípés esélyét a kutyusodnál. Mivel a kiskedvencek más-más tulajdonságokkal rendelkeznek, nem biztos, hogy az a védekezési módszer válik be, ami másnak hatásos volt. Érdemes kikérni állatorvos véleményét, hogy megtaláld az eredményes védekezési megoldást házi kedvenced számára.

kullancs csípés

2. Kullancs elleni védekezés a kertben

A hideg hónapok végét követően a legtöbben szeretnek időt tölteni a természetben, ami egyrészt hozzájárul a testi- és mentális jólléthez, ugyanakkor megnöveli a kullancscsípés valószínűségét is. A hazánkban két leggyakoribb kullancs által terjesztett betegségnek (Lyme-kór és agyhártyagyulladás) a közönséges kullancs az egyik legfőbb okozója. A kertünkben töltött idő alatt könnyen áldozatává eshetünk egy-egy kertben élősködő parazitának, így ez esetben sem szabad elhanyagolni a védekezést.

A kullancsok a vastagabb növénytakaróval rendelkező, árnyékos kerteket, erdős-bokros helyeket, mezőket, parkokat kedvelik leginkább. A zöld növényekkel teli természeti környezetben nagy eséllyel jelen vannak, sokszor a fák tetején is megtelepszenek a leveleken. A kertben tartózkodás során érdemes fokozott óvatossággal kezelni az ilyen részeket.

Megelőzés és kullancs elleni védekezés a kertben:

  • Öltözködés: A megfelelő ruházkodás kulcsfontosságú a kullancs elleni védekezésben. Törekedj arra, hogy a kullancs minél kisebb eséllyel jusson el a bőrödhöz. Ebben a megfelelő öltözködés nagy védelmet nyújthat. A zokni, zárt cipő, hosszúnadrág, hosszú ujjú felső, sapka kombináció megakadályozhatja a kullancs és a bőr közvetlen találkozását. Minél inkább zárt az öltözeted, annál kullancs-biztosabb!
  • Kullancsriasztó szerek: Az öltözködés mellett a különböző kullancsriasztó spray-k nyújthatnak hatékony segítséget a kellemetlen paraziták távoltartására. Figyelem: érdemes egy idő után újra felvinni a bőrre a készítményt, hiszen hatásuk egy idő után csökkenhet. Szerencsére már számos paraffinmentes, bőrkímélő készítmény is kapható a piacon, amely az érzékenyebb bőrű babák és gyermekek számára kifejezetten ideális.
  • Átvizsgálás: Testünk alapos átnézése a természetben töltött idő után elengedhetetlen. A kullancs gyakran olyan helyekre költözik, amire nem is gondolnánk: köldök, intim testrészek, hónalj, fej, tarkó, fül környéke. Érdemes akár kisebb tükör segítségével, különös gonddal minden testrészüket átnézni.

3. Kullancs elleni természetes védekezés

A kullancs elleni természetes védekezés leghatásosabb módja, ha kerüljük az olyan helyeket, ahol fokozott a kullancsok előfordulásának valószínűsége, emellett pedig gondoskodunk a megfelelő öltözetről és alapos átvizsgálásról a természetben töltött idő után. A korábban említett zárt öltözet segíthet megakadályozni, hogy a kullancs észrevétlenül eljusson a bőrfelülethez. Válasszunk olyan öltözetet, amely jól záródik. A zokniba betűrt nadrágszáron keresztül a kullancsok nehezen jutnak be a bőrhöz.

A világos öltözet segíthet hamarabb észrevenni a kullancsot a ruhánkon, így érdemes lehet egy kirándulás során inkább azt viselni. A kullancsot minél hamarabb el kell távolítani a ruháról, amint észrevesszük. Ha észrevétlenül belénk mászott egy parazita, törekedni kell annak minél biztonságosabb eltávolításáról. Alkalmazzunk csipeszt, de vigyázzunk, nehogy összenyomjuk, mert akkor a kullancs testében lévő méreganyagok bejuthatnak a szervezetünkbe és fertőzést okozhatnak. Nagyon sokat segíthet a paraziták elleni védekezésben, ha odafigyelünk életvitelünkre. Immunrendszerünk fitten tartását segíti a bő folyadékfogyasztás, a kalóriadús étrend, a mozgás és a megfelelő pihenés.

4. Kullancs elleni védekezés házilag

Sokan idegenkednek a hagyományos boltban kapható kullancsriasztó aeroszolos készítmények használatától a bennük található összetevők miatt. Ha te is inkább a természetes alternatívákat részesíted előnyben a boltban kapható készítményekkel szemben, van egy jó hírünk! Illóolajok széles választékát alkalmazhatod, hogy csökkentsd a kullancscsípés kockázatát. Készítsd el házilag saját természetes kullancsriasztódat illóolajok segítségével! Számos tanulmány, köztük ez a 2017-ben készült kutatás is bizonyítja, hogy vannak olyan illóolajok, amelyeknek koncentrációja segíthet elűzni a kellemetlen kártevőket. Ebben a tanulmányban a vizsgált olajok közül a szegfűszeg bimbó, a kúszó kakukkfű és a vörös kakukkfű illóolaj kombináció volt a leghatékonyabb, de egyesek az egyszerű oregánóra esküsznek.

Kullancs elleni illóolajok listája:

Figyelem: Gyermekek számára illóolajos készítmények rendszeres használatra, közvetlen a bőrfelületre helyezése erősen ellenjavallt! Ha lehet, akkor inkább a ruházattal és kifejezetten gyermekek számára készült készítményekkel védjük őket a kullancscsípés ellen!

Tippek szúnyogok ellen

szúnyog csípés

Akárcsak a kullancsok, a szúnyogok is számos veszélyes betegségek hordozói lehetnek. A Magyarországon honos, mintegy 50 féle csípőszúnyog közül számos felelős olyan kórok terjesztésért, mint a nyugat-nílusi láz vagy a bőrférgesség. A védekezés és megelőzés ez esetben is kulcsfontosságú. Ismerd meg a leghatékonyabb védekezési módokat a szúnyogok ellen!

1. Szúnyog elleni védekezés

A szúnyogfélék, más néven csípőszúnyogok, évente emberéletek sokaságát kioltó járványok hordozói lehetnek. Számuk a melegebb idő beköszöntével jócskán gyarapodik, így a megelőzésre már időben, a késő tavaszi időszakban fel kell készülni. Szerencsére az önkormányzatok nagy figyelmet fordítanak a szúnyogirtásra, de szinte elkerülhetetlen, hogy ennek ellenére találkozzunk néhánnyal, különösen akkor, ha vízpart vagy erdő közelében tartózkodunk.

A szúnyogokat mindenki szeretné elkerülni, hiszen a szúnyogcsípés rendkívül kellemetlen, viszkető érzést és sokszor napokig látszódó, kicsit sem esztétikus, piros foltokat hagy maga után a bőrön. A csípést követően immunrendszerünk észleli, hogy testünkbe idegen anyag jutott, úgynevezett antikoaguláns anyag, amely megakadályozza a véralvadást és lehetővé teszi a szúnyog számára a táplálkozást.

Azonnali túlérzékenységi reakció jön létre kipirosodás és viszketés formájában, amely során testünk igyekszik minél gyorsabban eltávolítani a nem kívánt idegen fehérjét. Csípéskor a szúnyog nyála bejut a szervezetünkbe, ekkor fokozottan nő annak az esélye, hogy a nyállal együtt életképes kórokozókat juttat a szervezetünkbe. Akárcsak a kullancs esetében, a szúnyognál is elmondható, hogy emberre és állatra egyaránt veszélyesek, hiszen betegségeket terjesztenek.

A szúnyog elleni védekezés hatékony módszerei:

  • Kerüljük az olyan helyeket, ahol gyakran előfordulnak szúnyogok. Elsősorban vízpartokon, folyók, tavak környezetében, ártéren, erdőkben, mocsaras környékeken fordulnak elő nagy számban.
  • Gondoskodjunk a megfelelő védelemről ruházkodás és szúnyogirtó készítmények használatával! A vastagabb, zárt öltözet segíthet csökkenteni a szabad bőrfelületet, így kisebb eséllyel szenvedünk el szúnyogcsípést.
  • Alkalmazzunk szúnyogriasztó spirált és lámpaolajat a háztartásban, valamint szúnyoghálót!
  • A háztartásban - elsősorban az udvaron és kertben - fellelhető vízgyűjtőket (vödrök, ponyvák, ereszcsatorna, esővíztároló, gyermekjátékok, talicska stb.) érdemes letakarni, mivel ezek a szúnyogok szaporodását segítik.
  • Az állatok vizét érdemes gyakran cserélni, hiszen az itatótálban is megtelepedhetnek a szúnyogok.

2. Szúnyog elleni védekezés kutyáknál

A szúnyog elleni védekezés kutyáknál is nagy jelentőséggel bír. A vérszívók által terjesztett betegségek közül kutyákra kifejezetten veszélyes a szívférgesség, amely akár hosszú hónapokon át tartó kezelést is igényelhet súlyosságától függően. Szerencsére kezelhető, ám idősebb kutyák esetében kisebb a gyógyulás esélye.

A védőoltások, valamint a rendszeresen alkalmazott orvosi készítmények (cseppek, tabletták) segítenek megakadályozni a szúnyogok vérszívását, ezáltal az élősködő lárvák bejutását a kutya testébe.

Felelős gazdiként nem csupán magunk egészségéről, hanem szőrös családtagunkéról is gondoskodnunk kell. A szúnyog és kullancs szezon alatt igyekezzünk elkerülni az olyan természeti helyeket, ahol rengeteg vérszívó tanyázik. Erdős séta vagy vízparti kirándulás helyett, inkább válasszuk a kutyafuttatókat, illetve adjunk a kutyusra olyan nyakörvet, ami elriasztja a parazitákat.

Összefoglaló

A kullancsok és szúnyogok nem irthatók ki teljesen, de hatékonyan védekezhetünk ellenük. A szúnyog és kullancs elleni bolti készítmények segíthetnek elriasztani a rovarokat, továbbá a megfelelő öltözködés, a különböző praktikus riasztó berendezések is segíthetnek távol tartani a vérszívókat. A természetes megoldások kedvelői választhatják az illóolajokat, ám gyermekek számára közvetlenül a bőrre csepegtetni nem ajánlott. Házikedvenceink védelméről sem szabad megfeledkezni, hiszen mindkét parazita ártalmas kórokat terjeszt és megfertőzheti őket is.

Termékek
Kedvencek
Belépés
Kosár