• Delivery Országos kiszállítás, 30.000 Ft felett és egyben 50 kg alatt szállítási díj nélkül!
 
Termékek
Akció
Kedvencek
Kosár
Napallergia esetén védjük bőrünket a nap káros hatásaitól

Napallergia: mi a teendő napkiütés esetén?

Napozás után viszkető, vörös foltok jelennek meg a bőrödön? Ne aggódj, van gyógymód a napallergia tüneteire. Így óvd a bőrödet, hogy megelőzd a napkiütést!

A napallergia kifejezést olyan állapotok leírására használjuk, amikor a napfénynek kitett bőrön viszkető, vörös kiütések jelennek meg. Számos kérdés felmerülhet bennünk, amikor ezeket az allergiás reakciókat tapasztaljuk. Többé már nem mehetek napra? Hogyan kezeljem a tüneteket? Milyen súlyos a baj? Mikor forduljak orvoshoz? Összeszedtük a válaszokat a legégetőbb kérdéseitekre, hogy családotokkal együtt a lehető legnagyobb biztonságban élvezhessétek a nyarat és a napfényt.

A napallergia az immunrendszer túlzott reakciója a napfényre, Többnyire a nyakon, a kézfejen, a karokon, illetve az alsó lábszáron jelentkezik viszkető vörös foltok formájában. Ritkán csalánkiütést vagy apró hólyagokat is okozhat, súlyosabb esetekben pedig a ruhával fedett bőrterületre is átterjedhetnek a tünetek.

Mitől alakul ki napallergia?

Bizonyos gyógyszerek, vegyi anyagok és egészségügyi állapotok napérzékenységet okozhatnak. Nem tudjuk biztosan, hogy miért alakul ki napallergia egyes embereknél, de úgy tűnik, öröklött tulajdonságok is szerepet játszhatnak a folyamatban.

Kockázati tényezők

A napallergiás reakciók az alábbi esetekben fordulnak elő leggyakrabban:

  • Bárki szenvedhet napérzékenységben, de a világos bőrűek fokozottan veszélyeztetettek.
  • Bizonyos anyagok allergiás tüneteket válthatnak ki napozás hatására. Ezek lehetnek illatanyagok, fertőtlenítőszerek vagy egyéb vegyszerek.
  • Egyes gyógyszerek miatt fokozottan érzékenyek lehetünk a napfényre. Ilyenek például a tetraciklin típusú antibiotikumok, a szulfát alapú gyógyszerek és a ketopfrofén tartalmú fájdalomcsillapítók.
  • Bizonyos bőrbetegeségek, -gyulladások növelik a napallergia kockázatát.
  • Ha egyenes ági rokonunknál kialakult a tünetegyüttes, nálunk is nagyobb az eséllyel jelennek meg a panaszok.

A napallergia tünetei

Az allergiás reakciók a probléma mértékétől függően széles skálán mozoghatnak:

  • vörösség
  • viszketés, fájdalom
  • apró dudorok, amelyek foltokat képeznek
  • hámlás, kérgesedés
  • hólyagképződés, csalánkiütés

A tünetek jellemzően a napozásnak kitett bőrön jelentkeznek, és többnyire a napozás után néhány perccel vagy órával alakulnak ki, de lehetséges a késleltetett reakció is.

Az allergiás kiütések főbb típusai

A leggyakoribb napozással összefüggő bőrprobléma, ami az emberek közel 10 százalékát érinti, a polimorf fénykiütés (PLE). Röviddel a napfénynek kitettség után bőrünk kipirosodik és viszket. Jellemzően a karon jelennek meg a tünetek, és akár egy hétig is eltarthat, amíg az allergiás reakciók megszűnnek.

Az acne aestivalis (mallorca akné) kialakulásában az UV-sugarak mellett bizonyos kozmetikai összetevők is szerepet játszanak. Klinikai tünetei hasonlítanak a PLE-re.

A fotoallergikus és fototoxikus fényreakciók gyulladásként jelentkező bőrelváltozások, amelyeket az UV-sugárzás mellett fototoxikus (bizonyos növényi összetevők) vagy fotoallergén (gyógyszerek, illat- és színezőanyagok) hatóanyagai váltanak ki. A tünetet dudorok képében jelentkeznek a bőrfelszínen. Allergiás bőrkiütés elleni krém alkalmazásával, illetve a felsorolt anyagok kerülésével jól orvosolható ez a bőrbetegség is.

Bevált módszerek napallergia ellen

A napallergia enyhe esetei kezelés nélkül is elmúlhatnak, de sokat tehetünk bőrünk egészségének megóvásáért, ha extrán hidratáljuk napozás utáni készítményekkel. Kipróbálhatunk olyan ételeket, táplálékkiegészítőket is, melyek béta-karotint tartalmaznak!

Mindenképp fordulj bőrgyógyászhoz, ha súlyos vagy tartós tüneteket tapasztalsz. A vényköteles szteroidos krémek, tabletták, antihisztamin tartalmú gyógyszerek szépen helyrehozzák a gyulladt, irritált bőrfelületet.

A napkiütés megelőzése

Ha fokozott napérzékenységet tapasztalsz, tégy óvintézkedéseket, hogy elkerüld a bajt:

  • Kerüld a napot délelőtt 10 és délután 4 óra között, ilyenkor a legerősebb az UV-B és az UV-A sugárzás, ami a leginkább károsítja bőrödet.
  • Fokozatosan növeld a szabadban töltött időt már tavasztól, hogy bőröd alkalmazkodhasson a napfényhez, és ne hirtelen kelljen nyáron hozzászoknia a több órás erős sugárzáshoz.
  • Viselj napszemüveget és jól fedő ruhadarabokat. A hosszú ujjú ingek és a széles karimájú kalapok remek védelmet jelentenek az UV-sugarak ellen. A túl vékony és laza szövésű anyagok viszont szemernyit sem óvnak a káros hatásoktól.
  • Használj széles spektrumú, legalább 30-as faktorú fényvédő krémet. Bőségesen kend be magad és családtagjaidat naptejjel, majd ismételd legalább kétóránként a krémezést, főleg, ha izzadékony vagy, vagy időnként megmártózol a vízben.
  • Kerüld a már ismert allergizáló anyagokat. A zeller és a citrusfélék például fokozhatják a fototoxikus reakciókat, de lehet, hogy a gyógyszeredet kell lecserélned, ha abban található valamilyen fényallergiát kiváltó összetevő.
  • Napozás előtt ne használj kozmetikumokat, parfümöt közvetlenül a bőrön, mert ezek is hajlamosíthatnak a fényérzékenységre.
Termékek
Üzletkereső
Belépés
Kosár