Napozás után viszkető, vörös foltok jelennek meg a bőrödön? Ne aggódj, van gyógymód a napallergia tüneteire. Így óvd a bőrödet, hogy megelőzd a napkiütést!
A napallergia kifejezést olyan állapotok leírására használjuk, amikor a napfénynek kitett bőrön viszkető, vörös kiütések jelennek meg. Számos kérdés felmerülhet bennünk, amikor ezeket az allergiás reakciókat tapasztaljuk. Többé már nem mehetek napra? Hogyan kezeljem a tüneteket? Milyen súlyos a baj? Mikor forduljak orvoshoz? Összeszedtük a válaszokat a legégetőbb kérdéseitekre, hogy családotokkal együtt a lehető legnagyobb biztonságban élvezhessétek a nyarat és a napfényt.
A napallergia az immunrendszer túlzott reakciója a napfényre, Többnyire a nyakon, a kézfejen, a karokon, illetve az alsó lábszáron jelentkezik viszkető vörös foltok formájában. Ritkán csalánkiütést vagy apró hólyagokat is okozhat, súlyosabb esetekben pedig a ruhával fedett bőrterületre is átterjedhetnek a tünetek.
Bizonyos gyógyszerek, vegyi anyagok és egészségügyi állapotok napérzékenységet okozhatnak. Nem tudjuk biztosan, hogy miért alakul ki napallergia egyes embereknél, de úgy tűnik, öröklött tulajdonságok is szerepet játszhatnak a folyamatban.
A napallergiás reakciók az alábbi esetekben fordulnak elő leggyakrabban:
Az allergiás reakciók a probléma mértékétől függően széles skálán mozoghatnak:
A tünetek jellemzően a napozásnak kitett bőrön jelentkeznek, és többnyire a napozás után néhány perccel vagy órával alakulnak ki, de lehetséges a késleltetett reakció is.
A leggyakoribb napozással összefüggő bőrprobléma, ami az emberek közel 10 százalékát érinti, a polimorf fénykiütés (PLE). Röviddel a napfénynek kitettség után bőrünk kipirosodik és viszket. Jellemzően a karon jelennek meg a tünetek, és akár egy hétig is eltarthat, amíg az allergiás reakciók megszűnnek.
Az acne aestivalis (mallorca akné) kialakulásában az UV-sugarak mellett bizonyos kozmetikai összetevők is szerepet játszanak. Klinikai tünetei hasonlítanak a PLE-re.
A fotoallergikus és fototoxikus fényreakciók gyulladásként jelentkező bőrelváltozások, amelyeket az UV-sugárzás mellett fototoxikus (bizonyos növényi összetevők) vagy fotoallergén (gyógyszerek, illat- és színezőanyagok) hatóanyagai váltanak ki. A tünetet dudorok képében jelentkeznek a bőrfelszínen. Allergiás bőrkiütés elleni krém alkalmazásával, illetve a felsorolt anyagok kerülésével jól orvosolható ez a bőrbetegség is.
A napallergia enyhe esetei kezelés nélkül is elmúlhatnak, de sokat tehetünk bőrünk egészségének megóvásáért, ha extrán hidratáljuk napozás utáni készítményekkel. Kipróbálhatunk olyan ételeket, táplálékkiegészítőket is, melyek béta-karotint tartalmaznak!
Mindenképp fordulj bőrgyógyászhoz, ha súlyos vagy tartós tüneteket tapasztalsz. A vényköteles szteroidos krémek, tabletták, antihisztamin tartalmú gyógyszerek szépen helyrehozzák a gyulladt, irritált bőrfelületet.
Ha fokozott napérzékenységet tapasztalsz, tégy óvintézkedéseket, hogy elkerüld a bajt:
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülj új termékeinkről, ajánlatainkról, kedvezményeinkről.