Az álláskeresés egy jó önéletrajzzal kezdődik: ez lesz rólunk a legelső benyomás a reménybeli új munkahelyünkön, ezen múlik, hogy lesz-e egyáltalán esélyünk a személyes bemutatkozásra.
Nem szabad hát spórolnunk az energiával! Szánjunk időt arra, hogy megfelelő önéletrajzot állítsunk össze: olyat, ami nemcsak informatív, de formailag is megfelel a követelményeknek, jól vezeti az olvasó szemét, és éppen annyit árul el rólunk, ami felkelti az érdeklődést – se többet, se kevesebbet!
Ha valamilyen népszerű pozícióra jelentkezünk, könnyen megeshet, hogy a kiválasztást végző szakember csupán pár másodpercet fordít az önéletrajzunkra. Törekedjünk arra, hogy ilyen rövid idő alatt is képesek legyünk felkelteni az érdeklődést.
Mint minden, az önéletrajzírással kapcsolatos divat is folyton változik, így néha nehéz eligazodni abban, mi a megfelelő forma és tartalom. Ami tíz éve megnyerő CV-nek számított, könnyen lehet, hogy ma már nem hatásos.
Egyre több előregyártott sablon közül választhatunk, amelyek sok esetben megkönnyíthetik a dolgunkat, ám azért érdemes velük kritikusan bánni, nem szabad pusztán ezekre hagyatkoznunk – első lépésben találjuk ki, mit akarunk magunkról mutatni az önéletrajzunkkal, és aztán a sablont alakítsuk a céljainkhoz, ne pedig fordítva.
Annak érdekében, hogy megkönnyítsük a hozzánk jelentkezők dolgát, HR-osztályunk munkatársainak segítségével összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat azzal kapcsolatban, milyen a jó önéletrajz, illetve milyen sorrendben, milyen struktúrával érdemes egy CV-t felépíteni.
Lássuk!
- Hagyjuk le róla nyugodtan az önéletrajz szót – bőven elég, ha a nevünket felírjuk a lap tetejére, középre és nagybetűvel.
- Ha szeretnénk fotót tenni a CV-be, fontos, hogy olyan képet válasszunk, amely azt mutatja meg, hogy most milyenek vagyunk. Lehet, hogy egy tíz évvel korábbi fotón jobban tetszünk magunknak, de egy álláskeresés esetében sokkal fontosabb szempont, hogy olyan aktuális fényképet válasszunk, ami azt tükrözi, milyenek vagyunk most, a hétköznapokban.
- Nincs szükség sok személyes adat megadására: elegendő a telefonszám, az email-cím és a lakcím.
- Írjunk egy rövid szakmai összefoglalót, amelyben néhány mondatban összefoglaljuk a korábbi munkatapasztalatainkat, illetve mesélhetünk benne arról, milyen munkakörök érdekelnek bennünket. Kitérhetünk arra is, hogy mit gondolunk, melyek a legfontosabb, legértékesebb személyes tulajdonságaink, és milyen képességünket tudnánk jól kamatoztatni a megjelölt pozícióban.
- A szakmai tapasztalatok és az iskolai végzettség mindig fordított időrendi sorrendben szerepeljenek – a legfrissebbek legyenek legelöl!
- A képességeinkről szóló részben tüntessük fel számítógépes tudásunkat és nyelvismeretünket, illetve az is derüljön ki az önéletrajzunkból, hogy rendelkezünk-e jogosítvánnyal.
- A hobbinkról is írhatunk, de csak röviden. Minél specifikusabb és érdekesebb dolgot űzünk a szabadidőnkben, annál inkább érdemes feltüntetni a CV-ben. Önmagában az, ha szeretünk olvasni, nem biztos, hogy felhívja ránk a figyelmet, de ha úgy fogalmazunk, hogy az orosz irodalom nagy rajongói vagyunk, az kiemelhet bennünket a tömegből. Ha például versenyszerűen sportolunk, ne csak annyit írjunk be hobbiként, hogy futás, hanem tüntessük fel egy kihívást jelentő eredményünket is – mondjuk egy sikeresen lefutott félmaratont.
Ezt a struktúrát követve minden olyan információ helyet kap az önéletrajzunkban, ami fontos egy HR-es szakember számára.
Nézz körül az aktuális állásajánlataink között.