Számos gyógymód létezik leégésre, de érdemes inkább megelőzni a bajt. Mi a napégés? Milyen praktikákat vethetünk be a kellemetlen tünetek csillapítására?
Biztos te is jártál már úgy, hogy kifeküdtél a vízpartra abban a reményben, hogy szép aranybarnára sütteted magad a napon. Amikor azonban felálltál a nyugágyból, kiderült, hogy a színed inkább rákvörösre hasonlít. Mit tehetünk, hogy elkerüljük a napégés egészségügyi kockázatát? Mi a teendő, ha már megtörtént a baj? Mivel kezeljük és mit kerüljünk el, ha mielőbbi gyógyulást szeretnénk a leégés után?
A napégés elsősorban nem esztétikai kérdés, bár maga a látvány sem éppen szemet gyönyörködtető. A napfénykárosodásra vonatkozó egészségügyi figyelmeztetések ellenére gyakran még mindig nem teszünk meg mindent, hogy elkerüljük a gondokat. Lássuk, hogyan óvhatjuk meg bőrünket, és hol találunk enyhülést leégés ellen, ha túl sokáig időztünk a napágyon.
A nap háromféle ultraibolya sugarat bocsát ki:
Míg az UVC-sugárzás nem éri el a Föld felszínét, a két másik sugárzás behatol a bőrbe, és kellő óvintézkedés nélkül tartós károkat is okozhatnak.
A leégés tünete a kivörösödés és a fájdalom, ami általában néhány órán belül jelentkezik, miután a bőrt túl sok ultraibolya fény érte a nap vagy mesterséges források, például a napfénylámpa által. További panaszként hólyagosodást, ödémát, viszketést, hámló bőrt, kiütést is tapasztalhatunk, ami egészen hányingerig, lázig, hidegrázásig és akár ájulásig is fokozódhat.
Megfelelő védelemmel megelőzhetjük a leégést, és ezzel együtt a bőrrák egyes típusait.
A napégés kezelésére kitalált gyógymódok mérséklik a kipirosodott, gyulladt bőr fájdalmát. Íme néhány házi gyógymód:
Ritkán előfordulhatnak extrém esetek, amikor jobb, ha bőrgyógyászhoz fordulunk panaszainkkal. Ezeknél a tüneteknél érdemes látogatást tennünk orvosunknál:
Sürgősségi ellátásra szorulunk:
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülj új termékeinkről, ajánlatainkról, kedvezményeinkről.