A laktózérzékenység egy igen gyakori emésztőrendszeri probléma (az európai lakosság 14-40%-át érinti), amely a tejcukor lebontásához szükséges laktáz enzim hiányából vagy alacsony szintjéből ered.
A laktózérzékenység – vagy tejcukor-intolerancia – olyan emésztési zavar, amely során a szervezet képtelen lebontani a tejcukrot vagy laktózt. Ez gyakran okoz emésztési problémákat, ezért a laktózérzékenyeknek speciális étrendre vagy laktáz enzimet tartalmazó étrendkiegészítők alkalmazására van szükségük.
Manapság sokan diagnosztizálják magukat az interneten terjedő információk vagy az ismerősök véleménye alapján, azonban a dietetikusok hangsúlyozzák: mindenképp konzultáljunk orvossal, mielőtt egy esetleg káros diétába kezdünk. A laktózérzékenység tünetei természetesen általában az emésztéssel kapcsolatosak: laktózt tartalmazó étel vagy ital fogyasztása után az érintettek gyakran tapasztalnak puffadást, hasmenést, hasfájást – ezek a tünetek lehetnek enyhék vagy akár súlyosak is. Azonban ezek a jelek másra is utalhatnak, például más emésztőrendszeri betegségre, helytelen életmódra (mozgáshiány, ülőmunka), vagy akár lisztérzékenységre. Viszont, ha önhatalmúlag elhagyjuk a laktózt tartalmazó élelmiszereket, könnyen alakulhat ki kalcium- és D-vitamin-hiány a szervezetben, miközben rejtve marad egy más típusú probléma.
Amennyiben kiderül, hogy laktózérzékenységgel állunk szemben, kétféle megoldás merül fel. Az egyik ilyen a tejtermékek fogyasztásának elhagyása – ebben az esetben fontos, hogy az ezáltal kieső vitaminokat és ásványi anyagokat más formában juttassuk be a szervezetbe, hogy elkerüljük a hiányállapotok kialakulását. A másik lehetőség a laktáz bevitele a tejtermék fogyasztása előtt (tabletta vagy csepp formájában), ezzel pótolva a hiányzó enzimet.
Emellett ma már számos termék kapható laktózmentes változatban – így könnyen hozzájuthatunk tejekhez, túróhoz stb., amiket bármikor fogyaszthatunk. Szakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy míg a tej tartalmazza a legtöbb tejcukrot, addig a friss sajtokban minimális, míg az érleltekben egyáltalán nem található.