A vallási ünnepek közül a húsvét az egyik legjelentősebb: az Újszövetség szerint Jézus keresztre feszítését követően harmadnapon, vasárnap támadt fel. Húsvét hétfő a locsolkodás napja, ami termékenységi jelkép is egyben, és utal a keresztelés szokására is. Ma már sokan amiatt fintorognak, mert nem elég illatos a locsolók kölnije, de ilyenkor érdemes felidézni, hogy korábban nem finomkodtak ennyire a fiatalemberek: a lányos házakhoz nem kölnikkel, hanem jellemzően egy vödör vízzel érkeztek! Ezt a hagyományt ma már kevés helyen tartják, de az biztos, hogy a locsolókat illik megvendégelni, a hímes tojás pedig elmaradhatatlan!
A húsvéti készülődésbe vonjuk be a gyerekeket is. Készítsünk velük papírnyuszi girlandokat, vattából bárányt, színes papírokból koszorút – az interneten rengeteg jobbnál jobb ötlet van, amik közül a gyerekek életkorának megfelelő dolgokat választhatunk. De ha csak a magunk örömére díszítjük fel a lakást, akkor is belefoghatunk az alkotásba: az ajtódíszek, az asztali dekoráció elkészítése remek lehetőséget ad a kreatívkodásra.
A barka a húsvéti asztal egyik elmaradhatatlan kelléke, sok helyen a tojásfa is ebből készül. Azt azonban kevesen tudják, mit jelképez: mikor Jézus bevonult Jeruzsálembe, az ünneplő tömeg pálmaágat lengetett. Ezt a pálmaágat helyettesíti a barka, amihez a néphagyomány szerint számos hiedelem fűződik, sőt gyógyító hatást is tulajdonítottak neki.
És ha már tojásfa!
Húsvétkor természetesen nem hagyhatjuk ki a tojásfestést, ami gyerekekkel is nagyon izgalmas. A festés nem is igényel hosszas előkészületeket és utánajárást, mivel a legtöbb háztartásban megtalálhatók azok a kellékek, amikkel természetes és környezetbarát módon festhetjük meg a hímes tojásokat. Készíthetjük egész vagy kifújt tojásokból, mindkét esetben jó alapos átdörzsöléssel, tisztítással kezdjük a munkát! A tojásokat főzhetjük a színezőanyaggal együtt, vagy a főtt tojásokat áztathatjuk a már korábban felfőzött színezőlében. A tojásokat tegyük lábasba, öntsük fel vízzel, fedjük be a választott növénnyel vagy szórjuk meg a fűszerrel. Adjunk hozzá 2 evőkanál ecetet (0,25 l vízhez), hogy a végeredmény fényesebb legyen, majd főzzük 15-20 percig! Ezt követően is hagyjuk még ázni a tojásokat (akár egy egész éjszakán át), hogy élénkebb színt kapjanak. Még szebb lesz az alkotásunk, ha szárazra törlés után a tojásokat bedörzsöljük egy kis étolajjal.
Az alábbi zöldségek, fűszerek a legtöbb háztartásban megtalálhatók, és csodaszép tojásokat készíthetünk a főzetükből.
- Sárga: áztassunk be kurkumát, sárgarépát, citrom- vagy narancshéjat, majd főzzük fel!
- Pirosas barna: a tojásokat a vöröshagyma héjával főzzük, majd addig hagyjuk a lében, amíg elérik a kívánt színt.
- Ibolya: a céklalében főtt tojások gyönyörű ibolyaszínűek lesznek.
- Kék: apróra vágott vörös káposztát főzzünk a tojásokkal, és hagyjuk őket ázni egy éjszakán át!
- Zöld: spenótlevéllel főzve szép zöld tojásokat kapunk.