A kempingezés nem ment ki a divatból, sőt ma is nagy népszerűségnek örvend. A sátorozással kapcsolatban rengeteg előnyt fel lehet sorakoztatni, a teljesség igénye nélkül összegyűjtöttünk párat:
- kilépünk a komfortzónánkból
- a gyerekek közelebb kerülnek a természethez, megismerik az erdő növényeit, állatait, neszeit
- igazi családi csapatépítő: mindenkinek megvan a feladata, és az otthoninál kiszolgáltatottabb helyzetek összerázzák a felnőtteket, gyerekeket
- csökkentjük a képernyőidőt
- több időnk jut beszélgetni, együtt játszani, olvasni
Persze a fent említett indokoknak is megvan a másik oldala, amik feszültségeket is szülhetnek, ezért érdemes előre lefektetni a szabályokat. Beszéljük meg előre, hogy teljesen lemondunk-e a kütyüzésről – ha igen, akkor mi is tartsuk be, és ne legyen titokban csetelés, hírolvasás! –, vagy megengedett-e napi 20 perc online idő. A feladatokat is úgy osszuk le, hogy mindenki számára kivitelezhető legyen: a gyerekek életkoruknak megfelelően részt vehetnek a sátorépítésben, tűzgyújtásban, főzésben.
Mivel az otthoni hétköznapokban mindig van mihez nyúlni, ha felüti a fejét az unatkozás, készüljünk okosan: ha autóval megyünk, ne spóroljunk a holmival, és csomagoljunk be társasokat, kártyajátékokat, esetleg ceruzakészletet és színezőket, és ha van, dobjunk be a táskába növény- és állathatározó zsebkönyveket, amik izgalmas felfedezőúttá teszik a sátrazást. Ne maradjanak otthon a tollaslabdaszettek, frizbi, labda sem!
A kicsik számára nagyon izgalmas az esti sötétség, az állatok neszezése. Készüljünk arra is, ha esetleg félnek: ne felejtsük otthon a megszokott alvós plüsst vagy takarót, és jó, ha mindenkinek van saját fejlámpája, amit önállóan is fel tud kapcsolni.
Az indulás előtti napokban már állítsd össze a listát azokról a dolgokról, amik semmiképp nem maradhatnak otthon (ruhaneműk, étkezéssel kapcsolatos és higiéniai felszerelés, elsősegélykészlet stb.), és közösen beszéljétek át, ki mit pakol a saját táskájába!
Ha pedig minden megvan, nincs más hátra: kalandra fel!