• Delivery Országos kiszállítás, 30.000 Ft felett és egyben 50 kg alatt szállítási díj nélkül!
 
Termékek
Akció
Kedvencek
Kosár
Házimunka lépései

Házimunka lépései: tedd élvezhetővé az unalmas feladatokat

A házimunka feladatai a legkevésbé sem izgalmasak. Cikkünkben mégis arra teszünk kísérletet, hogy a házimunka lépéseit élvezetesebbé tegyük!

A házimunka feladatai a legkevésbé sem izgalmasak. Az időigényes, visszatérő feladatoktól azonban sajnos nem tudunk megszabadulni. Cikkünkben arra teszünk kísérletet, hogy a házimunka lépéseit élvezetesebbé tegyük!

Házimunka: kellemetlen, de elkerülhetetlen feladat

Téged is kellemetlen érzés fog el, ha a házimunkára gondolsz? Megértjük, a legtöbben így vagyunk ezzel. A házimunka kellemetlen, de elkerülhetetlen feladat, így halogatás helyett érdemes inkább minél hamarabb belevágni, hogy minél hamarabb végezz vele. A házimunka halogatása rendszerint ahhoz vezet, hogy még több feladat halmozódik fel, a kis gondok még nagyobbak lesznek, így plusz erőfeszítésbe és időbe kerül majd megcsinálni őket. Tedd élvezhetővé az unalmas feladatokat hasznos tippjeink segítségével, hogy neked is izgalmasabb és élvezetesebb legyen a takarítás!

Lehetnek élvezetesek a házimunka feladatok?

Vajon lehetnek élvezetesek a házimunka feladatok? A válaszunk az, hogy igen! A házimunka gyorsan elvégezhető, csak egy kis tudatosságra van szükség hozzá. Sőt, még szórakoztató és hasznos időtöltés is lehet, ha tudsz élni a lehetőséggel.

Takarítás közben hallgass zenét, érdekes podcast előadást vagy hangoskönyvet, így az unalmas és monoton tevékenység közben lehetőséged van egy kis kellemes kikapcsolódásra.

Gyújts be egy füstölőt vagy illatpárologtatót, hogy megalapozd a kellemes atmoszférát már a házimunka terv elkészítése alatt! Nincsen ugyan egyetlen jól bevált receptünk, hiszen mindenki egyedi igényekkel és érdeklődéssel rendelkezik, de biztosan te is találsz pár hasznos tippet, ami beválik majd számodra és segít kellemesebbé tenni a házimunkát. Ha szeretnéd megtudni, hogy lehetnek élvezetesek és gyorsan elvégezhetők a házimunka feladatok, tartsd velünk cikkünkben!

Házimunka lépései

Kezdetben tekintsük át a házimunka lépéseit! A tudatos készülődés mindenekelőtt elsőbbséget élvez.

0. Házimunka terv

A házimunka első lépése a tervezés. A feladatokat csoportosítani lehet időigény, komplexitás és személyes attitűd (mennyire áll közel a szívünkhöz az adott feladat) szerint. Ezen szempontok figyelembevételével összeállítható egy saját házimunka terv, ami biztosítja a feladatok gyors és hatékony elvégzését.

Ha van olyan feladat, ami könnyű, gyorsan elvégezhető és még szereted is, kezdj azzal! A kezdeti siker megadja a löketet a folytatáshoz, segít bemelegíteni, ráadásul jó érzéssel tölt majd el az a gondolat, hogy bizonyos lépéseket hamar kipipáltál.

Sokan a nehezebb feladatokkal szeretnek kezdeni, hogy hamar letudják azt, ami a legnagyobb kellemetlenséget jelenti. A kisebb és könnyebb feladatok elvégzése ezt követően már relatív könnyedséget jelenthet.

Egy jó trükk: a nagytakarítást megelőző napon megcsinálhatsz pár kisebb feladatot, ezáltal előre dolgozhatsz és felgyorsíthatod a másnapi munkafolyamatot.

1. Rendrakás

A nagytakarítást megelőző nap érdemes egy kis időt szánni a rendrakásra, így másnap nem kerülnek az utadba olyan tárgyak, amelyek lassítják például a porszívózást vagy a portörlést. Nincs is rosszabb annál, mint amikor porszívózás közben innen-onnan előkerülnek a gyerekjátékok, az elejtett hajgumik vagy a földön felejtett ruhadarabok, amiket felszív a porszívó.

Az ilyen balesetek kizökkentenek a rutinból, hiszen meg kell állnod, hogy kiszedd a felszívott tárgyat a porszívó portartályából. Kerüld el az ehhez hasonló helyzeteket, amelyek hátráltatnak a feladatok gyors elvégzésében! A nagytakarítást megelőző napon már ne legyenek elhagyott ruhadarabok, játékok és más apró tárgyak a földön. Mosogass el minden konyhai edényt és pakold el a megfelelő helyre, hogy amikor a konyhában takarítasz, ne legyenek útban!

A rendrakás jelentősen felgyorsítható azáltal, ha a hétköznapok során is törekedsz arra, hogy használat után mindent visszategyél az eredeti helyére. Akár 30 perccel is csökkentheted a takarítás időtartamát, ha minden nap odafigyelsz a rendre.

Extra tipp: Használj praktikus rendszerezőket és tárolókat a lakásban, amelyek segítenek tisztán és rendezetten tartani a háztartásban fellelhető tárgyakat.

2. Portörlés

Érdemes a takarítást a portörléssel folytatni. A portalanítás elengedhetetlen része a házimunkának.

A leszálló por rendszerint megtapad a lakás különböző vízszintes felületein, például a könyvespolcon, a kanapén, a dohányzóasztalon és az íróasztalon. Porszívóval ezeken a helyeken rendszerint nem szokás takarítani, így a portörlés segíthet eltávolítani a nem kívánatos szennyeződést. Hiába szántál rengeteg időt a porszívózásra és a felmosásra, ha a portörlésre nem kerül sor, hamarabb fogod piszkosnak látni a lakást. A megmaradt pollen, házipor, állatszőr rátapad a ruhádra, a bőrödre, illetve átszáll a lakás más pontjaira, akár még aznap, miután kitakarítottál.

Szerezz be egy kényelmes fogású portörlőt és még a porszívózás előtt törölgesd át gyorsan a háztartás azon részeit, ahol szerinted gyakran megtapad a piszok! A portörlésben akár a gyerkőcök is tudnak neked segíteni, hiszen könnyen elvégezhető tevékenység, ami számukra gyakran még szórakoztató is.

3. Porszívózás

A portörlést követően jöhet a porszívózás. A legtöbben nem kedvelik ezt a tevékenységet. Ennek oka leggyakrabban maga az eszköz használatának kényelmetlensége. Az olcsóbb, nagyobb súlyú, robosztus porszívók, amelyek a konnektorba csatlakoztathatók gyakran nehezen mozgathatók, mindenbe beleakadnak, nem férnek be bizonyos helyekre, a zsinór folyton gabalyodik és beleakad az ember lábába.

Ez a sok kellemetlenség viszont kiküszöbölhető egy modernebb porszívó beszerzésével. Rengeteg felhasználóbarát eszköz kapható a piacon, amelyek könnyűek, vezeték nélküliek és tökéletesek egy hosszabb házimunka elvégzésére is. A megfelelő porszívó segít kényelmesebbé és gyorsabbá tenni a házimunkát, így mindenképpen érdemes elgondolkodni egy ilyen beruházáson. Ha már rendelkezésedre áll a megfelelő eszköz, hidd el, öröm lesz a takarítás.

A porszívózásnak nincsenek szabályai, kezd abban a helységben, ahol szeretnéd. Ha szeretsz a könnyebb feladatokkal előbb végezni, érdemes ott kezdened, ahol kevesebb a bútor, például az előtérben vagy a fürdőszobában, folyamatosan haladva a zsúfoltabb részek felé.

A nappali, a hálószobák jellemzően nagyobb falatot jelentenek, hiszen itt még gyakran a szőnyegek, bútor alatti részek porszívózásával is számolni kell. A szőnyegeket érdemes a porszívózás kezdete előtt kirázni. Ezt akár előző nap is megcsinálhatod ezzel felgyorsítva a másnapi porszívózás. Az ágy alatti részek porszívózásában segíthet, ha mozgófejes porszívót használsz, ami rugalmasan forog a megfelelő irányokba.

4. Felmosás

A porszívózást követően jöhet a vizes felmosás. Érdemes még a porszívózás kezdete előtt előkészíteni a felmosóvizet, így azonnal, gondolkodás nélkül neki is tudsz látni a feladatnak. Kifejezetten felmosáshoz ajánlott fertőtlenítőszert keverj össze egy kis illatosító anyaggal, így a végén tökéletesen tiszta és illatos lesz majd a lakás.

Tipp: akár házilag is készíthetsz tisztítószert ecet és illóolajok segítségével, ha a természetes megoldásokat kedveled.

A felmosáshoz mindössze egy kézre eső, kényelmes felmosórongyra és vödörre lesz szükséged, amiket bármely kisboltban beszerezhetsz. Ne használj túl sok vizet és csavard ki jól a felmosórongyot, különben nehezebben szárad meg a padló. A parkettának nem tesz jót, ha nagyon eláztatod, így erre érdemes figyelni. Felmosás előtt nyiss ablakokat, ajtót, hogy a kialakuló huzat miatt hamarabb felszáradjon a felület!

+ Egyéb feladatok

Minden háztartás egyedi, vagyis megvannak a maga jellegzetességei. Vannak olyan feladatok, amiket nem szükséges minden héten megcsinálni. Az ablakok lemosása, a kertgondozás, a függönyök leszedése és megtisztítása, a fiókok rendszerezése, rendrakás a ruhásszekrényben, az akvárium takarítás, hűtő és kádtakarítás, rendszerint sok időt vesz igénybe, ezért érdemes külön napot rászánni a nagytakarítás mellett. Ne feledd: nem kell mindent egyszerre, egy nap alatt megcsinálnod! Oszd be a feladatokat, ahogy neked kényelmes.

Összefoglalva:

  • Kezdj a könnyebb, egyszerűbb és kisebb feladatokkal.
  • Amit csak lehet, csinálj meg előre, ezáltal felgyorsíthatod a házimunkát és tudatosan, logikusan haladhatsz a feladatok között.
  • Ne hagyj ki lépéseket, tartsd be a fentebb leírt sorrendet a tökéletes végeredmény érdekében: rendrakás, portörlés, porszívózás, felmosás.
  • Az egyéb feladatokat időzítsd inkább más időpontra, ha sok energiát és időt igényelnek.
  • Végezz időszakosan egy-egy nagytakarítást, például negyedévente, minden hónap elején.
  • Alakítsd ki a saját rendszered és tartsd magad ahhoz, ami a legjobban beválik.
  • Ha teheted, oszd meg a házimunkát másokkal, így nem kell minden terhet egyedül viselned.

Tippek a házimunka gyors elvégzéséhez

A házimunka lépései és a feladatok ismertetése után következzenek a hasznos tippek, amikkel élvezetesebbé teheted a házimunka elvégzését.

1. Házimunka gyerekeknek

A házimunkával nem kell egyedül megküzdened, nyugodtan kérheted a családtagjaid segítségét! A gyerekek rendkívül kedvesek tudnak lenni és önszántukból örömmel segítenek a feladatok elvégzésében. Miben tudnak segíteni a gyerekek?

Házimunka gyerekeknek, amelyek könnyen elvégezhetők:

  • Ágyazás, párnahuzat lecserélése
  • A tiszta ruhák kiteregetése, ruhahajtogatás
  • Mosogatás, edények elpakolása
  • Játékok elpakolása
  • Söprögetés, portalanítás, törölgetés
  • Felmosás

Természetesen a gyermek korának és érdeklődésének megfelelő feladatot adjunk. Sose erőltessük rá gyermekünkre valamely házimunka elvégzését, mert az rendkívül káros tud lenni később. Ha nincs kedve kivenni a részét a házimunkából, magyarázzuk el neki a munkamegosztás fontosságát!

házimunka gyerekekkel

Fontos: az, hogy másoknak segíthet, legyen számára a jutalom! Ne tárgyi ajándékokkal motiváljuk a gyereket, ne vesztegessük meg, ha segít nekünk. A jövőben ez káros magatartáshoz vezethet, hiszen mindig ilyen elvárásai lesznek majd velünk szemben és nem tanulja meg, milyen önzetlenül segíteni másokon.

2. Házimunka beosztás táblázat

Egy házimunka beosztás táblázat elkészítésével összesítheted és rendszerezheted az egyes feladatokat, valamint hozzárendelheted az elvégzendő feladat időpontját, napját és azt a személyt, aki megcsinálja majd. Egy ilyen rendszer rendkívül szervezetté és hatékonnyá tudja tenni a házimunka elvégzését. Ha mindenki tisztában van azzal, neki pontosan mi a feladata, nem megy el idő menet közben kérdezéssel, szervezkedéssel.

Mik az előnyei?

  • Felgyorsítja a házimunka elvégzését
  • Segít a feladatok igazságos elosztásában
  • Segít átlátni a munkafeladatokat
  • Rendszerez
  • Segít előre tervezni például a tisztítószerek, eszközök beszerzését
  • Gyorsan összeállítható, és ezt követően újra és újra használható
  • Személyre szabható, menet közben javítható

Erre a feladatra már különböző applikációk is elérhetők.

3. Házimunka megosztása

A gyerekek mellett a partnered és a családtagjaid is rengeteg segítséget nyújthatnak. Egy háztartásban alapvető, hogy a felek megosztják egymás között a teendőket, beleértve a házimunkát is. A munkamegosztás felgyorsítja a háztartási teendők elvégzését, emellett pedig nem hárítja kizárólag egy emberre a kellemetlen feladatokat. Ez segíthet megteremteni egy nyugodtabb légkört az egyén számára és megalapozhatja a jó hangulatot a takarításhoz.

Beszéljétek meg a családban, hogy ki milyen feladatokat vállal. A legtöbben más-más háztartási teendőket szeretnek megcsinálni, ami azért is jó, mert mindenki a maga kedvére valót tudja elvégezni. Ha ki nem állhatod a felmosást, a partnered pedig a porszívózást, cseréljetek feladatot! Amíg a partnered porszívózik, te elvégezheted az egyéb feladatokat, mint például ruhahajtogatás, teregetés, ablakmosás.

Termékek
Üzletkereső
Kosár