Az emberi szervezet nagy része vízből áll (egy felnőtt szervezetének 50-55%-a!), amit sokan tudnak ugyan, mégis kevesen fordítanak kellő figyelmet a megfelelő folyadékbevitelre. Pedig sejtjeink alkotóeleme a víz, és ahhoz, hogy sejtjeink, szerveink megfelelően működjenek, naponta átlagosan 2,5-3 liter folyadékot el kéne fogyasztanunk.
Ez a salakanyagok kiválasztása, a vérnyomás szabályozása és a megfelelő testhőmérséklet fenntartása miatt is nagyon fontos! Arról nem is beszélve, hogy a kozmetikai ipar sem hiába rukkol elő újabb és újabb készítményekkel: a bőr felszínén található hidrolipid réteg felnőttkorban már nem olyan friss, mint a kisgyermekek esetében. A bőrt víztartalmának csökkenése miatt szárazabbnak érezzük, mélyülnek a ráncok, ráadásul kevésbé lesz ellenálló a kórokozókkal szemben. Márpedig ha a szerveink nem jutnak elég folyadékhoz, akkor elsőként a bőrtől vonják el azt, ezért az önmagában nem elég, ha éjjel-nappal hidratáló krémmel ápoljuk a bőrünket, a belső folyadékpótlásról is gondoskodni kell.
Mivel akár 2%-os folyadékcsökkenés is okozhat fáradtságot, gyengeséget, a 2-3 litertől ne ijedjünk meg, inkább tudatosítsuk azt, hogy elegendő alkalommal igyunk. Persze ezt a mennyiséget sok minden befolyásolja: sportolás után például az elvesztett folyadékmennyiség 125-150%-át érdemes pótolni! De hasonló a helyzet hasmenés esetén, amikor szintén elengedhetetlen a megfelelő pótlás, hogy elkerüljük a szervezet kiszáradását.
Ha csecsemő, kisgyerek van a családban, fordítsunk még nagyobb figyelmet arra, hogy sokat igyanak, mivel az ő szervezetük víztartalma még jelentősen magasabb, mint a felnőtteké, ezért a kiszáradás veszélye is jobban fenyegeti őket. A lédús gyümölcsök, zöldségek, finom levesek jó szolgálatot tesznek, ahogy a joghurtok is, így nem kell pánikba esni, ha nem fogadják el a tizedik pohár vizet: keressünk számukra is alternatívákat!
A cukrozott üdítőitalok fogyasztását felnőtt és gyermek esetében is érdemes minimalizálni, mivel a szomjúságérzetet csak növelik, ahogy az elhízás veszélyét is. Az alkoholokkal is bánjunk csínján: szomjoltásra válasszunk alacsony alkoholtartalmú itokat!
A vízzel, teákkal jó szolgálatot teszünk a szervezetünknek, de készíthetünk izgalmas limonádékat, jeges teákat is. A teát forrázás, áztatás után felönthetjük hideg vízzel, és adhatunk hozzá jégkockát, vagy tegyük egyszerűen a hűtőszekrénybe!
A cukrot minden esetben kiválthatjuk mézzel, és ne fogjuk vissza magunkat: a friss citromlé mellett különböző gyümölcsökkel, uborkával is feldobhatjuk az italainkat!