A diabétesz világnapot 1991 óta tartjuk számon: minden év november 14-én kerül rá sor. De miért van szükség arra, hogy a figyelem középpontjába kerüljön?
A cukorbetegség globális probléma, ma már világszerte több mint 260 millió ember él ezzel a betegséggel. Külön aggodalomra ad okot, hogy a világon cukorbetegek milliói nem férnek hozzá a megfelelő ellátáshoz.
A cukorbetegek egyre növekvő számát látva a diabétesz világnapot elsőként 1991-ben szervezte meg a Nemzetközi Diabetes Szövetség és az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Az egyre nagyobb figyelemnek hála világszintű összefogás is történt: a Unite for Diabetes kampány eredményeként 2006. december 20-án az ENSZ Közgyűlés elfogadta a 61/225. sz. Határozatot, amely a cukorbetegség krónikus, életminőséget rontó és költséges voltára hívja fel a figyelmet. A Diabétesz Világnap 2007-től az ENSZ által felügyelt és támogatott Világ Egészség Nap.
Ne lepődjünk meg, ha november 14-én bizonyos épületek kék fénnyel lesznek megvilágítva: ma már világszerte egyre több épület borul kék színbe ezen a napon, hogy ezzel is felhívják a figyelmet a cukorbetegségre.
A cukorbetegeknek folyamatos gondozásra és az állapotuk figyelemmel kísérésére van szükség ahhoz, hogy együtt éljenek a betegséggel, és ne alakuljanak ki súlyos szövődmények. Épp ezért kiemelt figyelmet kell annak fordítani, hogy minél több ember részesüljön a megfelelő ellátásban.