A fogszuvasodás kialakulása:
a fogszuvasodás a fogfelszínen képződő lepedék (plakk) és a plakkban megtelepedő baktériumok anyagcsere folyamatainak eredménye. A fogszuvasodásért felelős baktériumok a cukrokból savakat képeznek, mely hatására a fog kemény szöveteiből ásványok lépnek ki, meggyengülnek. Először matt fehér folt keletkezik a fogzománc felszínén, ilyenkor még fluorid tartalmú fogkrém és helyes fogmosási technika a folyamatot visszafordíthatja. Hosszan fennálló savas hatás eredményeként a fogzománcon üreg keletkezik, a fogat be kell tömni, a folyamat ilyenkor már visszafordíthatatlan.
A szakember tanácsai a fogszuvasodás megelőzésére:
- A korosztálynak megfelelő fluorid tartalmú fogkrém használata főétkezések után, legalább reggeli és vacsora, ideális esetben ebéd után is
- A fogmosástól eltérő időben a fogszuvasodás megelőzésére ajánlott szájvíz használata
- Helyes fogmosási technika gyakorlása mind kézi, mind motoros fogkefe használatakor
- Új fogkefe használata 3 havonta, azaz évszakonként
- Fogközök tisztítása fogmosás után fogselyemmel és fogköztisztító kefékkel
- Gyakori új szuvasodás esetén heti egyszer patikában kapható magas fluorid tartalmú gél használata
- Kevés nassolás, a cukor tartalmú ételek, italok főétkezésekhez kapcsolt fogyasztása, utána fél órával fogmosás
Milyen egy jó kézi fogkefe?
A fogkefenyének ergonómikusnak kell lennie, helyes fogmosási technikát csak egy olyan fogkefével végezhetünk, amelyiknek a nyele a kezünknek kényelmes. Fontos, hogy a fogkefe fej kicsi legyen, így könnyen odaférhetünk vele a nehezen elérhető területekhez, mint pl. az utolsó fogaink vagy a fogak arc fele eső részei. A fogkefeszál legyen lágy (soft) és az is előnyös, ha a fogkefeszálak elvékonyodóak, mivel a vékony szálvégek kjválóan tisztítják az ínyszegélyt, ahol a lepedék képződik, illetve a fogközöket is könnyebben elérik, mint az egyenesre vágott fogkefeszálak.
Mikor kell lecserélni a fogkefét?
Ideális esetben három havonta, azaz évszakonként. Viszont aki erősen dörzsöli a fogait és azt látja, hogy fogkeféje elhasználódott, akár gyakrabban is új fogkefét kell vásároljon. Javasolt új fogkefét vásáolni akkor is, ha felső légúti fertőzésen estünk át, ugyanis a vírusok, baktériumok megtapadhatnak a fogkefén, és visszafertőzhetjük magunkat a fogkefénkkel. Hatékony mechanikai tisztítást csak megfelelő fogkefével tudunk végezni. Az évi ideális fogkefe mennyiség 4 db/fő/ év, ez a szám ma Magyarországon 1,3 db, ahhoz, hogy a szép, egészséges mosolyunkat meg tudjuk őrizni, tudatosan oda kell figyeljünk nemcsak arra, hogy milyen fogkrémet használunk, hanem arra is, hogy fogkefénket cseréljük le, amikor szükséges.
Dr. Tóth Tünde
fogszakorvos