Hallottál már a citromsav sokoldalúságáról? Tudtad, hogy nem csak a konyhában hasznosítható? Már mutatjuk is, hogy mit érdemes tudnod róla!
A lakásunkról alkotott első benyomás nagyon fontos, hiszen igényességünkről a külső megjelenésen túl, otthonunk is ugyanúgy árulkodik. A rendezettség, a friss illatok, a takaros szobák mind pozitív információt közölnek rólunk, de ami talán még fontosabb, hogy a tiszta és rendben tartott környezet ugyanúgy a mentális egészségünk részét képezi.
Az egyetlen probléma csupán, hogy az idill és a harmónia megteremtéséhez sajnos bizony a rendszeres takarítás is hozzájárul. Márpedig, ki az, aki felhőtlen jókedvvel áll neki a makacs szennyeződések eltávolításának? Na, ugye! Szerencsére napjainkban számos praktikus megoldás közül válogathatunk, hogyha még az otthonunk kisuvickolását is hatékonyan és környezettudatosan próbáljuk intézni. Tudtad például, hogy a citromsav legalább annyi mindenre képes, mint az ecet, és még sokkal “barátságosabb” savtípus is? Cikkünkben minden lényeges háztartási tippet megtalálsz vele kapcsolatban!
A citromsavról elsősorban mindenki a konyhára asszociál, ami egyáltalán nem véletlen. Felhasználható az otthon készített finomabbnál finomabb szörpök, lekvárok, dzsemek vagy gyümölcssaláták konzerválására, de a kedvenc tea ízesítésében is segítséget nyújthat. Pozitív tulajdonságai viszont nem csak ennyiben merülnek ki. Kevesen tudják, de a citromsav a konyhai felhasználáson bőven túlmutat, mert még a háztartás és a szépségápolás területén is lenyűgüző hatékonysággal képes kifejteni hatását. Lássuk, hogy miben rejlik a sokoldalúságának titka!
A citromsav egy teljesen természetes, savas kémhatású, kristályos szerkezetű antioxidáns, ami vízben könnyen oldódik. Az élelmiszerek csomagolásán gyakran E330-as számozásként fogod megtalálni, de ez ne zavarjon meg! A tévhittel ellentétben a citromsav semmilyen negatív hatást nem gyakorol a szervezetre, mi több, sok szempontból egy ökotudatos megoldás részét képezi. Mivel egy gyengédebb savtartalmú anyagról van szó, felhasználásában és kifejtett hatásában még az ecetet is lekörözi.
A citromsav szabad formájában számos gyümölcsben fellelhető – például cseresznye, szeder, szamóca –, de ahogy már a nevéből sejthető, a citrusfélék is bővelkednek benne. Előállítása számos módon történhet (és bármennyire meglepő), olyan növényi anyagokból is képesek kinyerni, mint a kukoricakeményítő vagy az ipari melléktermékként ismert melasz.
Szilárd halmazállapotának köszönhetően sok felhasználási módja ismertté vált, mert vízben oldhatósága miatt a nehezen tisztítható felületekre is könnyedén felvihető, egyéb takarítószerekkel is kombinálható – és ha igazán leleményesek vagyunk – egy-két praktika elsajátításával különálló készítmények is kreálhatók belőle (például: mosogatógép-tabletta, fürdőbomba stb.). A szódabikarbónához és az ecethet hasonlóan az ételkészítés során épp annyira hasznosítható, mint a takarítás terén.
Habár az ecet hatékonysága is vitathatatlan, bizonyos esetekben már olyan információkkal is találkozhatunk, ami épp negatív befolyását taglalja. A háztartási eszközök vízkőoldásával kapcsolatban ellenérvként gyakran felmerül, hogy az ecet sajnos a masinák alkatrészeit bánthatja/marhatja. Emellett, ha még banálisan is hangzik, sokan a kellemetlen szagát sem tudják elviselni, míg ezzel szemben a gyengédebb savbázissal rendelkező antioxidáns nemcsak kevésbé “színes-szagos”, de funkcionalitásában is megkérdőjelezhetetlen.
Ha már régóta azon dolgozol, hogy a háztartásodban minél kevesebb vegyszeres tisztítószer legyen, akkor most itt az újabb lehetőség, hogy még egyet elengedj! Igaz ugyan, hogy a bolti öblítők illatvilágát nem fogja utánozni, de a citromsavas víz funkciójában éppen ugyanazt a hatást képes elérni, mintha a klasszikus, “jól beváltat” alkalmaznád. Az egyetlen különbség, hogy így még egy lépést teszel az “ökotakarítás” felé.
Az alkalmazását nem kell túlgondolnod, hiszen amire szükséged van, az nem több 1-2 kiskanálnyi citromsavnál, egy pici edénynél és a langyos vagy meleg víznél. A képlet egyszerű, az oldatot csak addig kell kavargatnod, amíg nem látod, hogy a kristályos szerkezet feloldódik – utána mehet is az öblítő helyére! Ha mégis nagyon ragaszkodsz a finom illatokhoz, egy kis illóolajjal vagy mosóparfümmel megbolondíthatod a természetes, házilag készített öblítőszered!
Természetesen pontosan jól tudjuk, hogy az egyszerűség ellenére nem mindig könnyű két percet kiszakítani a mindennapokból arra, hogy ökotudatosan mossunk. Ilyenkor még mindig rendelkezésedre állnak a jó minőségű és pénztárcabarát bolti öblítőszerek, amiket az EcoFamily kínálatában pillanatok alatt meg is találsz!
A ruháidon túl, az edényeid is meghálálják majd, hogyha citromsavval ötvözöd a mosogatószered! A szisztéma egészen hasonló az előző ponthoz: használhatod puritán módon, meleg vízzel feloldva, majd a mosogatógép szintén öblítős rekeszébe betöltve. Ennél egy fokkal már bonyolultabb – de még így sem nehéz –, hogyha Te magad készítesz egy keveréket mosószódával, szódabikarbónával, folttisztító– és konyhasóval vegyítve. Az arányokat kiszabhatod egyedi módon, a lényeg, hogyha nem vagy megelégedve az eredménnyel, akkor a mosószóda és a citromsav egység adagján kell változtatnod! Pro tipp: a folttisztító só hatását 50 hőfokos mosás és hosszú áztatás nélkül is elő tudod hívni egy teáskanálnyi citromsavval!
Az egyik legszembetűnőbb és legkárosabb szennyeződés a vízkő, amitől mindenki szeretne pillanatok alatt megszabadulni. Az első gondolat, amikor meglátjuk? Mi más, mint az ecet! Azt viszont már tisztáztuk, hogy ennél létezik egy még tudatosabb lehetőség, ezért ebben az esetben is a citromsav felhasználására sarkallunk.
A szokásoshoz híven, a recept nem más, mint a citromsav és a melegvíz, de itt érdemes az oldatot egy spray-s flakonban elkészíteni! Elég csak összerázni, és kezdődhet is a takarítás könnyebbik része! Fontos tudnivaló, hogy a készítményt nem érdemes tárolni, így célszerű mindig annyit csinálni, amennyit biztosan el is használsz majd!
Erről már írtunk, de az ismétlés sosem árt: hiába nagyszerű és tudatos lépés az ecet használata a háztartási eszközök takarítására, intenzív maró ereje miatt egyes alkatrészekre jelentős negatív hatást gyakorol. Ha szeretnéd, hogy a kedvenc kávéfőződ és/vagy vízforralód még sokáig szolgáljon téged, a citromsav vizes oldatával helyettesítsd a korábban használt alternatívákat! Alapszabály: a vízforralóba literenként 1-3 evőkanál, míg a kávéfőző víztartályába literenként 1 evőkanál citromsavat tegyél, majd az oldatot hosszabb ideig hagyd állni az eszközökben!
Az utolsó felhasználási mód az egyik kedvencünk, mert túlmutat a sütés-főzés és a takarítás világán. Szereted a kényeztető, relaxáló fürdőket? Készíts citromsavból fürdőbombát! Szükséged lesz még hozzá szódabikarbónára – a biztos habzó hatás érdekében –, és hogy a megfelelő állagot el tudd érni, az sem árt, hogyha használsz egy kis kukoricakeményítőt! A nyugtató hatás kialakításához bátran használj olyan illóolajokat, vajakat, amik egyébként képesek elhozni a lelki békéd egy stresszes nap után! Itt és most tényleg csak a képzeleted szab határt!
Ahogyan mindennek, a citromsavnak is megvan a maga hátránya. Elenyésző ugyan, és egy kis odafigyeléssel kordában tartható, de szükség esetén fontos tisztában lenni vele. Abból kifolyólag, hogy a citromsav előállítása ellenőrzött körülmények között, de feketepenész-gombákkal történik, párás, nyirkos helyen való használatakor később penészedést okozhat.
Így azt tanácsoljuk, hogyha pontosan jól tudod, hogy az otthonodban melyek azok a területek, amelyek kifejezetten rosszul szellőznek, akkor azokon a részeken inkább alkalmazz más megoldást! Akkor sem kell kétségbe esned, hogyha a zöldes-barnás foltok már felütötték a fejüket, szerencsére penészedés ellen is akad néhány tippünk!
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülj új termékeinkről, ajánlatainkról, kedvezményeinkről.