• Delivery Országos kiszállítás, 30.000 Ft felett és egyben 50 kg alatt szállítási díj nélkül!
 
Termékek
Akció
Kedvencek
Kosár
Böjtölj az egészségedért!

Böjtölj az egészségedért!

A böjt nem emberi „találmány”: a természettel harmóniában élő őseink megfigyelték, hogy az állatok, ha betegek, általában nem esznek. Az emberek tanultak tőlük, és azt tapasztalták, hogy böjtöléssel gyorsabb a gyógyulás. Ez persze nem minden betegségre igaz, de az biztos, hogy Otto Buchinger, a róla elnevezett Buchinger-böjt megalkotója is állítólag böjtkúrával gyógyult ki súlyos reumatikus betegségéből, terápiáját pedig azóta is rengetegen alkalmazzák.

Sokan a böjt hallatán a vallásra asszociálnak, és való igaz: szinte minden vallásnak eleme. Nem csoda, hiszen a test méregtelenítésével egyidejűleg a szellem is „tisztul”, a böjtölés – ha a körülmények is adottak – egyfajta befelé figyelést, önmagunkban való elmélyülést is magával hoz.

A szervezetnek megvannak a saját méregtelenítő folyamatai, de időről időre érdemes megtámogatni egy alaposabb tisztítással, és ennek az egyik legrégebbi módja az, hogy időszakosan megvonjuk tőle a szilárd táplálékot. A Buchinger-böjt is erről szól: gyümölcs- és zöldséglevek, tea, ásványvíz fogyasztásával tisztul a szervezet, és a módszer megalkotója szerint szinte minden betegségre alkalmazható, többek között túlsúly és mozgásszervi panaszok, a legtöbb szív- és érrendszeri betegség, gyulladásos és fertőző betegségek, allergiás és emésztési zavarok esetén. A három napnál hosszabb böjtök során a belekben a méreganyagok feldúsulnak, ezért javasolják a bél tisztítását, de mivel a méreganyagok a bőrön keresztül is távoznak, a bőrápolásra is nagyobb hangsúlyt kell fektetni.

A szakértők egyetértenek abban, hogy terápia hatékonyabb, ha nyugodt környezetben végezhetjük, kiszakadva a hétköznapok stresszhelyzeteiből. Persze nem mindenki teheti meg, hogy hetekre elvonuljon, de érdemes a böjtölés során arra is figyelmet fordítani, hogy elcsendesedjünk, pihenjünk, és minél több időt töltsünk a természetben.

Ha valaki ódzkodik a léböjttől, vagy nem tudja beilleszteni az életébe, annak kisebb lépések is sokat érnek: már azzal is támogatjuk a szervezetünket, ha egy időre lemondunk például a húsról, az alkoholról, az édességről. Az internet tele van jobbnál jobb vegetáriánus receptekkel, így a megszokott étrendünktől elrugaszkodva is fantáziadús menüt állíthatunk össze.

Sokan vannak, akik az időszakos böjtölés mellett teszik le a voksukat, aminek szintén nagyon pozitív hatása lehet a szervezetre: megfelelően végezve nemcsak súlycsökkenést érhetünk el vele, de az anyagcserét is serkentjük. Az időszakos böjt során 24 óra alatt váltakoznak a böjtölési és az étkezési szakaszok. A legnépszerűbb a 16/8-as módszer: 16 óra telik el étkezés nélkül, a maradék nyolcban pedig lehet rendesen étkezni, persze lehetőség szerint egészséges, tápláló ételeket. Az 5/2-es verzió esetén az órák mellett a kalóriákat is számolni kell, ezért ez egy fokkal talán bonyolultabbnak tűnik, de idővel könnyen rutinná válik. Ebben az esetben a hét két napján maximum 600 kalória fogyasztható, a többi napon a normális étkezésünket tartjuk. A böjtölésre szánt két nap ne egymás után következzen, és a fennmaradó napokon – az előzőhöz hasonlóan – figyeljünk oda az egészséges, teljes értékű tápanyagbevitelre!

Válasszuk bármelyik típusú böjtölést, fontos, hogy támogassuk a kiválasztószerveket: a vesét, a májat, a beleket, a tüdőt és a bőrt. Fogyasszunk naponta 3 liter kalóriamentes folyadékot (a kávéról sem kell lemondani, de cukrot ne tegyünk bele), és akár tisztítást segítő teakeverékekkel is segíthetjük a méregtelenítő folyamatokat. Semmiképpen se kezdjünk böjtbe anélkül, hogy konzultálnánk háziorvosunkkal, aki pedig valamilyen krónikus betegségben szenved, mindenképpen kérje ki kezelőorvosa tanácsát.

Szintén érdemes szem előtt tartani a böjt lezárásának módját is. Ahogy a ráhangolódásra, úgy a böjt lecsengésére is fordítsunk figyelmet: a böjtölés végét ne a cukrászdában ünnepeljük meg!

Termékek
Üzletkereső
Kosár