• Delivery Országos kiszállítás, 30.000 Ft felett és egyben 50 kg alatt szállítási díj nélkül!
 
Termékek
Akció
Kedvencek
Kosár
Baba fogmosás

Babafogmosás: mikor és hogyan kell elkezdeni?

A fog- és szájápolás babák esetén is elengedhetetlen. Azonban nem mindegy, miképp tisztítjuk a picik fogait. Tudj meg mindent babafogmosás témában!

A fog- és szájápolás a babák esetén is elengedhetetlen. Azonban nem mindegy, miképp tisztítjuk a picik fogait. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat és megválaszoljuk a témában felmerülő gyakori kérdéseket.

Baba szájápolás a tejfogak megjelenése előtt

Bár a születést követő fél évben általában nem kezdődik meg a fogzás, mégis a kicsik szájápolására az első naptól érdemes kellő figyelmet fordítani. Az újszülöttek szájápolásához készített speciális eszközök vagy puha törlőkendő segítségével érdemes lefekvés előtt és étkezés után megtörölni a baba nyelvét és ínyét. Ez segít a szájában található lepedék eltávolításában.

Hány hónapos kortól mosható a baba foga?

A babafogmosás időszerűvé válik az első tejfog megjelenésével. A fogzás általában 6 hónapos kor körül kezdődik meg, rendszerint elsőként a frontfogak jelennek meg. Ezt követően az első és oldalsó metszőfogak bújnak elő az ínyből. Végül pedig 15-30 hónapos koruk között az őrlő fogak nőnek ki, ami gyakran nagyon kellemetlen számukra.

Fontos, hogy a fogmosás a napi rutin része legyen. Érdemes a megfelelő nevelési módszerekkel (például jutalmazás) egybe kötni a fogmosás élményét. Ez segíthet abban, hogy a későbbi években a gyermek magától kövesse a megfelelő száj- és fogápolási szokásokat.

Babafogmosás lépései

Bizonytalan vagy abban, hogyan vágj bele a babafogmosás folyamatába? Mutatjuk, milyen lépéseket érdemes követni.

Kezdésnek szerezd be a szükséges eszközöket:

Ezt követően következhet a fogmosás!

  • Amennyiben még nem tud állni gyermeked, ültesd az öledbe, ha képes saját lábon állni magabiztosan, állj mögé.
  • 3 éves kor alatt elegendő egy apró kenetnyi fogkrémet használni, míg nagyobb gyerekeknél javasolt a borsónyi mennyiség. Nyomd a fogkefére a szükséges mennyiségű fogkrémet.
  • Gyengéd mozdulatokkal kezd megtisztítani a baba fogait. Használj körkörös mozgást és ügyelj arra, hogy a fogközben ragadt ételmaradékot is eltávolítsd.
  • Amennyiben nyugtalan a baba fogmosás közben, játék segítségével tereld a figyelmét.
  • Végül kérd meg a gyereked, hogy köpje ki a fogkrémet. Figyelj arra, hogy ne nyelje le a habot.

Baba szájápolás

Babafogmosás: tippek és trükkök

Milyen fogkrémet érdemes használni babák számára?

Célszerű kifejezetten gyerekek számára ajánlott fogkrémet használni. Ezek a termékek rendszerint kellemes ízesítésűek, így egyszerűbbé válhat a fogmosás. Minden esetben kerülendők az erősen mentolos ízek, amelyek irritálhatják a baba száját.

Milyen gyakran érdemes megmosni a babák fogát?

A nemzetközi javaslatok szerint, érdemes legalább napi két alkalommal megmosni a baba fogát. Ajánlott reggelre és estére időzíteni a fogmosást, így a napi rutinba jobban illeszkedik a fogápolás.

Nem szereti a baba a fogmosást. Mit tehetek?

Nem minden gyerek élvezi a fogmosást, sőt vannak, akik egyenesen félnek az élménytől. Erőltetés helyett, próbáld meg játékossá tenni a fogak tisztítását. Ehhez használj játékokat, meséket vagy egyéb kreatív megoldásokat.

Milyen fogkefét érdemes használni babáknak?

A fogmosáshoz válassz puha sörtéjű, kis méretű, gyerekek számára készített fogkefét, amely könnyedén befér a szájukba.

Mi a teendő, amennyiben a gyermek fogfájást mutat?

A fogmosás során feltűnhet, hogy gyermeked érzékenyen reagál a kefe érintésére. Megfelelő száj- és fogápolási rutin mellett is előfordulhatnak problémák. Amennyiben felmerül a fogfájdalom gyanúja, fordulj szakorvoshoz segítségért.

Milyen pózban érdemes megmosni a baba fogát?

2 éves kor alatt ültesd a térdedre a babát a fogmosáshoz, míg nagyobb gyereknél, akik magabiztosan képesek megállni, érdemes más módszer választani:

  • Állj a gyerek mögé szorosan!
  • Kérd meg, hogy döntse hátra a fejét!
  • Gyengéd mozdulatokkal, körkörösen tisztítsd meg a fogát a kefével!
  • Kérd, hogy köpjön!

Szükséges öblögetni vízzel a fogmosást követően?

Az öblögetés előnye, hogy eltávolítja a fogkrém ízét a szájból és segíthet a szájban maradt lepedék eltávolításában. Hátránya, hogy kimossa a fluort és antibakteriális termék használata esetén felboríthatja a száj normál baktérium flóráját. Azt javasoljuk, általában kerüld az öblögetést a fogmosást követően, fogmosás közben viszont bátran öblögess.

Gyermek szájápolás

Termékek
Üzletkereső
Belépés
Kosár