Ha a gesztenyéről van szó, vagy a gesztenyebábuk jutnak eszünkbe, vagy a téli gesztenyeárus, akinek köszönhetően finom illatok terjengenek az egész utcában. Azonban a gesztenye ezeknél sokkal több mindenre felhasználható!
Először is érdemes különbséget tenni a szelíd- és a vadgesztenye között. Mindkettőnek tüskés gubói vannak, de míg a szelídgesztenyének vékonyabbak, addig a vadgesztenyének vastagabbak a tüskéi. Ezenkívül a virágzatában is találunk eltérést, mert a szelídgesztenye nyár elején hozza barkás virágait, míg a vadgesztenyefa már tavasszal virágba borul, fehér fürtös virágai messziről harsognak.
A szelídgesztenye Európában évszázadokkal ezelőtt is fontos élelem volt: a szárított termést lisztté őrölték, és ebből sütöttek kenyeret, főként azokon a területeken, ahol a gabona nem termett meg. Magyarországon Mátyás király idejében kezdték el igazán hasznosítani, a királyi palotában állítólag már megsütötték, sőt mézzel ízesítették a gesztenyét. Akkoriban még nem ismerhették a tudományos hátterét annak, miért van jó hatással a szelídgesztenye a szervezetünkre: magas a vitamin- és ásványianyag-tartalma, a kalóriatartalma viszont alacsonyabb más magvaknál és a dióféléknél, és nem tartalmaz koleszterint. Kiváló rostforrás, antioxidánsokat tartalmaz, ráadásul gluténérzékenyek is fogyaszthatják.
A szelíd társával ellentétben a vadgesztenye termése kifejezetten mérgező, de ha enni nem is tudjuk, mégis érdemes gyűjteni belőle. Ha gyerek van a családban, akkor nekiállhatunk gesztenyefigurákat készíteni, de a gesztenyét magas szaponintartalma miatt mosásra is használhatjuk! Egy mosáshoz kb. 3-4 szem gesztenye szükséges, és vagy meghámozva kiszedjük a gesztenyék belsejét (amit kicsit felvágva mosózsákba teszünk), vagy egy klopfoló segítségével kicsit széttörjük őket, és egy mosózsákban bedobjuk a ruhák közé. Semleges illata van, amin illóolajjal segíthetünk, és érdemes ecetet is tenni a mosógépbe, hogy ruháink még puhábbak legyenek.
De a gesztenye hatása nem csak a tiszta ruhákban merül ki: a vadgesztenye kivonatát kozmetikumokban is megtaláljuk, hatóanyagai növelhetik a vénák rugalmasságát, csökkenthetik a gyulladást és a duzzanatokat.