Amikor az ember szülő lesz, általában vannak elvek, amiket előre megfogalmaz magában, és amikhez szeretné tartani magát. Ezek aztán vagy sikerülnek, vagy nem – a rugalmasságnak nagy szerepe van a gyereknevelésben. Azonban, ha valamihez, akkor a következetességhez érdemes tartani magunkat, hogy keretet adjunk a gyerekeknek. Mivel az ő számukra a világ egy nagy ingerhalmaz, a szülők felelőssége, hogy ebben otthonosan mozogjanak, és legyenek pontok, amikhez a gyerekek igazodhatnak.
A napirend betartását már csecsemőkorban érdemes elkezdeni, mert a pici baba életében is fontos a rutin, hogy kialakuljon a fejében a napok ritmusa, ráadásul a napirend biztonságérzést nyújt a gyerekeknek.
Amikor intézménybe kerül a gyerekünk – legyen szó bölcsődéről, óvodáról vagy iskoláról –, az addig felépített napirend többszörösen meghálálja magát, mert nem lesz olyan nagy a váltás az otthoni és az intézményi napirend között. Ha korábban otthon is egymást követték a napirendi pontok, akkor a gyerek könnyebben alkalmazkodik az intézmény szabályaihoz is.
Persze nem katonás szigorra kell gondolni, de tartsuk magunkat a kialakított ritmushoz! Segítséget és támpontot adnak az étkezések, amik időpontjához könnyű igazodni, valamint az alvásidő. A délutáni alvás még az óvodáskorú gyermekek számára is fontos, mert az ingereket, információkat ebben az időszakban dolgozzák fel (ellentétben a felnőttekkel, akik az éjszakai alvás során raktároznak). Ha a nagyobb ovis már nem alszik, a pihenéshez akkor is ragaszkodjunk: nézegessen mesekönyvet, rajzoljon, pihenjen, a lényeg, hogy minél kevesebb inger érje ebben az időszakban.
Az esti rutin a legtöbb családban napról napra ugyanaz, és ez nagyon fontos, mert ez már a könnyű elalvásra és a megfelelő éjszakai pihenésre készíti fel a gyereket. A vacsorát lehetőség szerint nagyjából ugyanabban az időpontban költsük el – a legjobb, ha az egész család együtt ülhet asztalhoz, és átbeszélhetjük a nap során történt eseményeket. A fürdés, estimese-olvasás, összebújás rutinja segíti a gyerekek idegrendszerét, hogy a felfokozott állapotból a pihenésre fókuszálhasson.
Nyáron a napirend sok esetben felborul egy kicsit, de a szülőnek is segítség, ha – amennyire lehet – tartja magát az év közben megszokott pontokhoz. Nyár végén azonban már kezdjünk el visszatérni a „normális” időbeosztáshoz: feküdjünk le hamarabb, reggel keljünk korábban, és hozzuk vissza az esetleg elcsúszott fix rutinokat. Így nem lesz annyira nehéz visszaállni az óvodás, iskolás hétköznapokhoz, és a gyerekek, szülők is nyugodtabban veszik az évkezdéssel járó akadályokat.